Venku je sice krásně nasněženo, ale teploučko je teploučko. Co kdybyste se místo lyžování, kin a procházek vypravili do vídeňské galerie Albertina na výstavu impresionistů? Výstava byla pro velký úspěch prodloužena až do 14. února!

Možná by to byl i hezký dárek k Valentýnovi, takže zkuste zauvažovat. Uznávám, že tenhle tip je výhodnější pro Moraváky, ale ani z Čech to není až tak hrozné. Autobusem z Prahy se sem dostanete za 4 hodiny, se Student Agency za pět a půl. Z Brna nebo Břeclavi je to záležitost chvilky. Oproti vlakové jízdence obdržíte 25 % slevu na vstupném, které je pro dospělého 9,5 Euro.

m

Co vás čeká?

Obrazy, které jinde nenajdete a na které se sem sjíždí celá Evropa. Co se týče impresionistů, tak tu na vás čeká 130 obrazů od 45 jejich zástupců. Například Cézanne, Degas, Gauguin, Manet, Monet, Renoir, Signac, Toulouse-Lautrec nebo van Gogh. A nevisí zde jen výsledky prací těchto géniů, ale i originály jejich pracovních potřeb -  štětce, malířské palety, malířské stojany..., které dokumentují tehdejší pracovní podmínky ve volné přírodě. Nemyslete si ale, že zde budete bezcílně obcházet exponáty, aniž byste se o nich něco nedozvěděli. Letos poprvé totiž galerie nabízí známá sluchátka s výkladem i v češtině, takže odcházet budete nabiti velice slušnými vědomostmi. Dozvíte se rovněž, jak tvořil van Gogh, který impresionista maloval na bedně kubánských doutníků nebo co odhaluje rentgenový snímek Renoirova obrazu. Exponáty jsou řazeny chronologicky od vzniku impresionismu až do následných pokračovatelů. Ve výsledku se zde setkáte i s netypickými pracemi, které s tímto směrem nemají mnoho společného. Například raná období Lautreca nebo Maneta jsou toho důkazem.

o

Na výstavu si před Vánocemi zajela naše korektorka Klára.

Podle jejích zážitků byste se měli připravit na poměrně velké davy lidí, které se houfují před jednotlivými plátny, ale stejně návštěva za to stojí. Hra barev, pestrost i dojem, jaký ve vás obrazy vyvolají, se s reprodukcemi v encyklopediích nedají vůbec srovnat. Kláře se líbil český „sluchátkový“ výklad k jednotlivým dílům, který je poutavý a zcela vyčerpávající. „Nadchly mě obrazy od Renoira. U něj obzvlášť platí, že některé obrazy se zblízka zdají jen jako změť různých barev, jejichž námět poznáte až z dostatečné vzdálenosti. Je to skoro jako nějaké kouzlo - a to u reprodukce rozhodně nezažijete,“ říká.

Otevírací doba je od 10–18 hod, samotní impresionisté vám zaberou dobré tři čtyři hodinky. Jestli ještě nebudete mít dost, zajít můžete i na jednu z největších sbírek grafiky na světě. A protože zde není v dosahu žádné občerstvení, nezapomeňte si vzít s sebou vodu a svačinu.

Vlaky z ČR jezdí na nádraží Südbanhof. Odtud je nejlepší spojení k Albertině tramvají linky D, a to do zastávky Opera. Všechny podrobnost naleznete ZDE nebo ZDE.