pohyb

Základem zdravého životního stylu by měla být, společně s pestrým a vyváženým jídelníčkem, psychickou pohodou a nekouřením, také pravidelná pohybová aktivita. Pohyb je dobrým pomocníkem v prevenci srdečně-cévních onemocnění, snižuje např. riziko nadváhy (obezity), cukrovky, osteoporózy a také dokáže zvýšit  odolnost organizmu či vyvolat příjemné pocity díky vyplaveným endorfinům. V neposlední řadě pomůže odbourat stres a zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, který pomáhá udržovat hladinu celkového cholesterolu v krvi v odborníky doporučovaných hodnotách.

Jak začít

Pokud patříte k těm, u nichž pravidelný pohyb ještě nenašel v každodenním rozvrhu alespoň na půl hodiny své místo, snažte se tento prohřešek proti zásadám zdravého životního stylu co nejdříve napravit. Nemusí se přitom jednat přímo o zvedání činek nebo pocení se při aerobiku. Pokud na pohyb nejste zvyklí, začněte postupně a zátěž přidávejte. Zařadit pohyb do života je opravdu velmi jednoduché. Zde je pár tipů a rad do začátku:

  • V průběhu dne vyjděte schody, namísto použití eskalátorů nebo výtahu.
  • Vystupte o zastávku dříve a zbytek cesty proměňte v procházku, která se stane Vaším každodenním rituálem.
  • Během reklamního bloku v televizi zkuste, kolik dřepů zvládnete.
  • Zkoušejte různé druhy pohybových aktivit, avšak berte v úvahu také svůj aktuální zdravotní stav. To, že Vám hned první aktivita nepadne do oka, je naprosto normální, proto neztrácejte naději a hledejte dál.
  • Před cvičením nezapomeňte tělo zahřát, a tím rozhýbat svaly. Bez toho by mohlo dojít k nepříjemným a bolavým následkům. Nezapomeňte také na závěrečné protažení.
  • Důležité je hlídat nejen frekvenci a délku pohybu (30 minut denně), ale také jeho intenzitu (optimální intenzitu pro zdraví spočítáte dle jednoduchého vzorečku: 0,6 x (220 – věk) + klidová tepová frekvence za 1 minutu).
  • Nezapomínejte, že ve dvou se to lépe táhne a cvičte nebo sportujte s přítelem či přítelkyní. Vzájemně se podržíte a povzbudíte.

Co Vám pomůže udržet příjem a výdej energie v normě?

Vyzkoušet můžete např. internetový nástroj E-kalkulačka (www.ekalkulacka.cz.), který spočítá množství energie, živin a cholesterolu ve Vámi zadaném jídelníčku. Můžete využít i rozšířenou formu programu „Hoďte se do formy“. V něm si vyberete, zda chcete formovat postavu, hubnout, nebo naopak zvýšit svalový objem, a program Vám po zadání Vašich údajů, třídenního jídelníčku a běžné pohybové aktivity doporučí, jaký příjem energie a živin je pro Vás ideální. Dále Vám navrhne ukázkový jídelníček, pohybový plán a doporučenou tepovou frekvenci při cvičení. Průběžně si pak můžete kontrolovat, zda se držíte doporučeného plánu. Dáváte přednost osobní konzultaci? Tak využijte poradenství na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.

Autor: Michala Tomešová DiS., Informační linka 800 175 324

Reklama