Pohádka o jezinkách, které zaspaly čas.

Jednoho pošmurného rána se v jedné chatrči uprostřed lesa probudily ze zimního spánku čtyři jezinky.

Po dlouhé zimě se rozhlížely kolem a zjistily, že spaly nějak moc dlouho, protože okolí kolem chatrče nemohly vůbec poznat. Z jejich lesa zbyl jen malý plácek a kolem byla velká spousta vysokých bílých domů. Potom si nejmladší jezinka Beatka vzpoměla, že do lektvaru, který na spánek připravovaly, dala o něco více jednoho bejlí, ale myslela si,  že to nevadí, ale ono asi jo. Vzpomněly si, že kousek od nich bydlela Baba Jaga, která by jim mohla poradit.

Když přišly k místu, kde dříve Baba pobývala, viděly krásný bílý dům, samé sklo a chrom. Tu uviděly Babu Jagu, jak právě přistává na nějakém podivném stroji. "No co, to je přece vysavač," povídá baba. "Co vy tu vlastně děláte?" ptá se, a tak jí vyprávěly, jak zaspaly dobu. "No to je teda průšvih!  Všechno je dneska jinak. Copak  dělá Smolíček." ptá se Beatka. "Jó, holky, tak ten už tu není. Lesní skřeti mu odchytli jelena se zlatými parohy, ty  mu odřízli a poslali je prvnímu hradnímu pánovi. Ten z nich byl celej odvázanej a hradní paní ještě víc, neboť jako posla poslali krásného  prince Bajaju, a hradní paní se tak zalíbil, že z něj udělala svého asistenta v nějaké - říkají tomu nadace. Prý krásně říkal ba, ja, ja..." povídala baba a pokračovala," od té doby měly pohádkové bytosti v tomto světě zlaté časy. Jenže jelen tu pohanu nemohl unést a do roka pošel. Tak co zbývalo chudákovi  Smolíčkovi jiného, než se poohlídnout po něčem jiném. Protože dobře vypadal a měl i dobrý hlas od toho věčného volání - za hory za doly.., že mu jeden vodník přihrál fleka, a dělá mluvčího na ministerstvu.
I já létám každé ráno do parlamentu a dělám předpověď na další den, protože nikdo neví, co bude zítra. Do této instituce se dostali většinou hejkalové, protože měli ty správné hlasové předpoklady. Dnes jsou, většina z nich poslanci! Hned si k sobě povolali vodníky, ty dělají to samé jako dřív, chytají dušičky, jen si říkají jinak -  lobisté."                                                                                                                                                                                                                       Baba otočila knoflíkem na bedničce, která vypadala jako okénko a tam se najednou objevil plivník Krákorka, jak skáče po podiu a na krku mu visí nějaký divný předmět, ale byl to vážně on, i když dole bylo napsáno skupina KABÁT. "No co," povídá baba, "někteří jsou i v šoubyznysu. Bludičky jsou v muzilálech fakt dobré, zpívají a tancujou stejně jako dřív, ale maj za to víc peněz.  No tak co s vámi, děvy?? Musím se zeptat vašich kolegyň, co nezaspaly, co vlastně dělají."

Beatka začala vstávat a chtěla babě podat z klece havrana, aby doručil zprávu. Baba jí rukou zase posadila a  zakroutila hlavou. "Mobil, dítě, mobil." řekla a vyndala z kapsy malou krabičku, kterou si dala k uchu a začala do ní něco drmolit. Po chvíli se k jezinkám otočila a povídá. "Holky, dneska je prý o dobrej flek nouze. Většina z vašich kolegyň to chytla ještě dobře, jsou na různých úřadech, u soudů a v jiných státních institucích. Ale ta doba, kdy bylo těhle míst všude dost, už je dávno pryč." 

Beatce by doporučily Dubí, když prej je tak dobrá uspávačka, tam by se mohla chytit. "No a vy ostatní už tak jedině pokladna v supermarketu..."
Baba rozdala  lístečky, kam se ostatní jezinky mají hlásit, a odfrčela na svém samoletu do parlamentu předpovídat na druhý den.

Tak až potkáte na úřadě, u soudu nebo v supermarketu protivnou, zamračenou paní, určitě je to některá z  jezinek, co zaspaly dobu. Nezlobte se na ně, prostě na ně nezbyl lepší flek, a to je dodneška pořádně štve.

 

Krásný den přeje majdalena.


A my přejeme krásná den Majdaleně. A budeme si ji pamatovat a příště jí určitě něco pošleme.

A vám můžeme poslat už dnes. Pište na

redakce@zena-in.cz

Reklama