Ty tam jsou doby, kdy jste si pro zastínění oken mohli zvolit maximálně záclony a těžké závěsy, které jen lapaly prach. Někdo dá přednost interiérovým variantám stínění – klasickým žaluziím z jednotlivých lamel nebo celistvé látkové roletě. Ovšem ani ty neposkytují dokonalou ochranu před slunečním svitem, natož aby dokázaly regulovat teplotu v místnosti. Pak se nabízejí venkovní provedení buď žaluzií, nebo ještě efektivnějších rolet, které svým uživatelům nabízejí celou řadu předností.

6410788292075obrazek.jpg

Horko ani chlad vás nerozhodí
Kdo se nechce pařit v létě, ani takříkajíc protopit kalhoty během zimy, měl by při plánování rodinného domu rozhodně myslet na montáž exteriérových rolet. Dokážou odblokovat velkou část venkovního tepla ještě předtím, než se dostane ke sklu. Totéž platí i o chladném vzduchu, takže předokenní rolety mají vysoký termoregulační efekt. „Je měřením i výpočty dokázáno, že kvalitní stínící technika má obrovský vliv na tepelnou i světelnou pohodu a prostup tepla zejména v letním období. Stínicí technika samozřejmě zabraňuje tepelným únikům také v zimním období. Na základě měření můžeme konstatovat, že v zimě dochází při použití předokenní rolety ke zlepšení součinitele prostupu tepla okny až o 25 %,“ říká Aneta Paroulková, specialistka marketingu firmy ISOTRA, předního českého výrobce stínicí techniky. Tato úspora se pochopitelně pozitivně projeví i na vašem finančním rozpočtu. Jakou tepelnou pohodu budete mít v místnosti, rozhoduje také odstín rolety. Jak vysvětluje Aneta Paroulková, čím světlejší odstín, tím je větší účinnost rolety. Je to dáno tím, že zatímco světlá barva většinu tepla odrazí, tmavá teplo naopak absorbuje.

Pro sladké sny
Světelný smog je nepřítelem kvalitního spánku. Kdo chce docílit maximálního přítmí a klidu pro odpočinek, měl by vsadit právě na venkovní předokenní rolety. Díky své celistvosti nepropustí do místnosti žádné denní ani umělé světlo. „Kromě dokonalého zastínění snižují venkovní rolety rovněž hladinu venkovního hluku, takže další plus pro nerušený spánek,“ říká Aneta Paroulková z ISOTRA.

641078a70cd8dblobid0.jpg

Soukromí zajištěno
Venkovní rolety poskyují obyvatelům domu klid na duši nejen tím, že se lépe vyspí. Díky své celistvosti se totiž také podílí na ochraně proti násilnému vniknutí. Pokud tedy někdo uvažuje o instalaci venkovních rolet na okna pouze některých místností, které například jsou více vystaveny slunečnímu svitu nebo v nich potřebuje zajistit tmu pro lepší spánek, měl by i z bezpečnostního hlediska svůj názor přehodnotit. „Určitě je vhodné umístit rolety na celém domě, mimo jiné také kvůli sladění a celkového pohledu na stavbu,“ potvrzuje Aneta Paroulková a dodává, že rolety se vyplatí hlavně u místností, kde nepotřebujeme naklápět lamely, kterými disponují venkovní žaluzie. Jsou to třeba ložnice nebo koupelny. „Většinou však zákazník kvůli estetickému dojmu volí jeden typ stínění na celý dům nebo alespoň dané patro,“ vysvětluje Paroulková.

Nenáročné a chytré
Bezesporu příjemným bonusem venkovních rolet je, že jsou velmi nenáročné na údržbu. Nevyžadují žádnou extra péči ani mazání mechanismu. Při běžném znečištění stačí pravidelně otřít povrch prachovkou nebo navlhčenou měkkou textilní tkaninou či houbou. „Používejte pouze mýdlové roztoky bez chemických přísad, o teplotě do 30 °C. Vyhněte se rozhodně agresivním čisticím prostředkům, jako jsou organická ředidla, rozpouštědla, čisticí písky, čisticí pasty, vyvíječe páry a silné alkalické čisticí prostředky,“ varuje Aneta Paroulková.

blobid0.png

Co jsou venkovní rolety?

  • závěs z hliníkových lamel vyplněných PUR pěnou, který se pohybuje ve vodící liště
  • při vytažení se schovají do boxu
  • jsou umístěné před sklem okna
  • množství světla pronikajícího do místnosti lze regulovat vytahováním celé plochy rolety
  • je možné montovat je i na již hotovou budovu, v tomto případě bude box rolety viditelný a v horní části okna bude zasahovat do jeho pohledu. „Efektivnějším řešením je tzv. zaomítací provedení na rám okna pod fasádu, pod zateplení nebo do překladu Porotherm či Heluz. Zde není box rolety patrný a při jejím úplném vytažení vůbec nezasahuje do výhledu. S montáží do překladu je nutné počítat již ve fázi projektu rodinného domu,“ říká Aneta Paroulková, specialistka ISOTRA.

Více inspirace najdete na stránkách Isotra ZDE
6410791613e29obrazek.jpg