Tradičním pokrmem české kuchyně je pečená husa. A její pravá sezona nastává příjezdem Martina na bílém koni. A nebyla by to pořádná husa, kdyby nebyla nadívaná.

Jak husu nakupovat
Pokud máte husu vlastní, domácí a velkou, počítejte s tím, že má tuhé a příliš tučné maso. Husa, která má více než sedm měsíců, by měla vážit průměrně 4 až 6 kg.
Je-li husa mladá, asi do deseti týdnů, je maso křehké a jemné. Takováto husa váží něco kolem 2,5 až 4 kg.
Nejvhodnější je kupovat husu o váze asi 5 kg. Taková nám stačí zhruba pro osm strávníků.

Zdá se vám taková husa příliš veliká? Samozřejmě, že i husu lze zakoupit už porcovanou. Výhodou u takovéhoto nákupu je to, že si můžete vybrat, co máte raději. Prsíčka nebo stehna.

Husu seženete v obchodech převážně mraženou. Dávejte si pozor na to, že její kůže by neměla být promodralá. Pokud ale kupujete husu čerstvou, měla by mít kůži zbarvenou dožluta nebo dorůžova a neměla by být lepkavá, ale hladká na omak.
Zdá-li se vám maso příliš tučné, můžete z něj sádlo odříznout.

Nejlepší je s nádivkou
Při přípravě nádivky do husy, vlastně do jakékoliv drůbeže, se nebojte vlastní fantazie a zkuste kombinovat, cokoli vás napadne. Výsledek vás určitě příjemně překvapí.
Pamatujte ale na to, že základem všech nádivek do husy jsou kostičky housky, rozinky a jablko.Vynikající jsou také sušené houby.

Labužnická nádivka
Opravdovou lahůdkou jsou masové nádivky. Ty připravíme z mletých husích nebo telecích jater, které opečeme na cibulce, přidáme na kostičky nakrájenou housku a vajíčko. Nádivku pikantně osolíme a opepříme.

NÁŠ TIP: Ovocná nádivka

Omytou, osušenou a osolenou husu plníme do hrudní dutiny i pod kůži ve voleti. Vyplatí se vám husu nasolit a okořenit už den předem. Maso je potom křehčí. Po naplnění nádivkou ji nezapomeneme zašít provázkem, aby nám při pečení nádivka nevytekla ven. Pokud nám nádivka zůstane navíc, dáme ji do rohu pekáčku a pečeme zároveň s husou.

Jste zvědaví, jestli je nádivka už hotová? Píchněte špejli zhruba někam pod prsa husy a vytáhněte. Jestliže zevnitř vytéká šťáva, musíte husu ještě chvíli péct.

Během pečení je dobré kůži propichovat, aby mohlo vytékat sádlo. Zvláště pod křídly a na prsou. Platí také, že čím pomaleji husu pečeme, tím lépe se sádlo vypeče a budeme mít křupavější kůrčičku

Důležité je samozřejmě i naporcování pečeně. Pokud má jídlo pěkně vypadat, odkrojíme ostrým nožem stehna a křídla. Potom rozpůlíme tělo husy a každou část i s nádivkou pokrájíme na tři stejně velké porce.

Husa je upečená i s nádivkou, rozporcovaná a jdeme ji servírovat. Nejvhodnější přílohou je krouhané červené zelí dušené s jablíčky a kořením.

Dobrou chuť přeje  

              
Reklama