Dnešní tip na prázdninový výlet směřuje na hrad, který je vzdálený jen asi 20 kilometrů od vesnice, kde bydlím. Tento hrad je tak překrásný, že vás na něj musím upozornit. Pokud jste viděli pohádku o princezně Fantaghiro, mohli jste jej v některých dílech spatřit. Jde o hrad Helfštýn.

Leží asi 4 km od Lipníka nad Bečvou. Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Vy se tam však pohodlně dostanete, ať už pěšky z vesnice Týn nad Bečvou, nebo (pro ty pohodlnější) se dá vyjet až na parkoviště asi 100 m pod hradem. Pro milovníky cykloturistiky mohu doporučit cyklotrasu z Hranic na Moravě, která vede po hřebenech kopců a téměř celá prochází lesem.

Hrad založil ve 13. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Za vlády Václava II. byl Helfštýn dobyt a jeho novým majitelem se stal pan Vok z Kravař, který jej od Václava získal za vydatnou pomoc při dobývání.
Tak se na Helfštýně postupně vystřídalo nespočet majitelů, až jeho posledním vlastníkem byl rod Dietrichštejnů.

Dnes patří zřícenina Helfštýna k velice oblíbené a často navštěvované památce, o kterou je velice dobře postaráno. Jak by taky ne, když patří k nejrozsáhlejším stavbám tohoto druhu v Evropě.

První, co vás upoutá, když vystoupáte k hradu, je obrovský dřevěný vrhací prak na protilehlé louce. Přes dřevěný most a první hradní bránu projdete na první nádvoří. Tam pravděpodobně narazíte na dva překrásné irské setry, z nichž jeden je otcem naší překrásné irské setřice Sindy. :-)

Přes další most a za vysokou věží s kamennou deskou nad vchodem, na které je zobrazen příběh o založení Helfštýna, je rozlehlé druhé nádvoří, na kterém je hradní hostinec a místo k posezení pod stromy.

Pokud přejdete další můstek a další nádvoří s kovářskou dílnou, dostanete se až k vrchnímu hradnímu paláci. Ve sklepeních paláce je výstava uměleckého kovářství.

Hradní věže a budovy jsou převážně bez stropů a střech, ale některé stavby již dostaly nové šindelové střechy. V zastřešování dalších budov se stále pokračuje a jednou by měl být znova pokryt celý komplex hradu.

Akcí, která každoročně láká davy mezinárodních návštěvníků, je setkání kovářů z celého světa, Hefaiston. Kovářské výrobky si můžete také ihned zakoupit. Letos Hefaiston probíhal od 23. do 24. srpna.

A nejen setkání kovářů, ale na Helfštýně probíhá i řada další doprovodných programů. Tradiční jsou hradní bály, divadla i koncerty. O prázdninách i ve školním roce v helfštýnském přírodním divadle, které je vytvořeno na místě bývalého psince, probíhají divadelní představení pro školy a školky. Na své si přijdou i milovníci historického šermu.

Otevírací dobu a vstupné najdete na adrese: http://odkazy.internetshopping.cz/cestovani/helfstyn/

          
Reklama