Máte-li více dětí a jeden pokojík, nezoufejte. I tady vedle sebe mohou existovat batole i školák. Při zařizování ovšem berte v úvahu potřeby obou. V případě mladšího je to nárok na dostatečnou herní plochu a v případě staršího nezbytný pracovní koutek. Podle pedagožky Anny Rydvalové je pro začínající školáky důležité, aby měli svůj pracovní prostor „Dítě by mělo vědět, že když jde psát úkol, na stole už nebude nic jiného než učební pomůcky. Rozhodně nedoporučuji, aby maminka vařila, tatínek se díval na televizi a dítě mezi tím někde psalo své domácí úkoly,“ dodává.

Základ - světlo, kvalitní stůl a židle
Pro malého školáka bychom měli vybrat kvalitní stůl a odpovídající sezení. Standardní plocha pracovní desky umožňující pohodlnou práci by měla měřit nejméně 70×100 cm. Správná výška stolu je taková, když lokty dítěte při položení na desku zachovávají pravý úhel. Výhodná je i možnost naklápění pracovní plochy – pro čtení více, pro psaní o něco méně. Světlo by mělo na pracovní stůl dopadat z opačné strany, než je ruka, kterou dítě používá na psaní. Tak zabráníte, aby si stínilo. Správná pracovní lampička by měla být tříkloubová kvůli snadné manipulaci.

Novým trendem v dětských pokojích je v současnosti bodové osvětlení. Oproti klasickému centrálně umístěnému lustru má několik výhod: místnost hezky rozčlení a může pomocí barevných filtrů dotvářet interiér. Při zařizování byste se ale měli vyhnout skleněným plochám. Představují nejen značné bezpečnostní riziko pro děti ale jejich odlesky také hodně zatěžují oči. Ani na sezení se nevyplatí šetřit, správným výběrem ušetříte svému prvňáčkovi potíže se zády. Ideální jsou otočné modely s kolečky, středovou podnoží a pěti rameny. Měla by se dát také lehce nastavit výška sedáku, zadního opěradla a také hloubka sedu. A nezapomeňte ani na opěrky pro ruce.

Nebojte se experimentu!
Školákovi je ale dobré zajistit i druhé posezení k pracovní ploše, bude tu trávit přece jen hodně času. Můžete zakoupit například klekačku nebo gymnastický míč. Sezení na nich má totiž pozitivní vliv na psychický i fyzický vývoj. "Nám sezení na míči doporučila naše paní doktorka s tím, že Péťa si tak hezky posílí svaly kolem páteře, čímž předejdeme vadnému držení těla. Navíc si taky "pohupováním" hezky zarelaxuje,“ říká Marie Kuncová, maminka desetiletého školáka. Barevné míče jsou zároveň i příjemným doplňkem v pokojíčku a ocení je i menší sourozenci vaší školou povinné ratolesti.

Kam s učebnicemi
Platí, že vše potřebné by mělo být po ruce. Vnější i vnitřní uspořádání polic, regálů a skříněk by mělo být účelné a variabilní a nezasahovat do volného prostoru. Nábytek i ostatní vybavení dětského pokoje musí být ze zdravotně nezávadných materiálů. V malých prostorech se velmi dobře využije mobilní nábytek - vyklápěcí postel nebo pracovní stůl, pojízdné šuplíky, kontejnery atd. Nebojte se ani uzamykatelných skříněk a šuplíků na sešity a učebnice, hlavně pokud pokojík sdílí i menší dítě, předejdete tak mnohým nepříjemnostem.

Barvy pomohou
Největší vizuální plochou jsou v každé místnosti stěny. Pokud se chystáte pokojík nově vymalovat, dbejte na dispozice místnosti (výška stropu, velikost pokoje, orientace oken). Barevné odstíny také působí na každého jinak a opět byste měli respektovat názor dětí. Stále platí, že pro spaní a práci jsou vhodnější barvy studené (zelená, modrá) a naopak místo na hraní můžete vyvést v zářivějších teplých tónech (oranžová, meruňková). Pokud máte jen jeden pokojík pro více dětí, můžete jim pomocí barevných ploch vytvořit alespoň vlastní koutky.

Prostor pro fantazii
Dětský pokoj by v žádném případě neměl sloužit jako odkladiště přebytečného nebo vysloužilého nábytku. Děti potřebují především prostor a v ideálním případě nábytek, který poroste s nimi. Nicméně záleží jen na vás a samozřejmě vašich finančních možnostech, jak bude nakonec pokojíček vypadat. Naslouchejte svým potomkům. Bude to přece především jejich místo, a proto by se tam měli cítit dobře. O výzdobě by si do jisté míry měli rozhodovat sami, rozvíjí se tak i jejich vkus. Starší děti si rády zdobí pokoj fotkami a plakáty svých idolů, ani to už není problém. Můžete zakoupit speciální lepidlo, které svou konzistencí připomíná žvýkačku, a když už dotyčného obrázek nebaví, lze jej bez jakýchkoli následků na zdi rychle odstranit.