Divadlo Rokoko uvádí už druhou sezónu hru Plný kapsy šutrů (v režii Jany Kališové) od irské autorky Marie Jones. O tom, jak je komedie skvělá, svědčí nejen to, že ve Velké Británii získala v roce 2001 Cenu za nejlepší komedii, ale i poznámka v internetovém programu Rokoka: na toto představení nelze pro enormní zájem objednat vstupenky mailem.

Pokud se vám přece jen podaří dostat se na tuto hru, určitě mi pak dáte za pravdu. Dva statisti se účastní natáčení amerického velkofilmu v malé irské vesnici . Hra je napsána pro 15 postav. Všechny je hrají a sami se při tom skvěle baví Miroslav Vladyka a Radek Holub. Jsou chvíli členy štábu, hereckými hvězdami nebo místními venkovany.

Že to musí být pěkný chaos? Ale vůbec ne. Každou svou postavu oba tak skvěle hlasově i pohybově odlišují, že ani nevnímáte, že jsou to pořád jen oni dva. Obzvláště v ženských rolích se oba vyžívají. Vladykova ambiciózní Asistentka režie a Holubova svůdná hvězda Caroline jsou prostě „k sežrání“

Všechno pak umocňuje i jednoduchost scény – čtvercové panely a jeden kvádr, který se podle potřeby mění na sprchu, postel, nebo stůl v hospodě.

Je to prostě koncert dvou šílenců (slova jsem si vypůjčila z jedné kritiky), který stojí za to vidět víckrát.

Druhou hru, kterou bych vám ráda doporučila, hrají Na Zábradlí. Napsal ji skotský autor David Greig (vida, co se na britských ostrovech urodilo talentovaných dramatiků!). Název hry je trochu komplikovaný. Jmenuje se Kosmonautův poslední vzkaz ženě, kterou kdysi v bývalém Sovětském svazu miloval. Hru režíroval slovenský režisér Juraj Nvota, který s divadlem nespolupracuje poprvé. Premiéru měla v prosinci loňského roku.

Kolem Země krouží už dvanáct let zapomenutá kosmická loď se dvěma kosmonauty (David Švehlík a Petr Čtvrtníček). Na Zemi se zatím v Anglii, v Norsku, ve Francii milují a rozcházejí lidé, řeší své problémy a všichni dohromady touží po jediném – najít někoho, s kým si můžu povídat, kdo mě vyslechne a kdo mi porozumí. A  Země je jako Babylónská věž, a i když tu všichni mluví srozumitelnou řečí, nikdo nikomu nerozumí. Jednotlivé obrazy jsou pojaty jako filmové klipy, což hře přidává na dynamičnosti. Nepřehlédnutelná je i Petra Špalková a Jiří Ornest.

Poslední vzkaz dojímá i nutí k zamyšlení, ale rozhodně nenudí. 

Reklama