Rituál dospělosti je fenomén, který můžeme dodnes pozorovat u celé řady kultur po celé zeměkouli. Jedná se vždy o jakousi obtížnou a nezřídka bolestivou zkoušku, která má jedince připravit na přicházející životní změny spojené s dospělostí. Samozřejmě ne ve všech krajích je hranice dospělosti osmnáct let, tak jako u nás. V některých primitivních kmenech ho podstupují děti již ve velmi nízkém věku. 

pap.jpg
Foto: Shutterstock

Ženy jsou sběračky, muži lovci?
V současné době je tento obřad již vládou státu Keňa zakázán, ale než se tomu stalo, museli chlapci pokořit přírodu a teprve poté se stali v očích ostatních muži. K přerodu z chlapce na chlapa stačilo “jen” ulovit sám lva. Není třeba dodávat, že mnoho chlapců to stálo život. 

Koktejl ze spermatu staršího 
V jednom z kmenů Nové Guinei je třeba v určitém věku vypít sperma staršího člena kmene. Chlapci jsou ve věku kolem šesti let odstaveni od matek, aby se stali samostatnějšími. Celý obřad trvá přibližně deset let a během nich jsou neustále zapojování do rituálu polykání spermatu starších mužů. Nenechte se mýlit. Nejedná se o jediný doušek, ale o celou nádobu. K polykání se přidává také anální styk s ostatními muži dospělé komunity. Věří se zde, že spermie starších mají v sobě sílu a po jejich pravidelném užívání se z malého chlapce stane válečník. 
Podobně vypadající rituál má i jeden z původních kmenů Austrálie, ovšem týká se dívek. Jakmile mladá slečna dostane menstruaci, je odvlečena do lesa, kde musí souložit se všemi muži z kmene a to tak dlouho, dokud každý z nich bude chtít. Veškeré sperma se pak shromažďuje v demižonu a dívka ho na závěr musí vypít. 

Bungee Jumping 

van.jpg
Foto: Bungee Jumping  na ostrově Vanuatu
Paul Stein from New Jersey, USA, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

U kmene na ostrově Vanuatu v Jižním Pacifiku podstupují zkoušku dospělosti již osmiletý chlapci. Jejich úkolem je skočit po hlavě z třicetimetrové výšky. U tohoto extrémně nebezpečného úkolu je jediným jištěním jen liána. Pokud se hlava chlapce dotkne země, je opravdu mužem. 

Pověste ho vejš 

Catlin-Okipa.jpg
Foto: Rituál Okipa
George Catlin, Public domain, via Wikimedia Commons

Mladý muž z indiánského kmene Mandanů se stával  válečníkem pouze tehdy, když zvládl dokončit rituál Okipa. Nejprve bylo třeba vzdát se na čtyři noci spánku. Pak mu kůží na hrudi stařešinové provlékli dřevěné háky a pověsili ho do výšky. Chlapec musel viset dokud zcela omdlel bolestí. Poté mu na znamení absolvování byl amputován malíček.

Mravenci v kredenci
Indiánský kmen Sateré-Mawé žije v hlubinách Amazonského pralesa. Aby se z místních chlapců stali muži, musejí si navléct na ruce pytlíky plné obřích tropických mravenců, jejichž kousnutí patří k nejbolestivějších na světě. Chlapci s tímto na svých rukou musí vydržet přibližně čtvrt hodiny v klidu.

Děti, nekupujte drogy
Ve vyspělých civilizacích se většinou dospělí snaží držet děti dále od návykových látek. Prevence užívání drog probíhá již od nižších tříd základní školy.  V kmeni Algonquinů původní Severní Ameriky se naopak chlapcům ve věku kolem deseti let podávají durman, aby zapomněli na své dětství a vstoupili do dospělosti s “čistou hlavou”. 


61c1dd670768fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také: Výchova 21. století? Nesnažte se na děti uplatňovat staré vzorce

Zdroje: National geographic, morezprav, G.cz 

Reklama