Už jste přemýšlely o tom, co bude s vašimi pozůstatky, až zemřete? Já vím, je to pochmurné téma, ale pokud má člověk nějaká specifická přání, měl by je svým blízkým raději sdělit včas. Ono nikdy nevíte, kdy na vás dojde řada (a jestli máte pocit, že mám po ránu nějakou morbidní náladu, tak máte pravdu – včera jsem se šeredně vysekala s koněm a dnes se nemůžu skoro vůbec pohnout)...

Hrobka?
Zemřelý – prostřednictvím pozůstalých – má řadu možností, jak se svými pozůstatky naložit. Můžete zvolit klasický pohřeb do rodinné či soukromé hrobky, pak ovšem potřebujete někoho, kdo se vám bude o hrob starat. Jinak skončíte jako další z řady zapomenutých, omšelých náhrobků. Což je samo o sobě romantické, ovšem místa je málo a lidí čím dál tím víc, takže vás po čase přesunou do jakéhosi hromadného odkladiště nechtěných mrtvých a vaše místečko prodají jinému zájemci. Pokud samozřejmě není váš náhrobek archeologickou památkou...

Taková malá urna
Mnohem méně prostorově i finančně náročný je pohřeb žehem. „Klasika“ bez přehnaného luxusu vás vyjde do deseti tisíc. S urnou lze naložit různě – dá se také umístit do rodinné hrobky, ovšem se všemi nevýhodami rodinných hrobek, může mít své „okýnko“ na hřbitově mezi ostatními urnami, což ale není, co se nutnosti jisté péče ze strany pozůstalých týče, o moc lepší než hrob – je to jen méně náročné, nebo si ji pozůstalí mohou odnést.

Já chci do vesmíru!
Zatímco celou urnu nesmíte mimo hřbitov uložit jinde než na svém pozemku, můžete popel rozprášit prakticky kdekoliv. Pokud tedy nechcete stát svým potomkům ve vitrínce nebo se tísnit s dalšími zemřelými na oficiální rozptylové loučce, nechte se rozsypat jinde. Dnes si lze, samozřejmě za patřičný peníz, objednat i rozptýlení z letadla nad mořem nebo ve vesmíru. Z vašeho popela lze také za poplatek vyrobit umělý diamant, kterým si pak příbuzenstvo může ozdobit nějaký ten šperk.

Internetový hrobeček
Novinkou pro milovníky moderních technologií je pohřeb na internetu. Ten sice zatím neřeší, co s ostatky – ty musí pozůstalí někde vysypat nebo skladovat – zato můžete mít svůj internetový hrobeček, kam mohou vaši blízcí chodit truchlit a setkávat se s dalšími truchlícími.

Stránky s internetovými hřbitovy vznikla nejprve pro majitele domácích mazlíčků, kteří potřebovali v kolektivu stejně smýšlejících oplakat svou ztrátu, pak ale psychologové přišli na to, že lidé jsou na internetu otevřenější a lépe ventilují své city a tak založila zdravotní sestra Maggie Bandyová první internetový hřbitov pro lidi (zde). Mladí prý takové hřbitovy navštěvují raději než ty skutečné a ochotněji vzpomínají... Snáze se tak vypořádají se smutkem a vyrovnají se ztrátou blízkého člověka.

Jak a kde byste chtěla být pohřbena Vy? Líbilo by se Vám mít internetový hrob? Nebo chcete velkou hrobku? Láká Vás mít diamant z příbuzných?

Reklama