Ve včerejší editaci jsme probíraly posun letního času na zimní, který se uskuteční tuto neděli. Ještě něčím je ale poslední říjnový víkend výjimečný. Jedná se o poslední víkend před Dušičkami.

Tentokrát vás v cestovatelské rubrice nepozvu na žádný výlet do zahraničí, ani nenabídnu tip na víkend, ani se nesetkáme v nějakém krásném městě naší republiky. Pozvu vás na hřbitov. Konkrétně na pár vybraných pražských hřbitovů, a ty jsou taky krásné. Zejména teď – před Dušičkami.

Procházky po pražských hřbitovech mám ráda v každém ročním období. Častokrát se jedná o místa zajímavější než samotný pražský Hrad.

Olšanské hřbitovy - Praha 3

Patří k mým nejoblíbenějším.
Olšanské hřbitovy jsou největším pražským pohřebištěm o rozloze 50,17 ha. Po dobou jejich více než třistaleté existence zde bylo pohřbeno více než 2 000 000 mrtvých! Olšany vznikly v roce 1680, v době, kdy vypukla morová epodemie a už nebylo kam pohřbívat mrtvé.
K nejznámějším osobnostem, které jsou pochovány na Olšanech, patří např.: Karel Havlíček Borovský, Karolína Světlá, Jan Palach, Saša Rašilov, Miroslav Tyrš a nebo Jan Werich s Jiřím Voskovcem.

olsany

Olšanské hřbitovy dnes tvoří dvanáct jednotlivých hřbitovů

Postupem let se Olšanské hřbitovy rozšířily až přes ulici Jana Želivského, kde se nachází i Vojenský olšanský hřbitov, věnovaný padlým českým legionářům z 1. světové války, mrtvým z Pražského květnového povstání roku 1945, či padlým spojeneckým vojákům z 2. světové války. Jedná se o jedno z nejpůsobivějších míst mezi pražskými hřbitovy.

vojensky

Vojenský olšanský hřbitov, velmi působivé místo

Vinohradský hřbitov - Praha 2, Vinohrady

Vinohradský hřbitov byl založen roku 1885 a měl jen 12 oddělení. Poprvé se zde pohřbívalo v roce 1885. Hřbitov byl za svoji existenci třikrát rozšířen. Uprostřed stojí novogotický kostel sv. Václava s arkádami z roku 1897.
Na Vinohradském hřbitově odpočívají význační umělci a osobnosti. Mimo jiné: Jiří Grossmann, Jiří Šlitr, Stanislav Neumann, Jan a Theodor Pištěkovi, Jan Pivec. Rodinnou hrobku tu mají také Havlovi. Je zde pohřbena Olga Havlová.

vinohrady

novogotický kostel, z levé strany je zde pohřbena Olga Havlová

Vyšehradský hřbitov - Praha 2

Traduje se, že na Vyšehradském hřbitově působí na člověka velmi silná energie. Bodejť by ne, vezmeme-li v úvahu, kolik význačných osobností české národní kultury tam spočívá.
První pohřbívání v místě hřbitova dokládají archeologické nálezy již z 11. a 12. století. Současný hřbitov pak vznikl roku 1660 jako farní hřbitov u chrámu sv. Petra a Pavla.
Jsou zde pohřbeni nejvýznamnější čeští spisovatelé např. Karel Čapek, Božena Němcová, Jan Neruda…, ale také význační sochaři, malíři, hudební skladatelé, vědci. Jsou zde také ostatky krále komiků Vlasty Buriana či zpěváka Waldemara Matušky

burian

hrob Vlasty Buriana

Součástí hřbitova je i tzv. Slavín. Jde o společnou hrobku osobností českého národa. Do dnešního dne je na Slavíně pohřbeno přes 50 významných osobností.

slavin

Slavín

Malostranský hřbitov Na Bertramce - Praha 5

Několik let jsem kolem něj jezdila do práce. To byl ještě přístupný veřejnosti. Bohužel dnes už není. Nacházející se nad hektickým místem pražského Smíchova, se bohužel čím dál častěji stává útočištěm bezdomovců a feťáků. Sama bych se na něj už bála.

Malostranskému hřbitovu vévodí monumentální litinová socha biskupa Thun-Hohensteina, modlícího se z knihy. Určitě i za ty, kdo zemřeli na mor a kvůli kterým byl hřbitov malostranskými měšťany založen.

bertramka

socha biskupa Thun-Hohensteina

Malostranský hřbitov si získal proslulost i díky dětskému hrobu, zvanému „Svatá holčička.“ Děvčátko, které je zde pohřbeno, mělo prý zázračné schopnosti. Lidé se dlouho vydávali k jejímu hrobečku s prosbou o pomoc, kterou u živých lidí nenašli.

holcicka

Svatá holčička

Hřbitov Malvazinky - Praha 5

V roce 1628 zde zřídil měšťan Tomáš Malvazy hospodářskou usedlost. O několik let později byly pozemky o rozloze 3,2 ha prodány smíchovské obci, která zde roku zřídila 1876 nový hřbitov náhradou za hřbitov malostranský, který dosud smíchovští používali a kde se přestalo pohřbívat. Nachází se zde mnoho náhrobků od významných sochařů.

malvazinky

náhrobky od významných sochařů

Břevnovský hřbitov - Praha 6

Břevnovský hřbitov má určitě nejkrásnější polohu ze všech pražských hřbitovů. Nachází se na svahu nad Břevnovským klášterem. Je na pomyslné přímce, která spojuje chrám svatého Víta, pavilon nad pramenem potokem Vojtěška v klášterním areálu a letohrádek Hvězda. Výjimečná sochařská ztvárnění náhrobků jsou tu vzácná. Na tomto hřbitově platí: čím skromněji a prostěji, tím lépe.

brevnov

 čím skromněji, tím lépe

 

Ať už přijedete do Prahy před Dušičkami, na Dušičky, nebo po Dušičkách… na jaře, v létě, na podzim, nebo v zimě…  Zavolejte, na hřbitov s vámi půjdu ráda. :)

zdroj a foto: A Stušková a wikipedia

Reklama