Úklid spadaného listí a listovka
5bd066b68d1cfobrazek.jpg

Na jaře i na podzim překypuje vaše zahrada barvami. Nádherné žluté, oranžové, červené i hnědé odstíny listí září uprostřed vašeho trávníku, ale nastal nejvyšší čas je shrabat. Listí odstraňte z trávníku, ze skalky i ze záhonů. Kdybyste ho nechali na trávníku zetlít, zežloutl by kvůli nedostatku světla. Spadané listí by zároveň mohlo na záhonech utiskovat skalničky či jiné nízké rostliny. Důležité je i odstranění spadaného listí z jezírka či potůčku, kde by přes zimu též mohlo napáchat spoustu škody. Na okrasných záhonech s trvalkami můžete listí naopak nechat – trvalkám totiž vyhovuje stále se zvyšující vrstva humusu.

Důležité: Nemocné listí posbírejte a spalte, aby v něm nemohli přezimovat žádní škůdci nebo zárodky nemocí.

Listovka

Spousta zahrádkářů nedává listí do kompostu, ale na zvláštní samostatnou hromádku. Na ní listí zetlí a promění se v cennou listovku. Ta se vám bude hodit jako součást rozmanitých zahradnických směsí zemin.
5bd066c83ec09obrazek.jpg

Odstranění plevele

Po úklidu listí možná zjistíte, že máte na záhonech ještě docela dost plevele. K odstranění posledního plevele ze záhonu postačí jenom zběžné okopání. Do hloubky se raději nepouštějte, protože příliš velké kypření nemají rostliny na podzim rády. Jednoleté plevelné rostliny dejte do kompostu a ty vytrvalé rovnou spalte.

Odkvetlé rostliny

Odkvetlé trvalky na podzim už mnoho parády neudělají, proto je před posledním pletím ustřihněte nad zemí a dejte do kompostu. Odstraňte také odkvetlé letničky, aby vám nepřekážely při obdělávání půdy výsadbě cibulovin.

Opěrné konstrukce pro rostliny

Před příchodem zimy si prohlédněte opěrné konstrukce pro pnoucí rostliny. Podle potřeby je opravte a přivažte uvolněné výhony tak, aby je vítr nepoškodil a nevyvrátil celé rostliny. I některé z nových rostlin budou na podzim možná potřebovat opěrné konstrukce, obzvlášť ve větrných oblastech. Zkontrolujte také opěry stromů a keřů.

Opěry, které nepotřebujete, vytáhněte ze země, očistěte a nechte je v kůlně uschnout.
5bd066d490ad5obrazek.jpg

Péče o trávník

I v prosinci může růst za příznivého počasí tráva – tu ovšem nesekejte a nechte ji přirozeně růst. Podle potřeby můžete trávník přihnojit kompostem.

Zeleninové záhony

U zeleniny, kterou jste ještě nesklidili, odstraňte žluté listy. Pozdní růžičkovou kapustu podepřete tyčkami. Zežloutlé listí chřestu odřízněte těsně nad zemí. Uschlé stonky hrachu, fazolí a dalších rostlin dejte do kompostu. Záhony a půdu přeryjte a nechte v hrubé brázdě až do nové výsadby.

Bobuloviny

Pruty maliníku, ostružiníku a dalších druhů bobulovin vyvažte k drátěné konstrukci, silné větry by jim totiž mohly dát pořádně zabrat. Ze záhonů s jahodníkem odstraňte nemocné a poškozené listy a spalte je.