Před pěti lety jsme si pronajali byt a začali s Honzou společně bydlet. Jedna z věcí, kterou jsem tenkrát řešila, bylo pojištění domácnosti. Teď nás vykradli, věci za 250 tisíc pryč a od pojišťovny jsme dostali necelých sto tisíc.

Když jsme se nastěhovali, porovnávala jsem nabídky pojišťoven. Nakonec jsem si vybrala a měla radost, jak dobře. Protože byt nebyl náš a chtěla jsem mít pojištěno vybavení (movité věci), sjednala jsem si pojištění domácnosti. To zahrnovalo škody požárem, krytí rizik způsobených unikající vodou z potrubí, kouřem, vichřicí, krupobitím apod. Jeho součástí bylo i pojištění proti krádeži vloupáním a s ním spojeným vandalismem, dále proti loupeži a přepětí v elektrospotřebičích. Pojištění bylo na nové ceny, abychom si v případě, že o věci přijdeme, mohli koupit nové.

wustrenrot

Chtěla jsem být opravdu bez starostí, tak jsem pro nás uzavřela i pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě. To kryje škody, které způsobíte třetí osobě svou neopatrností či nedbalostí, někoho zraníte na lyžích nebo při nehodě na kole apod.

Když jsme se nastěhovali, měli jsme postel, skříň, pár kousků oblečení, malou televizi a PC, pár sportovních potřeb. Věci ani ne za 200 tisíc, tak jsem si domácnost na oněch 200 tisíc pojistila. Vybavení jsme ale postupně obměňovali, každý měli svůj notebook, pořídili si velkou televizi, kvalitní fotoaparát, nové lyže, značkové boty a oblečení.

A pak nás vykradli! Věci za 250 tisíc pryč, pojištěni jsme na 200, tak to o 50 000 přijdeme a letos nebude dovolená, říkala jsem si.

Ale vznikl problém! A já se přesvědčila, jak je důležité je mít pojištěn majetek na správnou hodnotu, která odpovídá reálné hodnotě majetku. Jen v takovém případě si totiž můžete za zničenou nebo odcizenou věc pořídit z vyplaceného pojistného plnění náhradu ve stejné kvalitě. Na pojištění se proto nevyplatí šetřit a podhodnocovat cenu pojištěných věcí.

A jak to dopadlo u nás? V době krádeže jsme měli věci skoro za půl milionu a velká část ztracených věcí byla elektronika, pro kterou bych potřebovala navýšit limit (bez navýšení je plněno do určitého % z pojistné částky domácnosti). Dostali jsme necelých 100 tisíc! Prý podpojištění! Hrozně jsem se na svoji pojišťovnu rozčilovala, ale kamarádka Petra, která pracuje jako poradkyně ve Wüstenrotu, mi vysvětlila, že to je právě proto, že jsem měla pojištění na 200 místo na 500 tisíc.

Zlobím se pořád, ale na sebe, ne že nebude dovolená, ale nebude ani auto. Petra mi říkala, že bych měla smlouvu změnit, ale neměla jsem čas. Ještě že v bytě zůstal nábytek a oblečení.

Pojištění jsem vypověděla a s kamarádkou sjednala u Wüstenrotu nové. Kromě stanovení správné hodnoty jsem připojistila i vlastní stavební součásti (předělali jsme si koupelnu, koupili nová pěkná svítidla a udělali plovoucí podlahy.

Pokud jste na tom jako já, předělejte si pojištění také. U Wüstenrotu se dá uzavřít i online, na webovkách mají formulář, kde vyplníte jen to nejnutnější, z domova, z kanceláře 24 hodin denně

Jiřina

A co vám poradíme my?

Pokud jste vlastníky bytu nebo domu, potřebujete také pojištění nemovitosti a je dobré mít pojištěnu i odpovědnost vlastníka. Toto pojištění se vztahuje na dům nebo byt. Zahrnuje škody vzniklé na nemovitosti živelními událostmi jako je požár, vichřice, krupobití, kryje ale i škody způsobené výbuchem, pádem letadla, vodou z potrubí apod. Pojišťovna nahradí také škodu, která vám vznikne odcizením stavebních součástí nebo vandalismem. Ale pozor, pojištění nemovitosti nekryje škody vzniklé na věcech movitých. Obrazně řečeno, že pokud by se věci daly z domu vysypat, to co vypadne, není pojištěno.

Pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti vám přijde vhod například tehdy, když uvolněná omítka nebo sníh spadlý ze střechy vašeho domu poškodí cizí auto zaparkované před domem. V takovém případě za vás škodu uhradí pojišťovna.

Podpojištěno je i mnoho rodinných domů. Tak pamatujte na to, že hodnota, na kterou je dům pojištěn, má odpovídat ceně, za kterou by ho dnes stavební firma postavila.

Pojištění ProDomov od Wüstenrotu

V rámci pojištění ProDomov si můžete sjednat všechny výše uvedené druhy pojištění. Wüstenrot vám pojistí i rozestavěnou nemovitost, takže po jejím dokončení již nemusíte smlouvu měnit. Připojistit si můžete také riziko povodně. U pojištění domácnosti máte na výběr ze dvou variant PLUS a SUPERPLUS a navíc si sjednat i další připojištění např. skel. Podle toho, jaká pojištění si sjednáte a v jakém intervalu budete pojistné platit, získáte zajímavou slevu až 20 %.

Pojištění ProDomov si můžete snadno spočítat i sjednat přímo přes internet na www.wuestenrot.cz/pojisteni/bydleni/

wustrenrot