Vrtkavé počasí letošní zimy – ani ryba, ani rak – má na svědomí, že si do bytu z venku nosíme spoustu bláta. A i když špinavé boty shazujeme hned za dveřmi, stejně se neubráníme špíně, kterou si zašlapáváme do koberců.

 

Přestože je jarní úklid ještě v nedohlednu, máme teď spoustu času na to se nejhorší špíny a smetí z koberců „z gruntu“ zbavit.

 

Na schodech, v chodbách a v různých zákoutích obytného domu trpí koberce mnohem víc než v obývacích pokojích. Pokud neupřednostňujete v chodbách a předsíních dlažbu nebo snadno omyvatelné linoleum, musíte všem podlahovým textiliím věnovat náležitou péči.

 

Nový koberec v bytě nebudeme asi tak tři měsíce klepat ani luxovat a dáme mu šanci, aby povrchový vlas dostatečně slehl. Těžké kusy nábytku podložíme kousky lepenky nebo plsti, nohy stolů a židlí opatříme gumovými nebo plastovými koncovkami nebo podložkami.

 

Odstávající rohy na frekventovaných místech přežehlíme přes mokrou utěrku a přes noc zatížíme těžším předmětem. Nepomůže-li to, podlepíme rohy ze spodní strany kousky lepenky či kartonu.

 

Kokosové a jutové koberce můžeme podložit balicím papírem zachycujícím prach. Dejte však pozor, aby se z koberce nestala klouzačka.

 

U starších koberců se pokusíme osvěžit barvy. Postačí k tomu hadřík namočený do octové  vody. Doporučovaným receptem našich babiček je kysané zelí. Rozsypeme ho po koberci a meteme z místa na místo. Zelí osvěží barvy a přitom na sebe nabalí všechen prach a špínu.

 

Zmuchlané a přeležené třásně pročešeme řídkým kovovým hřebenem a na měkké podložce přežehlíme přes vlhký hadřík.


Jak na skvrny

 

Koberce přímo přitahují nejrůznější skvrny. Poměrně jednoduše se z nich odstraní bláto. Necháme ho zaschnout, vykartáčujeme a přečistíme běžným přípravkem na čištění koberců.

 

Kakao, čokoládu, kávu a čaj vyčistíme mýdlovým roztokem s přídavkem lihu. Starší a zašlé skvrny ale nejprve změkčíme glycerinem.

 

Mýdlovým roztokem se čpavkem vyčistíme skvrny od mléka, sýrů, vajíček, hořčice a omáček. Roztok musí být teplý, ne však víc než 40 ºC, aby se ve skvrnách nesrazily bílkoviny.

 

Fleky od krve spolehlivě vyčistí kysličník. Obyčejný peroxid z lékárny opakovaně nalijeme na krvavou (i zaschlou) skvrnu a vzniklou „vyšumělou“ pěnu vytíráme tak dlouho, dokud se bude tvořit. Ovšem – pozor na barvy!

 

Pokud se ještě ve vaší domácnosti vyskytují inkoustová pera (údajně jimi stále píší školáci na prvním stupni), mohou kaňky inkoustu koberec skutečně drasticky „ozdobit“. Ale i na odstranění inkoustu existuje recept. Stačí citrónová šťáva se solí, naředěnou vodou.

 

Saze vysypané z komína důkladně zasypme solí a smeteme ostřejším kartáčem.

 

Nakapaný vosk necháme ztuhnout a poté jej z koberce seškrábneme ohřátým tupým nožem. Místo pak opatrně přežehlíme přes piják nebo jiný savý papír.

Žvýkačku naopak obložíme kostkami ledu, necháme podchladit a bez problémů odrolíme.
 

 

Praktické rady do domácnosti
na Ženě-in:
Jak na domácnost?
Babské rady a recepty
Na skvrny s rozumem!
10 rad od Januše