V létě, kdy je rostlina uprostřed růstu, využijte možnosti okamžité konzumace. K tomuto účelu se například sbírá oregano, bazalka, tymián, třezalka nebo heřmánek. Měly by se sbírat k ránu, kdy na ně ještě nepůsobí ostré sluneční světlo, ale zároveň je rosa již odpařená. Sbírejte jen tolik, kolik hned použijete v kuchyni. Jestliže si chcete voňavé bylinky nasušit na zimu, poradíme vám, kdy a co trhat nejlépe.
Listy
Ty jsou nejjemnější a nejsladší jako mladé, to znamená do doby květu. Nejvíce aroma a chuti budou mít poté, co teplo zkoncentruje silice – ráno po odpaření rosy. Listy libečku, bazalky, majoránky nebo máty jsou chutné po celé léto, sladší ale budou, když je otrháte před květem. Zacházejte s nimi opatrně, sbírejte jen mladé, zralé, nepoškozené listy bez zažloutlých skvrn. Ke sběru používejte zahradnické nůžky. Pokud to není nutné, bylinky by se neměly před sušením omývat. K sušení vyberte teplé, tmavé a suché místo s odpovídajícím větráním a optimální teplotou 32 °C pro prvních 24 hodin. Poté by se měla teplota regulovat na 24–26 °C. Nepříliš silné listy by při této teplotě měly uschnout asi za čtyři dny.
Celá rostlina
Nejvhodnější období ke sběru celé rostliny je těsně před otevřením květů. Měkké bylinné části letniček ustřihněte 8 cm nad zemí, z trvalek ale neodebírejte více než jednu třetinu! Stonky s listy například šalvěje, tymiánu, rozmarýnu, levandule nebo saturejky svažte do malých svazků a pověste. Do jednoho svazku ale nedávejte víc než deset stonků!
Květy
Sbírají se v době, kdy jsou plně otevřené, nejlépe v poledne za suchého dne. Se všemi květy je potřeba zacházet velmi opatrně. Netrhejte ty zvadlé nebo jakkoli poškozené. Květy rozprostřete na mušelín, fáčovinu nebo na balicí papír s propíchanými malými dírkami a napněte přes rám nebo drátěnou mřížku, aby docházelo k cirkulaci vzduchu.
Semena a plody
Semena se sklízejí žlutohnědá, hnědá nebo černá bez zbytků zelené barvy. Mají být tvrdá a plně dozrálá. Sběr by se měl stihnout dříve, než začnou semena samovolně vypadávat. Semena se suší v teplém, suchém prostředí po dobu dvou týdnů. Po usušení je dobře označte a uložte do tmavých, dobře uzavřených nádob. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.
Kořeny
Na podzim, kdy nadzemní části rostliny vadnou a odumírají, přichází čas na sběr kořenů. Do těch se v tuto dobu ukládá největší koncentrace terapeutických složek. Opatrně vykopejte celý kořen tak, abyste ho nepoškodili nářadím, oddělte požadované množství a zbytek zasaďte zpět do půdy. Většinu kořenů (kostival, křen) můžete oškrábat a odstranit jejich vláknité kořínky. U jiných (kozlík) kořen pouze očistěte, protože v jejich vrchních buňkách jsou obsaženy vzácné složky. Abyste urychlili sušení, velké kořeny rozkrojte podélně napůl a pak na menší kousky. Sušení vyžaduje teplotu 50–60 °C, takže se může klidně provádět v troubě. Suché kořeny uskladněte v tmavých utěsněných nádobách.
Tipy na bylinky
Mateřídouška
Čaj z mateřídoušky byl dříve ceněn jako tonikum, užíval se pro obnovu energie, získání odvahy a zahánění nočních můr. Dnes se používá v podstatě na totéž, jen pod jiným označením. Má blahodárný vliv na naši psychickou kondici: navozuje klid, přináší klidný zdravý spánek a ulevuje při migrénách a bolestech nervového původu. Zároveň silice z mateřídoušky působí příznivě na dýchací cesty, napomáhají odkašlávaní a zmírňují dráždivý suchý kašel. Čaj působí i dezinfekčně při katarech žaludku a střev, při průjmech a kolikách, urychluje a posiluje trávení a ulevuje při plynatosti. Ženám ulevuje od menstruačních bolestí. Nehodí se však pro ženy těhotné a kojící!!! Nálev lze aplikovat i jako koupel - pomáhá s léčbou špatně se hojících poranění kůže, při problematické a aknózní pleti nebo pro oplachování vlasové pokožky proti lupům.
Mateřídoušková lázeň
200 gramů mateřídoušky povaříme ve 4 l vody, necháme 20 minut odstát, vývar přecedíme a vlijeme do vany. Koupel zklidňuje děti, které po ní dobře spí.
Sušíte si bylinky? Prozraďte své vychytávky a s čím máte nejlepší zkušenosti?
Nový komentář
Komentáře
Tenhle článek přišel trochu pozdě. Už má být usušeno!
mám letos usušenou mateřídoušku a měsíček
German — #11 Já jsem kvůli křečovým žilám hormonální antiko nemohla.
karym — #10 Spoléhala jsem na Mirenu, ale ta mi, bohužel, nezabrala. Na podzim jdu na kontrolu a mám obavu, že už si na mě pan doktor brousí nože
.
German — #9 Já jsem neváhala ani minutu. Mám skvělou gyndařku, která mě i operovala. Menzes jsem měla vždy silnou a bylo to čím dál horší.
karym — #8 Když mně se pod tu kudlu nechce.
Já se bojím!
German — #7 Proč? Pokud ti nechají vaječníky, je vše OK.
karym — #4 Tak tomuhle "konečnému" řešení se chci právě vyhnout.
ToraToraTora — #5 Na Těhuli jsem moc stará, na Klimakterium moc mladá a Mirena potoční na mě nezabírá...
Tak teď, babo raď....Nepomohly by na to ty tvé vyselektované "bylinky" ?
German — #3 Těhule lékařská, Mirena potoční nebo klimakterium subspecies....Zalít horkou vodou, nechat luhovat do druhého dne a pak popíjet přes den
German — #3 [i]Mě pomohla od silné menstruace až [/i]hysterektomie. Teď je mi blaze, předtím to byl horor.
Nevíte, která bylinka pomáhá od silné menstruace?
"Bylinky" ještě nesklízím. Letos jsem to vyselektovala celkem slušně a mám samé samice:)
Zdědila jsem na zahrádce hodně máty peprné, budu sušit na zimu
, příští rok si vypěstuji více bylinek.
Jo a je tu hodně libečku, už suším