V Nepálu jí říkají Sagarmatha, kteréžto slůvko původem ze sanskrtu znamená Tvář nebes. Tibeťané ji pojmenovali Qomolangma neboli Čho-mo-lang-ma - Matka světa. Právě z tibetského názvu vzniklo v Čechách známější čínské Ču-mu-lang-ma feng. Nejen v anglicky mluvících zemích ovšem této královně hor říkají Mount Everest. Pojmenoval ji tak britský zeměměřič sir Andrew Waugh podle svého předchůdce v mapování Indie, sira George Everesta.

 

 

 

 

Nejvyšší hora?
Čho-mo-lang-ma ovšem vlastně není, ač si to většina lidí myslí, nejvyšší horou světa. To jen její vrcholek sahá nejvýš od mořské hladiny. Prvenství, co se výšky od základny až po vrchol týká, patří havajské Mauna Loa. Její monumentální kořeny se skrývají pět kilometrů pod mořskou hladinou, nad kterou ční ještě dobrých čtyři tisíce sto sedmdesát metrů - její celková výška tedy přesahuje devět kilometrů. Nejdále od středu Země se pro změnu vypíná vrchol ekvádorské Chimborazo - Čho-mo-lang-mu překonává o 2,1 metru. Vlivem rotací deformovaného tvaru Země je ovšem její nadmořská výška „pouhých“ šest tisíc tři sta deset metrů.

Pořád roste!
Titul nejvyšší hory světa získala Čho-mo-lang-ma až v roce 1852, kdy jí ho přidělil indický matematik a zeměměřič Radhanath Sikdar na základě trigonometrických výpočtů. O čtyři roky později byla stanovena i teoreticky přesná výška hory - osm tisíc osm set třicet devět metrů - z praktických důvodů pak byla zaokrouhlena na osm tisíc osm set čtyřicet. Měření z padesátých let dvacátého století přidala hoře dalších osm metrů a podle GPS přístroje, umístěného na vrchol  Čho-mo-lang-my v roce 1999, dosáhla tato hora výšky osm tisíc osm set padesáti metrů. Vlivem pohybu tektonických desek přitom Čho-mo-lang-ma neustále roste - podle vědců přibližně o tři až pět milimetrů za rok - a posouvá se směrem k severovýchodu.

První dobyvatel
Od okamžiku, kde se Čho-mo-lang-ma stala oficiálně nejvyšší horou světa, začala lákat dobrodruhy a cestovatele ze všech koutů světa. Prvenství v jejím pokoření se připisuje Novozélanďanovi Edmundovi Hillarymu a zkušenému nepálskému šerpovi Tenzingovi Norgayovi. Který z obou mužů vkročil na vrchol hory jako první, zůstalo tajemstvím této dvojice - nikdy to neprozradili veřejnosti. Na vrcholové fotografii je však jen Tenzing, protože šerpa neuměl s tehdy ještě poměrně složitým fotoaparátem zacházet. K památné události došlo v půl dvanácté 29. května roku 1953 a oba muži se na chladném vrcholku světa, na němž se bez kyslíkových přístrojů nedalo prakticky dýchat, zdrželi pouhých patnáct minut. Později se objevili spekulace, že prvním pokořitelem Čho-mo-lang-my mohl být už v roce 1924 Brit George Mallory, který však při sestupu zahynul.

Turistická atrakce
Od okamžiku svého prvního pokoření se Čho-mo-lang-ma stala prakticky luxusní turistickou atrakcí pro fyzicky zdatné. S moderním vybavením už nejsou expedice ani tak drahou, ani tolik problematickou záležitostí, přesto si hora, rozmařile měnící počasí jako modelka šaty, vybrala vysokou daň na životech těch, kteří ji chtěli zdolat. K jejímu vrcholu se lze dostat dvěma cestami - jihovýchodní z Nepálu, která je považována za jednodušší, a severovýchodní z Tibetu. Prvním Čechem, který vystoupil na samý vrchol Matky světa, byl v roce 1991 Leopold Sulovský, a letos si tuto trofej mohl do svého horolezeckého deníčku připsat i pražský primátor Pavel Bém.

Chtěla byste se někdy podívat na vrchol Čho-mo-lang-my? Do jaké největší nadmořské výšky jste se dostala vlastními silami? Kde to bylo? Líbilo se Vám to? Máte ráda horolezectví, vysokohorskou turistiku a podobné „sporty“?

Reklama