žij zdravěLidé trpící nadváhou či obezitou by se měli alespoň zpočátku své „sportovní“ kariéry věnovat aktivitám, které nepřetěžují již tak namáhané klouby. Zejména by se měli vyhnout různým poskokům, běhu a dalším aktivitám způsobujícím nárazy, které při nadváze přetěžují nejen velké nosné klouby, ale i záda. Takové sportovní aktivity nejsou pro obézní vhodné ani zdravé.

U lidí, které trápí kila navíc, vyžaduje každá i zcela běžná aktivita, jakou může být například chůze, minimálně odbornou radu, když už ne odborný dohled. Nikdo by se neměl ostýchat vyhledat odborníka a pod jeho vedením se naučit zvolené pohybové aktivity správně vykonávat. Odborník pomůže i se stanovením optimální intenzity cvičení.

Samozřejmě, že nejen tyto „základní“ pohybové aktivity pomáhají k redukci váhy a formování postavy. Aby tělo pracovalo co nejefektivněji, je třeba si vybudovat svalovou hmotu, kterou můžeme přirovnat k „továrně“ na postupné spalování veškeré přebytečné energie. Ideální pro obézní je například cvičení flowinu nebo bosu, které se úplně vyhýbají doskokům. Jedná se o cvičení s vlastní vahou, ke kterému stačí jednoduché pomůcky a každý se jim může věnovat i v klidu domova.

Posilování s vlastní vahou má ještě tu výhodu, že se tělo naučí fungovat jako celek a hlavně je připraveno na každodenní pohyb, ať již v pracovním zatížení nebo při sportu. Je třeba se nebát nových trendů v cvičení - pod správným vedením jsou výsledky vidět již brzy a přináší příjemná překvapení.

Jen pozor na začátky. Stejně jako u jiných pohybových aktivit je vhodné absolvovat trénink nebo alespoň ukázkovou lekci pod vedením odborného a vyškoleného trenéra. Je důležité vyhledat trenéra (instruktora), který má certifikát opravňující jej k tréninku, resp. vedení cvičenců. Řada trenérů bohužel nemá dostatečné znalosti pro práci se specifickými skupinami lidí ani pro správné vedení tréninku.

BOSU

Ke cvičení se používá pomůcka připomínající „polomíč“. Z jedné strany je plochá a pevná, z druhé strany vypouklá. Bosu dopomáhá ke kompletnímu zpevnění svalů, zdravému držení těla a získání dobré fyzické kondice. Cvičení se skládá z široké škály rehabilitačních, balančních a posilovacích cviků, při kterých zapojujete jak vědomé, tak i hluboké kosterní svaly, jež zajišťují správné držení těla. Pokud jsou tyto partie ochablé, mohou vám způsobovat bolesti zad a kloubů.

Bosu může cvičit v podstatě každý. Je vhodné pro muže i ženy každého věku, mohou ho cvičit lidé doma, stejně tak i vrcholoví sportovci. Při odborném dohledu a v rozumné míře ho mohou cvičit i těhotné ženy, neboť toto cvičení posiluje také oblast pánevního dna.

Cvičení bosu se dá rozdělit do tří základních tréninkových programů:

  • Kardio trénink se cvičí při vyšší tepové frekvenci a je nejlepší pro spalování tuků.
  • Posilovací trénink se zaměřuje na zpevnění a posílení svalů.
  • K uvolnění a protažení všech svalů slouží rehabilitační trénink.

žij zdravě

 

FLOWIN

Jedná se o cvičení na desce, po které se posouvají tzv. pady (podložky) se speciální povrchovou úpravou. Výhodou je velké zapojení hluboko uložených svalů podél páteře. Jedná se o cvičení bez doskoků a nárazů, proto je vhodné i pro osoby s nadváhou a osoby s omezením pohybového aparátu. Cvičením se navíc podporuje rozvoj koordinace a stability a výrazně se zapojují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře. Flowin je jedním z nejlepších preventivních sportů pro potlačení bolestí zad a krční páteře.

žij zdravě

 

PREVENCE A EDUKACE

Preventivní program Všeobecné zdravotní pojišťovny s názvem Žij zdravě usiluje o zvýšení povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému a jeho cílem je přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování:

Rovnice zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

žij zdravěDětem je určena Jízda kuchařů YesNeYes po českých základních školách a internetové stránky www.YesNeYes.cz plné zábavy i poučení. Součástí programu je i internetový portál www.ZijZdrave.cz pro dospělou populaci a odborníky, který nabízí užitečné rady a interaktivních aplikací. Probíhá soutěž O nejlepší školní oběd realizovaná ve spolupráci se Společností pro výživu. A v rámci programu Žij zdravě byl v roce 2010 realizován rozsáhlý celostátního výzkumu věnovaný problematice obezity mezi českou populací.

Reklama