Jedním z těchto zázračných pomocníků působících na jemné květinové bázi je i rostlina, která byla pěstována již před šesti tisíci lety, jak dokládají historické nálezy z dalekého Nepálu, některých oblastí Sibiře, Mandžuska a Číny. Řeč je prosím o pohance, a musím se přiznat, že tato nenáročná rostlinka je mi sympatická již svým názvem.

Pohanka - sama sebe totiž vnímám podobně. O této zelené bytůstce je prokázáno, že dávní kočovníci pohanku vozili ve váčcích na svých sedlech a roznesli ji tak podél cest do různých koutů světa a ve 13. století se dostala i k nám do Evropy. Když se ještě jednou vrátíme do historie, můžeme se dozvědět, že staří Féničané připravovali z  pražených pohankových semen první krupici, které říkali Far. Věděli totiž, že pohanka prohřívá organismus a je skvělou potravou pro slabé či nemocné. Semena této rostliny totiž obsahují všechny esenciální aminokyseliny, vitaminy B1, B6, draslík, hořčík, fosfor, měď, fluor a železo - a to už je jářku pěkná dávka zdraví prospěšných látek.

Vzpomínám si na své setkání s první opravdovou léčitelkou, a ta mi právě před mnoha lety pohanku doporučila při mých vleklých žilních potížích, a možná i proto, že jsem tehdy pohanku vypustila, mám za sebou dnes již druhou operaci žil spolu s dalšími projevy cévních onemocnění… Pohanka je tedy známá léčivka i z hlediska bylinkářů a lidových léčitelů.
I její nať je prokazatelně bohatá na rutin, tedy flavonoid působící k ochraně cév! Tato látka efektivně utěsňuje žíly, snižuje lámavost a nadměrnou propustnost krevních cév a také jemným způsobem podporuje jejich elasticitu.

Pohanka je rostlinou neskutečně důkladnou, působí precizně při prokrvení celého těla až do těch nejmenších a nepatrných vlásečnic. Pro svůj obsah flavonoidů, které pracují jako antioxidační činidla, je výborná při prevenci aterosklerózy. Z pohankové natě babky kořenářky již mnoho let před námi vařily žilní čaje anebo doporučovaly směsi s pohankovou natí jako lék na chatrnou paměť. Ursel Buhringová ve své knize o bylinkách krom toho doporučuje pohankovou mouku i jako krášlící prostředek ve formě pleťové masky, kdy se tato mouka smíchá s medem a mandlovým olejem. Doslova říká, že s takovouto pleťovou maskou přeměníte suchou, křehkou a vrásčitou pleť na příjemně měkkou, hebkou a pružnou…

Mohlo by vás také bavit:

Reklama