Dost bylo smrdutých aut, nechte je doma a podpořte skvělý projekt! Dokonce zavřeme kus Prahy, aby v ní byl chvilku klid a dalo se v ní dýchat!

Ve dnech 16-22. září se Praha již popáté zapojí do oslav Evropského týdne mobility. Posláním této celoevropské kampaně je otevřít širokou diskusi o potřebě změny chování ve vztahu k dopravě a dílčímu užívání osobního automobilu. To v překladu a polopaticky znamená – nevozte si zadky na padesát metrů, jděte pěšky! Je to zdravější pro vás i pro přírodu! K tomu ropa je drahá, ušetříte!

Proto bude na ukázku zavřeno kus města. A jaký kus! V Praze se bezautomobilovou zónou stane samo historické centrum, konkrétně oblast Smetanova nábřeží a ulice Křížovnické. O víkendu 16.–17. září si tak budete moci vychutnat jedno z nejkrásnějších míst Prahy bez hlučných a páchnoucích kolon aut, zato však s bohatým programem pro celou rodinu. No nezní to báječně? Já se přímo těším, jak vyrazím beze strachu, že mě přejede auto.

A pak ještě Alfréd ve dvoře

To, že zmizí auta, ale rozhodně není všechno, bude i kultura a další program, taktovku bude v ruce mít i projekt Auto*Mat. Na přípravě akcí, které se budou i letos konat ve spolupráci s pražskou radnicí, se podílí i divadlo Alfréd ve dvoře.

Letošní kulturní a společenský program umožní Zažít město jinak obyvatelům Prahy například na Smetanově nábřeží, kde program začne, které o víkendu 16. a 17. září ožije řadou akcí a performancí, které mají za cíl ukázat, jak toto nejpůvabnější pražské nábřeží může sloužit jako odpočinková a klidová zóna. Na toto nábřeží to z redakce nemáme daleko, takže se můžete těšit na fotoreportáž.

A co vás všechno čeká?

Prostor od kavárny Slavie po Novotného lávku se na dva dny promění v boulevard plný pouličních kaváren. Od sobotního večera až do nedělních odpoledních hodin se v prostoru vystřídají hudebníci, performeři a výtvarníci, kteří se postarají o oživení prostoru a netradiční zábavu. Za zmínku stojí vystoupení kapely Hm…, sboru Hlahol a Doubravánek, happening americké skupiny Goat Island a vystoupení mnoha českých performerů.

Cyklisté jsou na Nábřeží vítáni! V cyklozóně si budou moci kolo nejen bezpečně odložit, ale i nechat opravit. Program nezapomíná ani na děti – čeká je koncert, divadlo, hry a dílny, především ale čtyři výtvarné a zážitkové zóny, kde si samy budou moci vyzkoušet, co všechno se dá dělat ve městě bez aut.

Možnosti jak Zažít město jinak ale s víkendem na Nábřeží nekončí. Zpět do reality města Vás vrátí úterní Závod kočárků a vozíčkářů mezi zaparkovanými auty (19.9.), který již tradičně pořádá sdružení Pražské matky, aby upozornilo na neutěšený boj maminek s řidiči o pražské chodníky. Speciálně na tuto akci se těším, to bude dozajista velmi inspirující. Nenajde se maminka, která by soutěžila v barvách Ženy-in? Ve středu pak následuje v divadle Alfred ve dvoře veřejná diskuze architektů a odborníků z oboru na téma Vize města pro lidi (20.9.).

Pro milovníky výletů je určena čtvrteční plavba lodi Tajemství (21.9.) na podporu lodní dopravy. Loď odplouvá z Roztok u Prahy a s jednou zastávkou doveze výletníky i s jejich koly zpět do Prahy.

Vrcholem programu je pátek 22. září, mezinárodní Den bez aut. V 18h vyrazí z nám. Jiřího z Poděbrad velká slavnostní cyklojízda pod heslem Zažít město jinak – na kole.

Celý den budou také v ulicích Prahy Andělé strážní bdít nad bezpečností chodců a cyklistů, nejzranitelnějších účastníků dopravy.

Já nevím, jak vy, ale moc doufám, že bude hezky a že si to všichni návštěvníci, tedy i já, užijí. Dodnes vzpomínám na tu krásu, kdy v Praze po povodních téměř nesměla jezdit auta. Tenkrát se ukázalo, že to jde i bez nich, že to není zas takový problém. Ale auta jsou zpět a my dostaneme jedinečnou příležitost užít si pár chvil, kdy budou mít zákaz vstupu!

Vstup na všechny akce volný! Více informací najdete na www.auto-mat.cz.

Reklama