Tereza čeká miminko a její manžel Ondřej se z něj neumí radovat tak, jak by si přála. Jeho to trápí, ale neumí se přetvařovat. Dítě v břiše mu zatím nic neříká, ale Tereza je kvůli tomu na něj naštvaná a má pocit, že se na dítě netěší
„Ale těším a moc,“ říká Ondřej, „ale nepatřím mezi ty otce, kteří na miminko v břiše mluví, zpívají mu a dělají, jako by bylo už na světě. Takové mi Tereza dává za příklad, ale já jsem z jejího přání trochu na rozpacích. Čím více naléhá, tím vzrůstá můj odstup,“ přiznává se Ondra.
Chlapi prostě myslí jinak. Dítě je pro ně příliš křehká bytost a cítí k němu respekt.
„Mám svou ženu moc rád, ale odmítám se pitvořit před jejím rostoucím břichem. Nejsem prostě schopen téhle přetvářky. Sice mě to trápí, ale nemůžu si pomoct. Na dítě se moc těším. A nejvíc na dobu, až vyroste z kojeneckého věku a začne trochu komunikovat. A nejlepší bude, až spolu budeme moci blbnout a honit se třeba za mičudou.“
Jenomže tohle Tereze nestačí, je netrpělivá a neustále podsouvá svému muži, že nemá z budoucího potomka radost.
Podobné případy jistě nejsou ojedinělé. Možná jste se s něčím podobným také setkaly a můžete se s námi podělit o své zkušenosti.
My jsme se obrátili na psycholožku Martu Boučkovou a požádali ji o názor:
„Čekání na potomka, o kterém se už ví, že je na cestě, prožívá většina budoucích rodičů se smíšenými pocity. Tenhle pocitový mix tvoří povětšinou nejen radost a nadšení, ale i trocha obav a strachu, aby se potomek narodil v plném zdraví a síle, a samozřejmě i aby rodič své rodičovství dobře zvládl. Zkrátka aby všechno proběhlo a do budoucna i probíhalo co nejlépe. Bohužel nebo spíš snad bohu dík jsme každý jiný a také každý prožíváme svůj život po svém. Je tedy prakticky nemožné žádat po druhém, byť je to náš nejbližší člověk na světě, aby prožíval stejně jako my, nebo mu dokonce měřit, jak moc nebo málo prožívá to či ono. Tohle samozřejmě platí i v případě prožívání čekání na čápa či vránu.
Žádat po budoucím tatínkovi, aby miminku v bříšku zpíval, aby na ně hezky mluvil a vlastně se k němu choval jako k narozenému dítěti, budoucí maminka samozřejmě může. Ale většina budoucích tatínků takové přání bude plnit jen velmi těžko, resp. je plnit, stejně jako její partner, chtít nebude, a emoci, která by toto chování měla doprovázet, také asi upřímně nepocítí. Tím chci říct, že se zmíněný budoucí tatínek chová jako většina mužů, kteří i přesto, že se svými potomky navazují vztah, až když je skutečně vidí, jsou velmi milujícími otci a dobrými rodiči. Nemyslím si, že by zmiňovaná budoucí maminka měla pociťovat nějaké obavy z neradostného a nedostatečně milujícího přístupu budoucího tatínka k jejich společnému dítěti.
Pokud budou její pochybnosti dále přetrvávat, a budou tak kazit jedno z nejhezčích období života, kterým očekávání potomka beze sporu je, myslím, že by oba měli společně vyhledat psychologa, který jim může pomoci najít tolik pro přicházejícího potomka potřebný klid, harmonii i pocit bezpečného láskyplného prostředí.“
Nový komentář
Komentáře
Pentlička — #1 Pentličko - moje řeč .
Mickey Mouse — #12 Úplně souhlasím.
Některé holky koukají na přiblblé americké filmy a pak to chtějí aplikovat do svého života. Znám jednu takovou kreaturu a jsem zvědavá, jak dlouho bude trvat, až to jejímu drahému rupne a půjde od ní - pokud si to neuvědomí tak ho ani to dítě neudrží. Už jsme ji říkali, že si měla vzít amerického režiséra, ale blbka argumentuje, když to jde tam, musí to jít i u nás. Určitě takových holek bude tady víc. A Terezu z článku lituju.
Spousta chlapů těhotenství své manželky "neprožívá". Prostě k tomu malinkému nemají tak blízko, jako maminka, která jej má v bříšku a dýchá za něj.
ellienka — #9 Zabezpečit a chránit dítě musí oba rodiče. Matka se často víc těší na to, jak si dítě zformuje podle svých představ. Táta zase na to, že bude s kým blbnout.
Popravdě mi postoj Terezy připadá hodně nedospělý. Jako by tu "lásku" k dítěti potřebovala předvádět a dokazovat. Že by si skrz dítě chtěla Ondřeje "pojistit"? Tomu by také odpovídaly výčitky a vymáhání, aby Ondřej dělal, co mu ona nadiktuje jako "jediné správné".
Ondřejovi nezbývá doufat, že je to jen hormony a časem se Tereza uklidní. Jinak by s ní těžko dlouhodobě vydržel.
Pentlička — #1 naprosto souhlasím
ellienka — #9 spousta kámošů se těšilo, až budou mít dítko pohybuschopné a budou s ním moci dělat blbiny. To přece neznamená, že jej nechtějí zabezpečit a vychovat.. to jde přeci ruku v ruce. Tatínek není jediný, kdo bude muset dítě zabezpečit a vychovávat.. a navíc, hrou s dítětem si otec vytváří pevnější vztah a snáze získá u dítěte respekt, než když bude jen v pozadí vydělávat prachy jako stroj...
zrovna tak, jako je mi směšné chování budoucí mamči (ale znám to, chápu a vysvětluji hormonální bouří), tak mi přijde divné i chování budoucího taťky, který se těší akorát na parťáka do hry. Je to jeho potomek, tudíž bych spíš u taťky uvítala zájem dítě zabezpečit, ochránit, vychovávat, vzdělávat apod. Ne ho brát jako hračku.
Pentlička — #1
z mimíska bude nervák jak bejk , když máma takhle vyvádí
Pentlička — #1 Tentokrát jsi napsala komentář,pod který se klidně můžu podepsat.
No, my to měli obráceně. On by mluvil a pouštěl mu Mozarta. Pak udělal scénu, že se na něj snad netěším. To si jeden nevybere. Hlavně, ať je to zdravý a rodiče se už srovnají
Pentlička — #1
naprosto souhlasím
Tereza je pochopitelně přecitlivělá a není schopná nebo ochotná se vžít do manželových pocitů...
Těžko jí vyčítat, že se trápí zbytečnostmi, v tomhle stavu může člověka rozbrečet sebemenší kravina (tj. i to, že manžel nevyvádí jako nastávající otcové z dementních amerických filmů)
Já se těšila na svá dvojčátka (občas s nimi i mluvila), ale taky jsem nenutila manžela šaškovat kolem... to ji zblbly americké filmy asi
Ondřeje naprosto chápu. Když jsem já byla těhotná, tyhlety pitominky se nedělaly. Nemluvila jsem se svým "bříškem", nezpívala mu, ani nepouštěla hudbu, nepojmenovávala jsem svůj zárodek "fazolka", "bublinka" a jiné připitomělosti. Byla jsem ráda, že budu mít děťátko, těšila jsem se, až bude na světě, ale brala jsem to racionálně. V dnešní době je kult dítěte, "těhulky" se můžou poprdíkovat z toho, že budou mít "mimíska". Je to trapné a směšné.