shutterstock-1808415055.jpgFoto: Shutterstock

S nástupem sychravých podzimních dní přichází ideální čas zútulnit svůj domov na nadcházející chladné měsíce. Hřejivou atmosféru pomohou dotvořit dekorace z přírodních materiálů a bytové doplňky v teplejších barvách. Skvěle poslouží třeba oblíbené plédy a přehozy na gauč a křesla. S nimi můžete barevně sladit i potahy polštářků. Dbejte na dostatek osvětlení, přičemž pro odpočinkové místnosti volte spíše teple bílou barvu světla. Do vázy si naaranžujte suché květy či barevné listí. Domov provoňte podzimní směsí ze sušených jablíček, kůry citrusů, jehličí a šišek, skořicové kůry, badyánu a hřebíčku. „Zeď obývacího pokoje, ale třeba i terasu si můžete zkrášlit dekoracemi z šišek a sušených květů. Šišky stačí navázat na přírodní provázek do podoby řetězu nebo je zavěsit na suchou větev společně se sušenými květy hortenzií nebo dalších rostlin,“ popisuje herečka a moderátorka Lucie Benešová.

shutterstock-1482729650.jpg

Foto: Shutterstock

Dýně nejen pro Halloween

Oblíbenými podzimními dekoracemi na zahradu i do interiéru jsou také dýně, které nabízejí pestrou paletu barev, tvarů a velikostí. Když menší dýni naaranžujete na stůl společně s pár vhodnými doplňky, vytvoříte skvělou a ryze podzimní ozdobu třeba stolu či komody v obývacím pokoji. „K dýni se báječně hodí opět přírodní dekorace, krásně barevné podzimní listí, oříšky, žaludy a menší ozdobné dýně. Naaranžujte je kolem dýně a doplňte například menší rostlinkou vřesu ve sladěném květináči,“ dává další tip Lucie Benešová.

Větší dýně pak samozřejmě využijete při výzdobě k příležitosti stále populárnějšího Halloweenu. Ten v tuzemsku slaví čím dál více lidí. Oblibu si získal hlavně u mladších generací a rodin s dětmi, které vítají možnost trochu se pobavit na tematicky laděných „párty“ a užít si kostýmy i sladké odměny. Podle průzkumu agentury STEM/MARK původem anglosaský svátek loni slavila více než polovina Čechů, což je od roku 2015 skoro dvojnásobný růst.

shutterstock-1471005215.jpgFoto: Shutterstock

Zahradu ozdobí solární lampičky, dveře podzimní věnec

O venkovní halloweenskou výzdobu se samozřejmě ideálně postarají vyřezávané dýně, které jsou ověřenou klasikou. Aby vám dýňové obličeje vydržely svítit celý večer i noc, můžete je opatřit LED svíčkami, které si na pohled nezadají s těmi pravými, jsou zcela bezpečné, a navíc vám je nesfoukne vítr. „Noční světýlka na zahradě vykouzlíte i šikovnými solárními lampičkami. V tomto případě volte obyčejné bílé světlo, ideálně teplé. Barvičky si odložte až na vánoční čas. Zkuste třeba malé černé lucerničky, které můžete zavěsit do větví stromů,“ radí Petra Skácelová produktová managerka e-shopu Astoreo, která se zaměřuje na doplňky pro útulný domov.

Jako halloweenské, ale i ryze podzimní venkovní dekorace slouží také oblíbené věnce na vstupní dveře. Můžete je koupit již hotové, nebo si vytvořit vlastní.

shutterstock-1196302930.jpg

Foto: Shutterstock

Reklama