S paní Andreou jsme se potkaly, aby nám okomentovala výsledky redakčního výzkumu na téma závislosti. Kouření patří mezi hlavní závislosti, které naše společnost řeší, stejně tak i jako naše čtenářky, kterých je 25 % (z celé skupiny 966 čtenářek, které se zapojily do našeho výzkumu). Andrea Gontkovičová se v posledních dvou letech zabývala nejprve přípravou a následně uvedením nového výrobku, který je určen pro dospělé kuřáky a který jim nabízí lepší volbu pro jejich zdraví, na český a slovenský trh. Jde o zahřívače tabáku IQOS, který tabák nespalují, ale pouze zahřívají. Také pracovala na tom, aby zájemci o tuto novinku měli k dispozici speciální osobní kouče, budovala síť těchto specialistů, servisní centrum, komunikaci v místě prodeje, internetovou stránku s informacemi. Jednalo se o celý startup k novému produktu v ČR, na Slovensku a v Maďarsku.

Při rozhovoru došlo i na osobní otázky, protože „závislosti“ se týkají každého z nás. Andrea, která je vysokou manažerkou a zároveň maminkou dvou chlapců nám s úsměvem přiznala, že sama má také závislost, a když není uspokojená, tak se cítí nesvá.

Která závislost vám přináší uspokojení?
Je to sport. Nejraději mám plavání, ale když nemůžu plavat, protože to není všude možné, tak potřebuji nějaký druh pohybu. Jsem energický člověk, a když si zasportuji, mám ještě více energie. Je to zvláštní, ale já to tak mám. Pohyb mne nabíjí energií a cítím se velmi dobře psychicky, přináší mi harmonii fyzickou i psychickou. Nesportuji denně, ale snažím se sportovat velmi často. I když mne to stojí hodinu a půl, přemýšlím, zda si to mohu ve vytíženém dni dovolit. Vždy to vyhodnotím, že jdu, i když mám hodně práce, věci se mi rozjasní a pak jsem po sportu ještě efektivnější.

Jak vše zvládáte? Práci, sportovní aktivity a rodinu?
Jen tak tak. Hlavně mám partnera, manžela, který mi velmi pomáhá vše zvládnout. Je to moje velká opora. Být pak doma s dvěma dětmi znamená se přepnout od práce a věnovat se plně rodině a to mne naplňuje.

Co pro vás znamená práce, kterou děláte?
Práce mne baví moc. Jsem ráda, že už 130 000 českých kuřáků přestalo kouřit a přešlo na naší alternativu, a to je číslo z léta. Těším se z každého nového, který se vzdá klasických cigaret a zvolí méně rizikovou variantu. Líbí se mi, že práce s moderními zahřívanými tabákovými výrobky přináší dobré zprávy jak kuřákům, tak nekuřákům. Kuřáci mají novou možnost volby, pokud kouří a nechtějí nebo nemohou přestat. Produkt, který jim přináší o velké množství méně rizik a škodlivých látek a jejich absence je prokázaná výzkumem, který to potvrzuje. Že si můžou říci: Nesmrdí mi oblečení, nesmrdí mi vlasy a dech. Zároveň ale přináší dobré zprávy nekuřákům. Protože ten, kdo používá zahřívaný tabákový výrobek, nevdechuje a nevydechuje škodlivý kouř, který zapáchá, ale čistý aerosol. Pokud někdo má ve svém okolí, v rodině kuřáka, určitě ví, jak je jeho kouření pro jeho okolí obtěžující. Myslím, že ve 21. století už opravdu nikdo kouřit cigarety nemusí.

Reklama