Se začátkem podzimu přichází čas rozloučit se s květy letniček a užít si posledních květů pozdních trvalek. Kromě odklízení odkvétajících květin je třeba uskladnit choulostivé rostliny a dobře zazimovat ty, které zimní období na zahradě přečkají. Rovněž nastává čas vhodný pro výsadbu většiny druhů jarních rostlin.

Uskladnění hlíznatých květin

jiřiny

Některé druhy hlíznatých květin jsou příliš choulostivé na to, aby zvládly přečkat zimní období venku, a proto je nezapomeňte uklidit, aby mohly v pořádku přezimovat (např. jiřiny, gladioly, frézie). Je důležité je uskladnit předtím, než přijdou první mrazy, aby se hlízy nenamrzly. Nezapomeňte je předtím zkontrolovat, zda nejsou napadené škůdci, případně je můžete prořezat. Před zazimováním rostliny již nehnojte.

Jak uskladnit jiřiny?

  • Po prvním mrazíku je seřízněte ve výšce cca 10 centimetrů – je dobré označit je cedulkou se zapsanou výškou a barvou, usnadníte si tím jarní rozpoznávání.
  • Hlízy opatrně vyryjte pomocí vidlí, očistěte a nechte oschnout na slunci.
  • Vyryté hlízy uskladněte zhruba na týden na suchém a teplém místě (cca 20 °C), aby se zacelila drobná poranění.
  • Poté hlízy uložte ve sklepě. Zasypte je lehce vlhkou rašelinou, pilinami či pískem.

U gladiol je postup uskladňování téměř totožný. Liší se pouze v tom, že gladioly je třeba uchovávat v temném prostředí – např. v krabici. Rovněž skliďte hlízy později kvetoucích mečíků. Uskladněné cibule a hlízy nezapomeňte zkontrolovat – poškozené je třeba odstranit, aby nenakazily ostatní. Teplomilné rostliny v nádobách a květináčích (oleandry, palmy, muškáty, fuchsie) uskladněte ve světlé chladnější (10–15 stupňů) místnosti.

jiřiny

Tip odborníka:

„Růže na podzim přihnojte draselným hnojivem (např. Kristalon podzim), ostříhejte na polovinu délky rostliny (na jaře 2–3 očka) a přihrňte vyzrálým kompostem. Stromkovým růžím obalte korunu netkanou textilií nebo ohněte k zemi a přikryjte zeminou a kompostem,“ radí Alena Pobudová z hobbymarketu OBI Praha - Štěrboholy.

Reklama