Od 1. do 3. záři se stanou Neratovice místem tradičního mezinárodního setkání fanoušků fantastiky s názvem Parcon. První ročník této akce se uskutečnil už v roce 1982 a od té doby se stal tzv. výkladní skříní organizace s názvem Československý fandom, která se na pořádání vždy podílí. Parcon je také místem, kde je vyhlašována nejprestižnější literární soutěž v oblasti fantastiky – Cena Karla Čapka. Velká část jejích nositelů se po čase etablovala a s jejich knihami se můžeme setkat na knižních pultech – jmenujme třeba pro ženy píšící Janu Rečkovou.

Letos se Parcon poprvé odehraje v Neratovicích. Potkáte na něm nejen špičky českého sci-fi a fantasy dění jako Františku Vrbenskou, Leonarda Medka a Jaroslava Mosteckého, ale účast přislíbili i spisovatelé zahraniční. V Neratovicích se můžete setkat se skotským Ianem R. MacLeodem, jemuž u nás vyšel úspěšný román Světlověk. Dále svou účast přislíbila mladičká australská spisovatelka K. J. Bishopová, která je ve světě označována za objev posledního roku a je mimo jiné nominována na cenu Johna W. Campbella. Její kniha s názvem Vryté město (která byla nominována na prestižní World Fantasy Award) bude mít křest právě na neratovickém Parconu.

Přijede i Zaklínač

I další host je více než zajímavý. Je jím Andrej Sapkowski, polský spisovatel, který se nejvíce proslavil ságou o Zaklínači a nyní i u nás zaujímá pozornost svou historickou trilogií z období husitských válek. Všechny jeho knihy patří jak v Polsku, tak u nás (a nově i v Německu) k bestsellerům.

To jsou však pochopitelně jen třešničky na obrovském dortu jménem Parcon. Čekají na vás desítky hodin přednášek (hlavními tématy jsou letos válečnictví a městská fantasy), workshopů, doprovodných akcí včetně šermířů, kteří budou učit základy svého umění, v čajovně proběhnou i dívčí kratochvíle jako vytváření mandal, drátkování a tvoření zvířátek z korálků a v místním kině i promítání žánrových filmů, které takhle pohromadě máte možnost vidět jen málokde.

Zajímavou perličkou je, že plakát k akci právě v těchto dnech chystá Lenka Klodová, jedna z nejprogresivnějších českých výtvarnic, jejíž dílo vzbuzuje pozornost nejen kritiky – Klodová zaujme svými náměty každého. Například její pornografický časopis pro ženy s názvem Ženin byl velmi zajímavým počinem. Uvidíme, jak si poradí se sci-fi.

Vypravte se za fantastikou 1.-3.9.2006 do Neratovic a určitě nebudete litovat.

Oficiální stránky: http://parcon.avari.cz/, stránky neratovického společenského domu: http://www.spoldum.cz/

Reklama