Došly vám nápady na pohádky, které před spaním říkáte svým dětem? Nebo nemáte po ruce tu správnou knížku? Přinášíme vám první díl z knihy Pohádky dědečka lampáře od autorky Zuzany Dorogiové.

Jsou to pohádky ze Šumavy o přátelství, o vzájemné pomoci, plné něhy a laskavosti, v nichž jsou zúčastnění schopni se většinou domluvit a vše se vždy v dobré obrátí. Pohádky pro malé i velké děti plné barev a fantazie nepostrádají humor a vtip. V čarovném světě víl a skřítků však i dospělý čtenář může nalézt podobenství o vztazích mezi lidmi. Atmosféru textu pak v originální publikaci dokreslují autorčiny křehké, srozumitelné a vpravdě pohádkové ilustrace.

Jak dědeček Lampář přišel ke kouzelnému zvonečku

 

Ve velkém domě, v komůrce s oknem na pavlač, bydlel starý děda. Byl docela sám. Jen s fajfčičkou vysedával odpoledne na dvorečku.

Jednou k němu přišly na dvorek děti: „Dědečku, nás už nebaví si hrát, povídej nám pohádky!“

Dědeček byl celý veselý z toho, že za ním děti přišly, ale najednou, jak chtěl honem, honem něco vyprávět, nevěděl vlastně o čem.


„Děti, vždyť já žádnou pohádku neznám!“

„Jak to, že neznáš, každý správný dědeček má znát pohádky,“ mračily se děti.

„Inu, neznám.“ Ať děda přemýšlel, jak přemýšlel, na žádnou pohádku si nemohl vzpomenout.

Děti jen protáhly pusinky: „To je škoda,“ a odcházely pryč.


Dědeček schoulil hlavu na prsa. „Už jsem mohl mít malé kamarády a zase nemám nikoho. Protože neumím pohádky.“ Zavřel se do své komůrky a přemýšlel. Přemýšlel dlouho, v noci nespal, ale pohádku nevymyslel. Moc se tím trápil. Tak moc, až ho uslyšela jedna světluška. Přiletěla, sedla si dědouškovi na čelo, sebrala mu všechno jeho trápení a zašeptala mu do snu:

„Musíš najít skřítka, co bydlí na louce pod zvonečkem. Ten ti poradí!“ A ještě jednou to  opakovala, aby to náhodou dědeček nezapomněl.


Ten se ráno vzbudil, promnul si oči a povídá: „Co se mi to zdálo za divný sen? Skřítek, a pod zvonečkem? Ale zkusím to a uvidím.“ Nasadil si placatou čepici, vzal hůlčičku, zapálil si fajfku a vydal se na louku za městem.

Stejně jako ve městě, tak i v lese a venku na lukách a stráních žijí všude skřítci. Dědeček to tenkrát ještě nevěděl, a moc tomu, co mu ve snu řekla světluška, nevěřil. Přesto se rozhodl, že ten zvoneček musí najít.


Na louce rostly kopretiny, pryskyřníky, tráva ostřice, kominíček, pomněnky, kokoška, divizny, rozrazil a spousta jiných květin, ale zvoneček nikde žádný!

Celý den chodil dědeček krok za krokem po louce a hledal. Zvoneček neviděl.

Už se blížil večer a dědeček stále ještě hledal. Došel až k lesu, usedl na pařízek, sklonil hlavu do dlaní a povzdechl si: „Už tě zvonečku asi nenajdu!“


Jak tak měl hlavu v rukách, tu se mu mezi prsty něco zamodralo. Odkryl si oči, lépe se podíval a viděl – kousek od pařízku roste zvoneček! Modrý jako večerní nebe. A pod ním! Světe, div se! Dědečkovi úžasem vypadla fajfčička z úst. Pod zvonečkem byla malinká chaloupka sroubená ze stvolů trávy a rákosu, se střechou z devětsilu a se zahrádkou z jehličí. Před chaloupkou sedí skřítek v modrém kabátku a čepičce, stejně modré jako zvoneček, tahá za provázek přivázaný v kalichu zvonku a zvoní. BIM – BAM, BIM – BAM! S každým BIM – BAM, BIM – BAM sklouzne do vědýrka z bukvice kapka sladké šťávy.


BIM – BAM, BIM – BAM, „buď zdráv, dědečku,“ povídá ten skřítek. „To je dost, žes přišel, čekám tu na tebe hodně dlouho. Už dochází zvonečková šťáva. Až skápne poslední kapka, musíš zvoneček utrhnout. Jen tak ti vydrží stále živý a nikdy neuvadne. Je kouzelný, víš!“


Dědeček jen polkl: „A co s ním budu dělat?“

„Povím ti něco,“ BIM – BAM, stále zvonil skřítek. „Ve městě v lucernách žijí skřítci, kteří ve dne spí a v noci mají svítit na cestu. Ale těmhle skřítkům se nechce večer vstávat. Každý se pak na ně zlobí, že nesvítí. Chodci, co ve tmě zakopnou, i máma Noc a táta Den. Zkrátka všichni. Až to i skřítky z luceren mrzí. Sami nemohou za to, že tvrdě spí a nikdo je nebudí. Když ty si přivážeš zvoneček na dlouhou hůl, která dosáhne až k lampám, a budeš jim každý večer zvonit, aby vstávali, budou tě mít moc rádi a budou ti za to vyprávět ty nejhezčí pohádky, které znají.“


„A já je budu vyprávět dětem!“ zavolal dědeček.

A to už skápla poslední kapka. „Teď!“ řekl skřítek, odtáhl vědýrko z bukvice stranou a dědeček utrhl zvonek.

V lese si uřízl dlouhou hůl, přivázal jej k ní, poděkoval skřítkovi a spěchal do města.

Byl právě ten nejvyšší čas. Slunce už zapadlo a lampy ještě spaly. Děda natáhl hůl k první a zazvonil. Pak k další a další, až prošel celou ulici.

 

Obrátil se a uviděl, jak se pomalu začíná ve všech lampách rozsvěcet a skřítci mu mávají čepičkami na pozdrav: „Díky, dědečku Lampáři!“ Dědeček se jen usmál a běžel do další ulice, kde byly lucerny, a zvonil skřítkům místo budíčku. Chodil od ulice k ulici, až lampy svítily v celém městě.

A hned jak došel do své komůrky, už u něj skřítci klepali a začali vyprávět. Pohádky, které slyšel, pak dědeček Lampář vyprávěl ve dne dětem.

 

Ty se k němu scházely z celého okolí, protože takové pohádky ještě nikde neslyšely.

A dědeček od té doby už nikdy nebyl sám. Večer a v noci měl své skřítky a přes den kupu dětí, které ho pozorně poslouchaly.

 

Líbila se ukázka? Už v příštím díle nazvaném První večer budete moci soutěžit právě o tuto dětskou knihu. Pokud si ji chcete za 169 korun (+ poštovné) objednat i s věnováním, pište na adresu redakce, objednávky předáme přímo autorce.

Reklama