Také si říkáte, že by okna už zase potřebovala umýt. Podzim je vhodný nejenom na mytí oken, ale také na jejich údržbu. Pokud ji nepodceníte, budete připraveni, až přijdou v zimě mrazy.

Plastová okna nestačí jen umýt

Máte nová plastová okna a nyní si říkáte – jaká údržba? Plastová okna jsou přeci bezúdržbová. Zbystřete. Všechna moderní okna, nejenom ta plastová potřebují, abyste věnovali trochu pozornosti jejich kování a těsnění. Pokud tuto údržbu opomenete, může se stát, že za pár let nebudou okna fungovat tak, jak byste očekávali. Ale nemusíte se bát, údržba je snadná.

okna

Podzim je nejenom vhodný k mytí plastových oken, ale také k jejich seřízení, a to díky malému rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Pokud se pustíte do seřizování nebo promazávání kování oken, až když zjistíte, že okny v zimě táhne, oknanemusí být seřízení úplně optimální. Podobné je to i v případě, že nezkontrolujete stav těsnění.

Mytí oken nepatří mezi oblíbené činnosti, ale plastová okna jsou z tohoto pohledu poměrně příjemná. Kdo si ještě pamatuje nepříjemné rozšroubovávání okenních křídel, jistě to potvrdí. Navíc na ně lze s úspěchem použít buď úplně klasický postup tedy teplou vodu s trochou saponátu a vhodný leštící přípravek nebo i jakýkoliv z moderních způsobů. Vždy se ale vyhněte všemu, co by jejich povrch mohlo poškrábat. Škrábance na povrchu plastových oken nejdou odstranit.

Výhodou plastových oken i těch v barevném provedení je to, že není třeba zabývat se ošetřením jejich povrchu. To u dřevěných oken musíte použít speciální balzám na lazuru, jinak můžete být za pár let překvapeni, že dřevěná eurookna nevypadají ani zdaleka tak pěkně, jako když jste je kupovali.

Při mytí plastových oken nezapomeňte prohlédnout a uvolnit také odtokové otvory v dolní části rámů. Rády se usazují prachem, občas se zde zabydlí i hmyz. Pokud jste stavěli, malovali nebo víte, že se do oken dostal stavební materiál, otvory prohlédněte. Ucpané odtokové otvory nemohou odvádět vodu, která do prostoru nateče při dešti nebo zde zkondenzuje, a to by mohl být i velký problém.

Kování a těsnění plastových oken

Plastová okna musí dobře těsnit, za to odpovídá kování a těsnění. Pokud zjistíte, že okna drhnou, potřebuje kování zřejmě seřídit. Je to jednoduché a zvládnete to podle návodu od výrobce jen s imbusovým klíčem. Pokud si na to netroufnete, je dobré domluvit se na servisu u výrobce nebo dodavatele oken. Určitě se to vyplatí.

Před zimou byste také měli kování plastových oken promazat. Stačí k tomu kapka oleje na šicí stroje kápnutá do vyznačených otvorů na rámu a křídlech. Zajistíte si tak, že všechny pohyblivé části kování budou v dobré kondici a okno půjde snadno otevírat i zavírat.

okna

Podívejte se do návodu od výrobce oken, jak pečovat o těsnění. U některých typů pryžového těsnění je doporučeno potřít jej glicerinem nebo silikonovým olejem. Těsnění si tak uchová potřebnou pružnost. Pokud zjistíte, že je těsnění porušeno nebo dokonce vytrženo, obraťte se na servis výrobce. Výměna těsnění není složitá, ale potřebuje mít správný typ a velikost těsnění. Pokud byste nacpali do plastových nevhodné těsnění, nemohou dobře izolovat a navíc můžete okna i poškodit.

Až se letos pustíte do podzimního mytí svých plastových oken, nezapomeňte pročistit také jejich odtokové otvory a zkontrolovat stav těsnění a provést základní údržbu kování. Vyplatí se to, až přijdou mrazy, budou vás vaše plastová okna bezpečně chránit před zimou.

Čtěte také:

Reklama