Slavkov u Brna je známý po celém světě pod německým názvem Austerlitz, v Paříži se tak dokonce jmenuje nádraží. Jeho jméno najdete i na Vítězném oblouku a Invalidovně.

Ale zpět k nám.

Z D1 jsme odbočili směr exit 210 Holubice.

 

Město vzniklo ve 13. století, kdy tu řád německých rytířů s podporou Přemyslovců vybudoval tvrz.

V r. 1609 se Slavkov stal majetkem bohatého rodu Kouniců a ti tvrz přestavěli na zámek.
Další přestavbou v letech 1692-74 získal svoji nynější podobu do tvaru U ve stylu baroka.

Po vítězné bitvě zde ve dnech 3.-7. prosince 1805 nocoval císař Napoleon a zahájil zde také první mírová jednání.

Zámek má okolo krásnou zahradu, která je z části ve francouzském, ale většinou v anglickém stylu. Chvilku jsme v ní poseděli a kochali se tou nádherou, byl však čas oběda, tak jsme zašli do města.

 

To má hezké obdélníkové náměstí v renesančním stylu, všude plno květin. Přímo pod zámkem nás upoutala zahrádka s velkými černožlutými deštníky. Při pohledu do jídelního lístku jsme neodolali a vepřová pečeně s domácím zelím a moravským knedlíkem byla naše. Obsluha nezapomněla ani pro mističku s vodou pro našeho psíka.

 

Po chvilce odpočinku jsme vyrazili po stopách Napoleona.

Po silnici 416 do Křenovice a odtud linkou 417 do Prace, kde na Prackém kopci byla vybudovaná Mohyla míru.
Byla postavena v pozdně secesním stylu (Fanta, Anýž, Vosmík) v letech 1910-12. Do zdejšího ossaria jsou ukládány pozůstatky obětí bitvy.
Pokud budete mít dost času, přímo v obci Prace je hezký kostel, jehož věž sloužila jako pozorovatelna pro ruské jednotky.
V nedalekých Jiříkovicích jsou šachtové hroby obětí bitvy.

 

My se ale vydáme dále směrem na Šlapanice na vrcholek Žuráň. Už zdálky uvidíme krásný košatý strom a pod nim je pamětní deska s plánem celé bitvy, rozložením vojsk před hlavním útokem. Napoleon totiž vystoupil na kopec časně ráno 2. prosince 1805 a sledoval odtud první hodiny bitvy. Potom provedl definitivní rozhodnutí a v 8h30 vydal povel k útoku na Pracký kopec, čímž bitvu rozhodl ve svůj prospěch.

 

A jedna velká zvláštnost – tento kousek země nám nepatří, je to exteritoriální území Francie.

 

Odtud jsme zamířili směrem na Tvarožnou, před ní odbočili vlevo. Do strmého kopce Santon jsme už museli po svých. Původně se jmenoval Tvaroženský, ale francouzští vojáci, kteří zde budovali okopy pro pěchotu, které jsou dodnes patrné, jej nazvali Saint Anton. Francouzi zbořili i původní mariánskou kapličku. Ta dnešní je z r. 1832 a jsou do ní vsazeny portréty tří vysokých důstojníků.

Na holém návrší je kopie francouzského děla.
Pod kopcem stávala polní kuchyň. Teď tam je krásná slíva, a tak jsme se občerstvili – když kuchyň, tak kuchyň.

 

Příště máme v plánu poobědvat na Staré poště, restauraci nedaleko Rousínova. Je to historická stará pošta postavená roku 1785, sloužila při cestách mezi Brnem a Olomoucí. Přepřahali se zde koně a posádka tu měla občerstvení.

Napoleon sem zavítal 28. listopadu a měl zde poradu se svými maršály o bitvě. Potom se Francouzi stáhli a poštu obsadil ruský generál jezdectva, pod jehož velením ruské vojsko vyrazilo…

 

Důležité informace

Zámek bude v září otevřen 9h00–17h00, kromě pondělí, v říjnu pouze do 16h00, vstupné 50,-Kč

www.zamek-slavkov.cz

www.slavkov.cz

Mohyla míru – září: 8h30–17h00

                     říjen: út–ne 9h00–15h30