636e354793ddaobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Z vybavení interiéru, například podlah nebo nábytku, ale i z textilií, tiskovin, kosmetiky, čisticích prostředků a mnoha dalších věcí v domácnosti unikají toxické látky, které škodí našemu zdraví a řada z nich se řadí mezi karcinogeny. Ať už je to třeba formaldehyd, trichlorethylen, benzen, xylen, toluen nebo amoniak. Jak jejich množství snížit?

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zjistil, že k tomu stačí některé pokojové rostliny. A také prozradil, jaké jsou nejúčinnější. A pozor – nemusí být kdovíjak olistěné. Největším lapačem škodlivin je totiž jejich kořenový bal. Jen pozor na děti a zvířata, řada z nich je jedovatých.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

636e2fbec31c4obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Nenáročná rostlina původem z Kolumbie bude prospívat klidně i ve stinné části domácnosti a odolá i pěstiteli – začátečníkovi. Čistí vzduch od amoniaku, benzenu, formaldehydu, xylenu, toulenu a trichlorethylenu.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

636e2ff43edd3obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rychle rostoucí popínavá nebo převislá rostlina se záplavou zelených lístků zvládne i stinná místa a vyžaduje jen mírnou, ale pravidelnou zálivku. Za to vás bude zbavovat benzenu, formaldehydu, xylenu, toulenu a trichlorethylenu.

Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)

636e30320079bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Krásná africká rostlina se špičatými listy není žádná „skleníková květinka“. Je nenáročná a snese i lehký polostín. Poradí si s benzenem, formaldehydem, xylenem, toulenem a trichlorethylenem.

Dracena (Dracaena)

636e306c827a6obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Další africká, exotická kráska, která vás nebude stát nepřetržitou, náročnou péči. Stačí chránit ji před přímým sluncem. Za odměnu pak pohltí ze vzduchu benzen, formaldehyd, xylen, toulen a trichlorethylen.

Palma horská (Chamaedorea seifrizii)

636e30bad272eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Nenáročná, jeden a půl metru vysoká rostlina připomínající palmu pochází ze Střední a Jižní Ameriky a její české pojmenování zní oštěpuška nádherná. Nejlépe jí bude ve větším prostoru, mimo přímý sluneční úpal. Pohlcuje benzen, formaldehyd, xylen, toulen a trichlorethylen.

Chryzantéma (Chrysanthemum)

636e30ef8b241obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Na podzim ji koupíte v každém květinářství i supermarketu, tak toho využijte. Tentokrát ji ale využijte jako dekoraci v interiéru. Nejen že vám domácnost prozáří a provoní, ale také ji zbaví řady toxinů - amoniaku, benzenu, formaldehydu, xylenu, toulenu a trichlorethylenu. Podle NASA patří v tomto směru k nejvýkonnějším rostlinám. Jen potřebuje světlo a pravidelnou, přiměřenou zálivku.

Zdroj informací: NASA, Encyklopedie pokojových květin

Čtěte také: