Vzpomínám si na poslední srpnové dny, kdy jsem se toulala centrem Londýna a ze všech stran na mne koukal plakát k tomuto filmu.

 

 

Nejdříve jsem jej ignorovala, což nyní považuji za hřích, až nakonec jsem se octla v den premiéry před kinem, v němž se měl ten večer snímek promítat za přítomnosti herců a výtečného režiséra Joe Wrighta. Bohužel jsem bez pozastavení prošla kolem kina a zamířila na metro. Když jsem se vrátila zpět do Česka, podívala jsem se na trailer a absolutně mne uchvátil. Perfektní kamera, detailní režie, dojemná hudba, výborné herecké výkony, krásná výprava a především dokonalý příběh, zfilmovaný dle předlohy bestselleru Iana McEwana s originálním názvem – Atonement.

 

City protkané drama začíná venkovskou idylkou v jeden letní den, který, ačkoliv je provoněn rozkvetlou zahradou, je ve vzduchu cítit cosi zlého, zkaženého, něco, co se má brzy stát a co změní životy všem členům rodiny Tallis a lidem s ní spjatým.

Hlavní postavu zde ztvárňuje až chorobná představivost třináctileté Briony Tallisové, malé spisovatelky, které v letních dnech dělá na sídle společnost její sestřenice Lola se svými mladšími bratry. Briony však až příliš propádá svým fantaziím a během jediného dne si dokáže pospojovat události v závěry zcela se vymykající realitě, a uvrhnout tak osoby sobě blízké do utrpení. Zejména svoji starší sestru Cecilii, na první pohled povýšenou a arogantní dámičku.

Cecilie si během onoho osudného dne začíná uvědomovat, že miluje Robbieho, rodinného zahradníka, který s Cecile chodí na Cambridge a miluje ji stejně vroucně jako ona jej. Jejich city jsou však potlačovány a odmítány. Den pomalu plyne a na panství přijíždí poslední z potomků Tallisových – Leon se svým přítelem Paulem Marschallem, na slavnostní večeři. Večeře se blíží a Cecil se ocitá s Robbiem sama v knihovně. To, co bylo až doposud skrýváno a odmítáno, vyjde najevo vzájemným vyznáním lásky a vyvrcholí milováním v knihovně.

Že vám to zní trochu jako červená knihovna? Nenechte se zmýlit! Toto milostné vzplanutí je bohužel špatně načasováno a asociace malé Briony začínají pomalu vytvářet klamný obraz, který tak nešťastně skončí. Během slavnostní večeře utečou ze sídla malí bratranci a všichni se je vydají do tmy hledat. Briony při pátrání narazí na Lolu, která leží povalená na trávě a nad níž se sklání neznámý muž. Briony vidí, co vidět chce, a její představivost vyústí v křivou výpověď při obvinění nevinného Robbieho ze znásilnění její sestřenice. Učiní tak závěry, aniž by tušila, jakých nedozírných následků její omyl může dosahovat. Robbie je ještě ten večer zatčen,a aby si ukrátil pobyt ve vězení, narukuje do války a odjíždí bojovat do Francie.

 

V další části filmu se odvíjejí příběhy tří hrdinů, kterým lež malé holky zničila život. Cecilie zavrhne svoji rodinu, zanechá školy a vstoupí do služeb zdravotní sestry. Robbie prožívá hrůzy války na vlastní kůži a jediné, co ho drží při životě, je myšlenka na Cecil. Briony dospěla a začíná si uvědomovat důsledky svého činu, a aby se zbavila pocitu viny, dobrovolně nastoupí jako nemocniční sestra. Snaží se vykoupit konáním dobra, dále se však utápí ve výčitkách, a to až do konce svého života. Paradoxem zde je, že lásku, která je odsouzena k záhubě stejně rychle, jako se zrodí, nezničí válka, ale “holčička”, která si myslí, že chápe věci, které se kolem ní dějí.

 

Bezkonkurenčně nejlepší snímek tohoto roku, jenž má sedm nominací na Oscara a dva Glóby,rozhodně není lehkou záležitostí. Joe Wright dokázal, že je opravdovým mistrem, skrze psychologii postav vás nahlodá způsobem, který vám zalije oči slzami. Ještě nyní, když na stránkách filmu poslouchám tu překrásnou a smutnou hudbu, zejména pak z momentu, kde zpívají zoufalí a zničení vojáci, mám na krajíčku. Díky bohu se námětu ujal britský režisér, nemusíte se tudíž obávat dalšího přehnaného amerického pohledu na válku. Pokud vás tento snímek zaujal, určitě navštivte jeho oficiální stránky, a jestliže se jej rozhodnete shlédnout, obětujte ty peníze a zajděte si na něj do kina. Zážitek z plátna bude mnohem niternější nežli z monitoru. :-) Pokání lze žánrově zařadit jako psychologickou studii či válečné romantické drama, ale kdybyste se mne zeptali, o jaký žánr se jedná, odpověděla bych, že o zcela ojedinělý.

 

Válečný / Drama / Romantický

Velká Británie / Francie, 2007,

130 min

Oficiální stránky: www.atonementthemovie.co.uk

 

Režie: Joe Wright

Hrají: Keira Knightley, James McAvoy, Romola Garai, Brenda Blethyn, Vanessa Redgrave, Harriet Walter, Juno Temple, Saoirse Ronan, Anthony Minghella            

 

Reklama