Začíná doba dovolených, letních radovánek. Na dovolené se ale může stát spousta věcí, na které nejsme připravení. V některých případech musíme navštívit v cizině lékaře, nechat se hospitalizovat. Nejsou to příjemné situace, můžeme jim ale aspoň předcházet dobrým pojištěním na cesty, protože náklady spojené s léčnou jsou často vysoké, navíc v cizí měně.

pojisteni

Zeptali jsme se na několik otázek spojených s cestováním odbornice - paní Dagmar Koutské, z oddělení komunikace z Allianz pojišťovny.

Jak si chránit zdraví na dovolené?
To je spíš otázka pro lékaře, ale určitě si obecně především dávat pozor na kvalitu pitné vody. V destinacích jako je Egypt, je vhodné pít pouze vodu balenou, v ní si také mýt ruce, nádobí, a dokonce si s ní čistit i zuby. Odtud jsou totiž nejčastěji hlášeny zažívací problémy a průjmová onemocnění. Pozor - rizikový je i led v restauracích. Dalším faktorem, který ovlivňuje četnost onemocnění, jsou pak výrazné a opakované změny teplot spojené s klimatizací v pokojích, restauracích a v letadlech a venkovní teplotou vzduchu. Z tohoto rizika klienti hlásí časté angíny, infekce dýchacích cest či záněty středního ucha. Další kapitolou jsou úrazy, které mají nejčastěji souvislost se sportováním. Ke zraněním obvykle dochází při cykloturistice, úrazovost je ale způsobená i neopatrností a rizikovým chováním klientů, ale časté jsou úrazy i zcela běžné - například uklouznutí ve sprše, šlápnutí na mořského ježka... Jen pozor na alkohol, protože následky úrazů pod vlivem alkoholu nebo omamných látek si hradí turisté z vlastní kapsy.

Na co nemáme zapomenout při sjednávání pojištění do zahraničí?
Aby měli sjednáno pojištění odpovídající míře rizika v rámci toho, co budou v cizině dělat. Určitě nejdůležitějším az ákladním pojištěním je pojištění léčebných výloh, které oceníte v případě úrazů a zdravotních potíží. Při troše smůly a nepozornosti například při jízdě na kole můžete někomu způsobit značnou škodu. Proto je tu pojištění odpovědnosti. Díky úrazovému pojištění vám bude v případě hospitalizace, trvalých následků úrazu nebo smrti vyplacena sjednaná finanční náhrada. Nemáte-li uzavřené celoroční havarijní pojištění svého auta, a chcete s ním vyjet na dovolenou, určitě si sjednejte krátkodobé havarijní pojištění. Čím blíže odjezdu zájezd zrušíte, s tím vyššími storno poplatky musíte počítat. Mohou tak nakonec vyjít téměř stejně draho, jako kdybyste se zájezdu zúčastnili. Pojištění storna cesty se sjednává pro případ, že se pojištěný z důvodu úrazu, náhlého onemocnění nebo úmrtí nemůže zúčastnit plánovaného zájezdu do zahraničí. To je v základu asi vše, bez čehož by cestovatelé neměli odjet. Samozřejmě v pasu mít založenou kartičku s důležitými telefonními čísly.

Stačí mít pojištění do zahraničí například v rámci bankovní karty? (některé banky nabízejí klientům při vydání karty automaticky pojištění pro cesty do zahraničí)
Záleží na tom, jak kvalitní pojištění bankovní karta obsahuje, takže ještě před odjezdem do zahraničí je určitě užitečné prověřit rozsah pojištění - na co vše se vztahuje a jaké jsou limity plnění. Pokud cestovatele jeho parametry neuspokojí, měl by si sjednat komerční pojištění. Podobně je to i s Evropskou kartou zdravotního pojištění. Klienti si myslí, že pokud ji mají, nemusí se jinak pojišťovat, ale...Tato karta nekryje vysoké spoluúčasti hrazené pacientem při prvotním ošetření, hospitalizaci, stomatologické zákroky nebo nákup předepsaných léků či zdravotních pomůcek. Takže karta sice zaručuje nezbytnou lékařskou péči, spoléhat se na ni ale stoprocentně nelze. Platná je totiž pouze, pokud je turista ošetřen ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů, navíc často s vysokou spoluúčastí pacienta. Neposledním omezením je návštěva členských zemí Evropské unie.

Musíme mít pro ošetření v zahraničí i kartičku vlastní zdravotní pojišťovny?
Není to nutné, pokud máte kartičku komerční pojišťovny, u které máte sjednáno pojištění léčebných výloh. Každá má pro případy svoji s důležitým telefonním číslem na asistenční službu. Ta hraje při kontaktu s lékařem nebo zdravotnickým zařízení důležitou roli, protože potvrdí, že pacient je pojištěn a tak mu svým způsobem i garantuje platbu.

allianzVíce užitečných informací najdete na stránkách Allianz pojišťovny ZDE

Jak jste na tom vy? Řešili jste někdy nějaký zdravotní problém v zahraničí? Jak to dopadlo? Stalo se vám něco a nebyli jste pojištění? Napište nám o tom!

Reklama