Jste hraví? Máte trpělivost? A aspoň trochu prostorové orientace a logického myšlení? Pak už jste určitě někdy skládali puzzle neboli pucle, jak se u nás často říká. My ho s dětmi doma skládáme docela často.

puzzle

Myslím, že asi všichni víte, co je puzzle: obrázek, který je rozstříhaný na různý počet dílků, a ty se musí správně složit dohromady. Ale pozor, puzzle není jen tak nějaká zábava nebo hračka, kterou si lidé občas složí doma, dnes už je to celosvětový fenomén. Ve skládání puzzle se dokonce pořádají různé soutěže a turnaje.

Když jsem hledala informace o tom, kdy vzniklo první puzzle, padl mi zrak na jméno matematika a člena Mensy RNDr. Jaroslava Flejberka, jednoho z nejvýznamnějších sběratelů mechanických hlavolamů a uznávaného znalce společenských her u nás. „Myslíte skládací rovinné těleso/plochu, kde dílky jsou obvykle tvarované, zapadající do sebe, a vaším úkolem je obvykle ze změti dílků od 4 do 18 tisíc kusů vytvořit nejen pravidelný obrazec typu čtverec, obdélník, kruh, ale i to, aby barvy (malůvky) na jednotlivých dílcích obvykle jen z jedné strany ve výsledku vytvořily lahodný obraz?“ odpověděl mi na otázku o puzzle.

Dlouhá historie

A dozvěděla jsem se také, že první puzzle bylo komerční a vytvořil ho už v roce 1760 Angličan John Spilsbury. „Povoláním byl kreslič map, a tak se domníváme, že první puzzle bylo ze dřeva (aby se snadno rozřezalo) a motivem byla mapa a dělením byly státy. Zachovalo se nám ale až jeho dělení světa z roku 1766–1767,“ dodal pan Flejberk. Teď se rovinné puzzle vyrábí skoro výhradně z kartonu, a to od roku 1870, kdy puzzle začaly chrlit stroje, které je z papíru vyrazí silou větší než 700 tun. Tehdy se také puzzle rozšířilo mimo Anglii, přičemž ve 20. století přišel jeho obrovský boom. A ten trvá prakticky dodnes.

Puzzle tedy vzniklo v Anglii, odkud pravděpodobně pochází i jeho název, který označuje jakoukoliv skládačku, hádanku nebo rébus. Pan Flejberk se domnívá, že k nám se puzzle dostalo evidentně z Německa, neboť anglické slovo puzzle (pazl) vyslovujeme pucle (či pacl nebo i puzlík).

Lidé se liší podle toho, jakým způsobem puzzle skládají.

J. Flejberk je dělí na tyto skupiny:

  • Chaotici puzzle rozsypou a zamíchají, aby pak zjistili, že je pro ně moc složité. A tak obvykle prchají se slovy „Nemám si čas hrát“ či „Je to jednoduché“.
  • Plánovači puzzlíky rozdělí do skupin, jako je kraj, vnitřek, modrá obloha atd. a pak nutí každou okolo procházející osobu do skládání. Nikdy nedovolí, aby se rozložil kousek, který je již složený.
  • Metodici jedou podle své zavedené metody a jinak ne, např. složí nejdříve kraje, pak hlavní motiv atd.
  • Vizionáři skládají dílky dle skupin a obvykle sami. Začínají hlavním motivem, tedy obvykle středem, a chtějí vidět, jak jim práce ubývá (tedy přibývá složených dílků). Vizionáři velmi snadno přecházejí do poloh Plánovač či Metodik a je pak strašně těžké se pro ně vrátit zpět.

Jaké puzzle můžete skládat?

  • Rovinné (ploché) nejjednodušší
  • Vypouklé (puzzle ball) vypadají jako koule nebo vejce, jsou většinou z plastu a skládání je složitější
  • Puzzle 3D jsou z barevného průhledného plastu, prostorové, sestavíte z nich třeba labuť, hrad nebo celé město

A víte, jaké je největší puzzle na světě? Je pojmenováno Double Retrospect (Dvojitá retrospektiva), skládá se z 32 256 dílků a složené měří 544 x 192 cm.

puz

Tak tahle dvě puzzle jsme zdolali s dětmi o víkendu. Jestli máte podobné fotky toho, co jste úspěšně složily, pošlete mi je na adresu lucie.palickova@zena-in.cz. Děkuju!

Další články o hrách:

Reklama