Nejprve si rozmyslete, při jaké činnosti budete sluneční brýle používat. Jiné jsou vhodné pro sport (kvalitnější materiály, specifické tvary, výměnné zorníky), jiné do města (světlejší odstíny, módní barvy), zcela jiné k moři či do hor (silně tmavé zabarvení, krycí tvar, polarizace).
Z čeho?
Měli byste se předem rozhodnout, zda chcete skleněnou, nebo plastovou brýlovou čočku. Sklo je odolnější, plast mnohem bezpečnější.
Mají-li být brýle odolné proti rozbití, zvolte polykarbonátovou čočku. Na druhou stranu je fakt, že plast a polykarbonát se snadněji poškrábou.
„Polarizované sluneční brýle používali jachtaři a rybáři, aby eliminovali nepříjemné odlesky vodní hladiny. V posledních několika letech objevili jejich výhody i fanoušci dalších outdoorových sportů jako lyžování, golf nebo cyklistika. Nabídly jasnější vidění a potlačení odlesků. Popularita i dostupnost polarizovaných slunečních brýlí se tak radikálně zvýšila,“ říká prodavač slunečních brýlí z pražského Václavského náměstí Jan Macháček.
Trojí záření
Zkoušejte si brýle na sluníčku. Až pak poznáte, zda vám vyhovuje barva i tvar.
Abyste dosáhli maximální ochrany očí, dívejte se po brýlích, které pohlcují záření UVA a UVB.
Rozdělení protislunečních filtrů:
Označení stupně ochrany se nachází na stranicích vedle označení CE např. CE 5-2. Číslice 5 platí pro propustnost infračerveného záření, číslice 2 určuje stupeň protisluneční ochrany.
Kategorie 1 - bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost 80-100 %)
Kategorie 2 - světlý filtr (propustnost 43-80 %)
Kategorie 3 - středně tmavý filtr (propustnost 18-43 %)
Kategorie 4 - tmavý filtr (propustnost 8-18 %)
Kategorie 5 - velmi tmavý filtr (propustnost 3-8 %)
POZOR: Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel!
Riziko levných brýlí
Sluneční brýle za třicet, šedesát, sto korun? Není problém. Na stánku či v hypermarketu najdete v této cenové relaci bohatý výběr. Bohužel, mají jednu podstatnou vadu - ne všechny se mohou, pochlubit dostatečným UV filtrem. Některé ale ano. Jak to tedy je?
Vzorky, zakoupené v hypermarketech či drogeriích, nemívají s UV filtrem potíže. Hůř je na tom zboží z malých kamenných obchodů a od „ťinťongů“. Tam celá čtvrtina slibovaný UV filtr nemá. Pokud to zjistíte, máte právo dostat od prodávajícího zpět své peníze. (Sluneční filtr si můžete nechat změřit v každé optice).
„Nekvalitní zpracování dělá z těchto výrobků navíc zboží na jedno použití. Měkký materiál, náchylný k prasknutí, jednorázové, špatně usazené šroubky, ostré hrany či světlé tóny brýlových čoček, které není možné při prudkém slunci použít. K tomu jsou neopravitelné. Pokud se tedy rozbijou, což se stává velmi brzy, nezbývá vám než je prostě hodit do koše,“ varuje Jan Macháček.
Jaký máte čumáček?
Máte-li obdélníkový obličej, můžete si dovolit i široké rámečky, které mírně přesahují obličej. Vhodné jsou čtvercové obroučky s hranatými nebo zakulacenými rohy.
Pro srdíčkový typ obličeje jsou vhodné úzké obdélníkové obroučky se zakulacenými rohy nebo rámy, které se ve spodní části rozšiřují.
Máte-li to štěstí a vlastníte oválný obličej, můžete si dovolit jakýkoli tvar rámů i extravagantní výstřelky.
Je-li tvar vašeho obličeje hruškovitý, vyvarujte se obrouček s těžkými nebo širokými dolními hranami, volte skla zasazená pouze do silného rovného horního rámečku.
Čím dříve, tím lépe![]()

Děti mají mít brýle ihned, jakmile jsou ochotny je na očích tolerovat. Brýle mohou nosit i kojenci. Pokud nelze sehnat vyhovující dětské provedení, kupte v oční optice běžné obroučky a nechte je osadit tmavými nedioptrickými plastovými brýlovými čočkami.
Tip Ženy-in: Nosíte-li dioptrické brýle, pořiďte si ty se speciálními tmavými skly, které korigují zrakovou vadu a zároveň chrání oči. Jinou možností jsou “klapky” s filtrem, které se připevní na rám, či nalepovací fólie.
Nový komentář
Komentáře
Nejlepší jsou na celém článku ťinťongové
Na korekci nosím čočky, jsou univerzální a praktičtější (vzhledem k tomu, že odborníci hrozně rádi doporučují na každý typ aktivity jiné brýle, a moje brýle stály asi šest tisíc, musela bych si na to asi vzít úvěr
).
A na slunečních brýlých mám napsáno: "FASHION EYEWEAR UV-400" a "EYE PROTECTION AGAINST ULTRAVIOLET RAYS CATEGORY 2 CE" - co to znamená? Kategorie 2, to je jasný, ale co to číslo 400?
Já mám vždycky brýle tak za stovku, na to občasné nošení stačí.
Takhle rada co s ksichtem, na kterém žádné sluneční brýle nevypadají hezky, by nebyla?
Aja: Protože tady se může všechno
. Já jsem si teda taky koupila brýle jen za stovečku - stejně nosím dioptrické.Ale k vodě a někdy přes léto nosím čočky a to si ty sluneční pěkně dám na nosík
A proč se povoluje prodávat nekvalitní brýle...?
ja cekala nejaky fotecky nejnovejsich vystřelků
skolacka: já právě normálně brýle moc nenosím, spíš jen tak při lítání po městě když to opravdu hodně praží nebo když jedu v autobuse ráno do práce a svítí sluníčko proti mě...
takže pro mě je škoda nějakých drahých brejlí....
risina: a platí se za to něco? aby mi to nevyšlo dráž než nový brejle
....
Jo a taky je důležitý lom světla - záleží na kvalitě brýlí - jednou jsem si nechala brýle od ťongů přezkoušet v optice a řekli mi, že UV filtr sice mají, ale mají špatný lom světla, který může způsobit bolest hlavy, takže nenosit při řízení auta.... a jinak že je to důvod k reklamaci brýlí. Od tě doby kupuji brýle už jen v optice a nebo ve sportu
Žábina: V některých optikách měří UV filtr, můžeš si je nechat překontrolovat.
takže neznamená, když mám brýle za 60Kč z hypermarketu - šíleně se mi líbily a tak jsem neodolala, že jsou úplně na nic?