První přemožitel nejvyšší hory světa Mount Everestu Novozélanďan sir Edmund Hillary (88) včera zemřel. Oznámila to novozélandská premiérka Helen Clarková. Hillary zemřel na infarkt v nemocnici v Aucklandu.

Hillary coby člen britské výpravy vystoupil na nejvyšší horu světa se šerpou Tenzingem Norgayem 29. května roku 1953. Hillary celý život pomáhal lidem žijícím v horských oblastech Nepálu. Přes nepochybné sportovní úspěchy a dobrodružné výpravy byl mimořádně skromný a říkal, že je obyčejný chovatel včel.

Nejslavnější Novozélanďan
„Říkával o sobě, že se považuje za obyčejného Novozélanďana s průměrnými schopnostmi, ale ve skutečnosti to byl gigant. Byla to nejen hrdinská osobnost, která se vypořádala s Everestem, ale také člověk, který prožil život s odhodlaností, pokorou a velkorysostí. Tento legendární horolezec, dobrodruh a filantrop je nejznámějším Novozélanďanem, který kdy žil,“ uvedla Clarková v prohlášení.

Hillary se zúčastnil také výprav na oba zemské póly a byl jediným Novozélanďanem, který se dostal za života na bankovku své země. Královna Alžběta si Hillaryho natolik vážila, že mu udělila vyznamenání Podvazkového řádu, v němž je pouze 24 nekrálovských členů. Tenzing zemřel jako dvaasedmdesátiletý roku 1986.

Reklama