Snad nic nás nezasáhne tolik jako zpráva o pohřešovaném dítěti. Kde může být? Snad se mu nestalo nic strašlivého! Tato noční můra nyní straší vyšetřovatele a rodiče zhruba 3500 zmizelých dětí. Vždyť jsou tak zranitelné a často se stávají terčem útoku pedofilů, obchodování a sexuálního zneužívání, násilí a organizované trestné činnosti...

V únoru jako by se slehla zem po sedmileté Viktorce Kulhánkové z Tábora. Její pátrání inicioval zoufalý otec. Viník zmizení je však zřejmě předem známý. Děvčátko pravděpodobně unesla její matka, která brání ve styku dcery s otcem. Policisté předpokládají, že se s dcerou, svým současným manželem a jejich dvouletým synem pohybují po Česku.

Až zamrazí, když si člověk vzpomene na loňský podobně začínající hrůzný případ pětiletého Honzíka Rokose, taktéž z Tábora. Jeho otec ho na víkend poslal k matce. Ta ho už nikdy nevrátila. Obrátil se proto na polici a zároveň pátral po synovi na vlastní pěst. Policejní hlídka jen náhodou objevila tělo mrtvého chlapce zamotané v dece ve voze jeho matky Antonie. Ta ho s přítelem zabila bodnými ranami do hrudníku.

„V případě Honzíka Rokose selhalo hned několik faktorů najednou. Domníváme se, že orgány činné v trestním řízení nepřikládaly únosu dítěte náležitou důležitost. Mohla pomoci také větší informovanost a spolupráce široké veřejnosti o tomto případu a větší zájem všech lidí, kteří Honzíka viděli s matkou v době, kdy byl pohřešován, a přesto policii nekontaktovali,“ říká ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Všichni máme ještě v živé paměti otřesné rozuzlení případu devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu. Ten si 4. května, v neděli po druhé hodině odpolední, odešel z domu hrát do parku. Matka ho večer neúspěšně hledala, a tak to oznámila policii. Několik dní jej intenzivně hledaly desítky policistů, hasičů a dobrovolníků. Po čtyřech dnech se však potvrdily ty nejčernější obavy – chlapec, jehož usměvavou tvářičku znala z policejních fotek celá republika, byl nalezen zavražděný a znásilněný.

Poslední zveřejněná celoroční čísla jsou alarmující! Policie koncem roku 2007 evidovala na 8696 pohřešovaných dětí. Z toho 2 179 jsou děti do 15 let! Potvrzuje to tendenci neustálého zvyšování počtu hledaných nezletilců. Vždyť v roce 2000 jich bylo „jen“ 5581! Započítány jsou do toho i chroničtí útěkáři, takže čísla při jejich nalezení skáčou. Avšak už v polovině tohoto roku nadace Naše dítě zveřejnila letos zatím 3 446 zmizení a útěků dětí…


Kriminalistka Pavla Kopecká o pohřešovaných dětech

Počty pohřešovaných dětí v ČR se stále zvyšují, kde vidíte příčinu?
Do problematiky pohřešovaných dětí se prolínají všechny společenské problémy. Lví podíl má stále se zvyšující rozvodovost a neshody v manželství či partnerství, nedostatek času rodičů, neúspěchy ve škole nebo v lásce, rizikové party dětí a mládeže, ale také drogy, alkohol či stále se rozšiřující možnosti komunikace a nedostatek volnočasových aktivit.

Palčivým problémem jsou útěkáři ze školských a výchovných zařízení, jak lze útěkům zamezit?
Opakující se útěky z výchovných a školských zařízení jsou skutečně velký problém. Od roku 2000 se počet vyhlášených pátrání po svěřencích těchto zařízení rapidně zvýšil. Tato problematika spadá do kompetencí ministerstva práce a sociálních věcí. Mohu však konstatovat, že policii zvyšující se útěky enormně zatěžují. Ve většině případů se jedná o notorické útěkáře, které musíme neustále dodávat zpět do výchovného ústavu. Často se stává, že než se policisté vrátí zpět na služebnu, tak chovanec znovu uteče a celý případ začíná znovu.

Jak se podle Vás k problematice pohřešovaných dětí staví veřejnost?
Veřejnost je k problematice pohřešovaných dětí velmi citlivá a vnímavá. Ze svých zkušeností mohu říci, že nám svými informacemi velice často pomáhá při zjištění pobytu dítěte, a tím i navrácení zpět k rodičům.

Rozhovor s Plk. Mgr. Pavlou Kopeckou připravila Nadace Naše dítě

Jak postupovat v případě zmizení dítěte
V co nejkratší možné době kontaktovat policii na telefonním čísle 158 či nejbližší služebně policie. Co také oznámit? Zdravotní stav pohřešovaného dítěte, nejaktuálnější foto, popis oblečení, kontakty dítěte, kontakty na rodinu, byť „pro dospělé nevýznamné“ události posledních dnů, pro pohřešovaného významná místa a rodinné vazby, informace o soběstačnosti a informace, zda jde o opakované pohřešování. Čím dříve je pohřešování oznámeno, tím je větší šance udělat taková opatření, která mají za následek zkrácení doby do vypátrání pohřešovaného.

Některé z hledaných dětí

Hledaný přes měsíc
Jiřík Vlk, nyní 6 let
Pátrání bylo vyhlášeno 13. 6. 2008
Narozen 15. 10. 2001, pochází z Prahy 2
Poslední popis: postava střední, výška 120 cm.

 

Hledaná 4 měsíce
Anetka Palová, nyní 12 let
Pátrání bylo vyhlášeno 8. 4. 2008
Narozená 13. 6. 1996, pochází z Ostravska
Poslední popis: postava hubená, výška 130 cm až 135 cm, vlasy barvy černé.

 

Hledaná 6 měsíců
Adélka Doležalová, nyní 4 roky
Pátrání bylo vyhlášeno 5. 2. 2008
Narozená 27. 7. 2003, pochází z Prahy
Poslední popis: postava hubená, výška 110 cm až 115 cm, barva očí modrá, vlasy rovné.

 

Hledaný 1 rok
Davídek Akak, nyní 8 let
Pátrání bylo vyhlášeno 5. 9. 2007
Narozen 3. 5. 2000, pochází z Ústí nad Labem
Poslední popis: postava hubená, výška 12 cm až 125 cm, barva očí hnědá, vlasy kudrnaté, hnědé.

 

Hledaná 2 roky
Jenifer Imrichová, nyní 5 let
Pátrání bylo vyhlášeno 9. 10. 2006
Narozená 22. 9. 2002, pochází ze Sokolovska
Poslední popis: postava hubená, výška 120 cm, barva očí hnědá.

 

Hledaný rok a půl
Bohumilek Zahradník, nyní 7 let
Pátrání bylo vyhlášeno 15. 1. 2007
Narozen 27. 2. 2001, pochází z Kutnohorska
Poslední popis: postava hubená, výška 90 cm, barva očí hnědá.

 

Hledaný 3 roky
Honzík Štefuca, nyní 12 let
Pátrání bylo vyhlášeno 20. 3. 2005
Narozen 4. 7. 1996, pochází z Chomutovska
Poslední popis: postava hubená, výška 125 cm až 130 cm, barva očí hnědá, vlasy rovné, hnědé.

 

Hledaný 10 let
Honzík Nejedlý, nyní 19 let
Pátrání bylo vyhlášeno 20. 1. 1998
Narozen 22. 11. 1988, pochází z Prahy 4
Poslední popis: postava hubená, výška 120 cm, barva očí modrá, vlasy barvy hnědé.

 

Hledaná 12 let
Karolínka Planá, nyní 15 let
Pátrání bylo vyhlášeno 6. 9. 1996
Narozená 4. 9. 1992, pochází z Bruntálska
Poslední popis: postava hubená, výška 90 cm až 92 cm, barva očí modrá, vlasy rovné.

 

Reklama