Jak mohou turisté vidět původní obyvatele?

Jsou tu totiž zaměstnanci parku, kteří se motají kolem zachovalých stavení a jsou převlečeni do dobových krojů. Tak můžete zahlédnout selku, kterak poklízí po seknici anebo chasníka, který opečovává osla.
Osel je skutečný.
Je tedy trochu zblblý, jelikož ho pohladí desítky lidí denně, ale vypadá spokojeně. Kdekdo mu utrhne (v národním parku se sice nesmí trhat vůbec nic, ale mé dceři to těžko někdo vysvětlí) trávu a oslík spokojeně přežvýkává.

 

Ale k parku samotnému.
Park se nachází blízko u městečka Šibenik a vše začíná velikým parkovištěm. Zaparkujete, zakoupíte vstupenku, která zahrnuje cestu autobusem a pěší prohlídky, a již jedete dolů do údolí. Po cestě, která je určena pouze pro tyto autobusy můžete tušit, že se pod vámi nachází výjimečná přírodní rezervace.
Jezera, přehrady, vodopády, ostrov s kostelíkem...
Pohled dolů je složen jen ze zelených a modrých odstínů, zabarvených jižním sluncem.

 

Po výstupu z autobusu vám bude nabídnutu cesta lodí na ostrov, na kterém se nachází kostel a františkánský klášter. Tato cesta se platí navíc.
Pokud se rozhodnete loďku vynechat, nabídne se vám pěší procházka po zmíněných mlýnech, lávkách a vodopádech.
Příjemné na tomto parku je, že velká část vyhrazených stezek je ve stínů stromů, a tak vystačíte s vaší energií až do míst, kde se lze koupat. Zde se samozřejmě hromadí lidé a soustřeďuje se sem veškerý servis pro turisty. Pokud si naplánujete na tomto cílovém místě poobědvat v restauracích či stáncích, je nutno si hodně připlatit.

O konkrétních cenách pomlčím, jelikož jsou velmi proměnlivé úměrně se sezonou, ale i mimo sezonu pocítíte, že Chorvati na svých národních památkách vydělávají seč mohou. 
Nepříjemné, ale pochopitelné.

 

Dále věcné informace:

 

Národní park Krka byl ustanoven národním parkem 12. prosince 1985, patří tedy k těm nejmladším.

 
Řeka Krka je krasový unikát.
Je sice jen 72 km dlouhá, ale neobyčejně oplývá vodou. Na své krátké pouti kaňonem do moře tvoří nesčetně vodopádů, kaskád, peřejí a jezírek.
Na jednom jen pětikilometrovém úseku je osm velkých vodopádů: Topolski Buk (22 m), Bilusica Buk (22 m), Cosica Slap nebo Brljan(15 m), Manlovacki Slap (60 m), Rosnjak či Sondovjel (8m), Miljacke Slap(24 m), Roski Slap (26 m) a Skradinski Buk(46 m).
Uvnitř národního parku se nachází jen Roski Slap a Skradinski Buk, jedny z nejkrásnějších evropských kaskádových vodopádů. Oblast parku se rozprostírá na ploše 14 200 hektarů.


To, co je v podstatě tak cenné na NP Krka, je kombinace velmi specifických přírodních úkazů, geologické a geomorfologické formy, rysy krajiny, atd...

Zvláštní šarm parku dodávají četné historické a kulturní budovy, které dokládají, že lidé osidlovali tuto oblast od dávných věků (jsou zde prehistorické pozůstatky v jeskyních, pozůstatky románských budov, ranně křesťanská basilika a několik mlýnů, které stále zůstávají funkční). Největším klenotem je františkánský klášter na ostrově Visovac a Krkovský klášter s obrovským kulturním a uměleckým bohatstvím. V parku je několik malebných usedlostí, jednou z nejzajímavějších je vesnička Skardin, která je chráněna jako národní kulturní památka.

 

Doporučuji vám se do tohoto parku podívat.
Není to jen proto, že když už jste tam, tak....
Místní vodopády a průzračná voda se hned tak nevidí. Vždyť chorvatské přírodní památky jsou známy svou výjimečností nejen po celé Evropě. A právě v ní byste něco podobného jen těžko hledali.

 

 

Národní park Krka
Odkaz na webové stranky NP Krka - http://www.npkrka.hr/

                   
Reklama