Větrný mlýn Vrátno

6481ab57b06daobrazek.png
Foto: Shutterstock

Leží kousek od Kokořínska (asi hodinu autem od Prahy), až tam pojedete, stavte se na kukačku u krásného mlýna u Mšena, ke kterému ale bohužel nemůžete jít moc blízko. Leží totiž na soukromém pozemku, který je oplocen, takže se můžete podívat jen přes plot. Přezdívá se mu Vrátenský Větrák, jedná se o mlýn holandského typu a pochází z roku 1870. Jak již bylo zmíněno, mlýn je nepřístupný, ale po domluvě se zde mohou pořádat svatební obřady.

Větrný mlýn Lesná

6481ab762c784blobid0.png
Foto: Wikipedia. Fojsinek, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Další mlýn holandského typu je situován na jižní Moravě, byl postaven roku 1850 zednickým mistrem Franzem Czernym a uveden do provozu 12 let poté, tedy v roce 1862. Fungoval asi 20 let a dnes je z něj restaurace, takže sem můžete zavítat na dobré jídlo. Mlýn se dříve jmenoval Liliendorf a později byl přejmenován na Lesnou. Na jídelním lístku najdete klasickou českou kuchyni, masa, saláty, ale třeba i italské těstoviny. Už jste někdy obědvali v mlýně?

Větrný mlýn Kunkovice

6481ab91d74b6blobid0.png
Foto: Shutterstock


Na jižní Moravě kousek od pohoří Chřiby se nachází mlýn Kunkovice z roku 1875. Jedná se o kulturně-technickou památku a mezi lety 2010-2018 prošel mohutnou rekonstrukcí. Dnes se tu můžete ubytovat a prožít tu netradiční víkend. V přízemí se nachází kuchyně, v prvním patře ložnice se čtyřmi lůžky a v podkroví letní ložnice se dvěma lůžky.

Větrný mlýn Chvalkovice

6481aba1749cfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Cihlový mlýn holandského typu z 19. století najdete ve Chvalkovicích v Jihomoravském kraji a přezdívá se mu Vítkův mlýn, a to podle Josefa Vítka, což byl první stavitel, ale i mlynář. Mlít začal v roce 1873, po první světové válce byl poháněn parním strojem, později byl rekonstruován Josefovým bratrem Janem a v roce 1941 byla jeho činnost ukončena. V současné době je mlýn nepřístupný, respektive jeho vnitřek, ale jedenáctimetrový mlýn můžete obdivovat aspoň zvenku.

Větrný mlýn Poddvorov

6481abbdccbddobrazek.png
Foto: Shutterstock

Dřevěný mlýn Poddvorov najdete v Jihomoravském kraji, asi tři kilometry od obce Starý Poddvorov, pochází z 19. století a současnou podobu má od roku 2003, kdy prošel rekonstrukcí. Je to mlýn beraního (německého) typu, který se otáčí proti směru větru. Zajímavostí je, že se mlýn v minulosti dostal do rukou Františku Tomasovi, který jej používal celých 10 let, ale později přestal. Bylo to z důvodu trestu, který dostal za to, že připravil past na zloděje, který mu v mlýně kradl mouku. Nalomil totiž poslední schod, zloděj to nečekal a zranil se. Mlýn byl poté prodán dál, ale dlouho nevydržel, jelikož během vichru stavba celá spadla. Mlýn byl později celý obnoven, opraven a zrekonstruován.

Větrný mlýn Příčovy

6481ac089a3e8blobid0.png
Foto: Shutterstock

Nečekejte typický vzhled mlýnu, dnes totiž na místě stojí pouze torzo jednoho z nejhezčích a největších větrných mlýnu u nás, ale i v Evropě. Najdete ho na Sedlčansku, ale pouze jen pozůstatky technické stavby z 18. století. Torzo je dokonce na seznamu kulturních památek České republiky. V minulosti se dosti spekulovalo o tom, zda opravdu mohlo jít o větrný mlýn, a to zejména z důvodu jeho velikosti, protože se pravděpodobně jednalo o opravdu obrovský objekt. V 90. letech 20. století zde proběhl výzkum a potvrdilo se, že opravdu sloužil jako větrný mlýn. Od 18. století bohužel objekt chátrá.

Zdroj: Kudyznudy, Wikipedia, Větrný mlýn, Poddvorov, Povětrník

Čtěte také:

Reklama