Přestože je jarní úklid ještě v nedohlednu, máme teď spoustu času na to se nejhorší špíny a smetí z koberců „z gruntu“ zbavit.
Na schodech, v chodbách a v různých zákoutích obytného domu trpí koberce mnohem víc než v obývacích pokojích. Pokud neupřednostňujete v chodbách a předsíních dlažbu nebo snadno omyvatelné linoleum, musíte všem podlahovým textiliím věnovat náležitou péči.
Nový koberec v bytě nebudeme asi tak tři měsíce klepat ani luxovat a dáme mu šanci, aby povrchový vlas dostatečně slehl. Těžké kusy nábytku podložíme kousky lepenky nebo plsti, nohy stolů a židlí opatříme gumovými nebo plastovými koncovkami nebo podložkami.
Odstávající rohy na frekventovaných místech přežehlíme přes mokrou utěrku a přes noc zatížíme těžším předmětem. Nepomůže-li to, podlepíme rohy ze spodní strany kousky lepenky či kartonu.
Kokosové a jutové koberce můžeme podložit balicím papírem zachycujícím prach. Dejte však pozor, aby se z koberce nestala klouzačka.
Zmuchlané a přeležené třásně pročešeme řídkým kovovým hřebenem a na měkké podložce přežehlíme přes vlhký hadřík.
Jak na skvrny
Kakao, čokoládu, kávu a čaj vyčistíme mýdlovým roztokem s přídavkem lihu. Starší a zašlé skvrny ale nejprve změkčíme glycerinem.
Mýdlovým roztokem se čpavkem vyčistíme skvrny od mléka, sýrů, vajíček, hořčice a omáček. Roztok musí být teplý, ne však víc než 40 ºC, aby se ve skvrnách nesrazily bílkoviny.
Fleky od krve spolehlivě vyčistí kysličník. Obyčejný peroxid z lékárny opakovaně nalijeme na krvavou (i zaschlou) skvrnu a vzniklou „vyšumělou“ pěnu vytíráme tak dlouho, dokud se bude tvořit. Ovšem – pozor na barvy!
Saze vysypané z komína důkladně zasypme solí a smeteme ostřejším kartáčem.
Nakapaný vosk necháme ztuhnout a poté jej z koberce seškrábneme ohřátým tupým nožem. Místo pak opatrně přežehlíme přes piják nebo jiný savý papír.
Žvýkačku naopak obložíme kostkami ledu, necháme podchladit a bez problémů odrolíme.
Praktické rady do domácnosti
na Ženě-in:
Jak na domácnost?
Babské rady a recepty
Na skvrny s rozumem!
10 rad od Januše
Nový komentář
Komentáře
koberec máme už jen v ložnici, jinak v ostatních místnostech jsme jej vyměnili za plovoucí podlahy a dlažbu
já tedy většinou nakupuji tady koberce, ale čištění mě zajímá, některé skvrny, například o špaget co se mé návštěvě povedlo minulý rok už asi nevyčistím :-D
Amálie: ty jsi sprooooostáááááá
A fakt tomu tak říkáte??
kareta: Mechanické koště = samošuk
*Kotě*: Jasně, v kuchyni bych koberec mít nemohla. JÁ rozhodně ne
Ťapina: já nevěřím, že je někdo, komu při vaření nikdy nic na zem neukápne, třeba omáčka nebo mléko a podobně... z hladké podlahy to v pohodě setřeš, ale v koberci, i když to vytřeš houbičkou, pořád nějaké zbytky v těch vláknech zůstanou... a pak to tam hnije... fuj, to je ale odporná představa
a....: No, ona tam není vidět špína a prach, když se uklízí. Kdo má hladké podlahy, ten by musel smejčit dvakrát denně, protože za hodinu po vytření už tam zase něco je, podívej se pořádně
a....: nebyla bych tak přísná, koberec neklouže a pro starší a neohebné lidi je mnohem bezpečnější. Já sice obscedantně vytírám kuchyň několikrát denně, ale taky si pamatuju, jak babička a máti několikrát denně koberec v kuchyni přejely vozíkem- mechanické koště se to tuším jmenuje. Máti má super dlažbu, ale protože jí byla zima od noh, dali si tam koberec a vypadá to skvěle. Ona moc surovinama po podlaze nehází
Koberec v kuchyni je mega prasárna
ovšem ultra mega prasárna je zdůvodnění účelnosti koberců, že na podlaze pak není vidět špína a prach
Všech koberců jsem se letos v létě už konečně šťastně zbavila, takže mám v předsíni dlažbu, v místnostech dřevěné podlahy, v pokojích pidikoberce před gaučem nebo postelemi. Koberce mám hlavně kvůli kočkám, aby měly kde odpočívat
mysak: jj, taky jsem nedávno koukala, kam až doletí hořící uhlík, když v krbu praskne dřevo
Já mám v domě dřevěné parkety, ale pár koberců tam dám, třeba před pohovku a tak... koberec dělá v interiéru útulno
počítačka: tak představa koberce pod kuchyňskou linkou je mi skutečně odporná
nemáme žádné koberce, všude parkety, v předsíni dlažbu. NIKDY už bych žádný koberec nechtěla
Ťapina (21): Já nemusím ani volat
Stíhačku mám pořád pod nohama a nejlépe tak, aby se mi kuchtilo co nejnepohodlněji (nacpe se mezi mě a linku, lehne si pod sporák, kde se něco peče, vstane, když něco horkého nesu...)
počítačka: Pri predstave, co vsecno smetu a vytru z podlahy (nejen) v kuchyni, me jima hruza, ze by to tam bylo porad, jen zaslapane v koberci a nebylo videt. A kdyz vysavam tim zazracnym vysavacem Rainbow a vidim ten svincik z kobercu co plave ve vode, tak takovou hnusnou vodu nemam ani po vytreni celeho baraku, kdyz je venku mokro a naslape se v chodbe. Pro me je koberec rezervoar spiny.
kareta: přiznám se, já pátrala na netu a objevila jsem i prakr
asi se používá obojí, jsou to nejspíš krajové "zpotvořeniny"
Aja: no jo!!! Já až dodnes byla přesvědčená, že je to prakr
Co se tu všechno člověk nedozví.....
Ťapina: 21
kareta: Není to spíš prakl?
Taky máme všude koberce a v kuchyni vařím furt, ale umím nenasvinit
Mně když doma upadne vajíčko, tak zavolám někam do prostoru "Péééés!" A nestarám se
Nejhorší na koberec je hladká mouka a škrob. Stalo se, důkladné luxování, pak přetřít vlhkou hadrou, protože koberec byl stále bílý, nahoře na vlase se stal poklop, ten kartáčovat... To jsem si nadávala. Ale bylo to jednou a dávám si pozor. Dítě už není malé a já vím, co by mne čekalo. Když jsme vyhodili první koberec a čekali na druhý, ujela mi noha po kapce a já hodila takovou piruetu, že byl koberec položený téměř okamžitě. Proto ten hadr na zemi.