5f5f26e254d19obrazek.png
Podzimní pohoda © IDM Südtirol / Manuel Kotterstege

Unikátní úkaz

Přírodní zázraky Dolomit, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, lze sledovat nejvýrazněji na konci léta, kdy se krajina zklidňuje a obloha čistí. Hořící Dolomity ve Val Gardeně se nazývá úkaz, kdy se „Bledé hory“ proměňují v červeně zářící skály. Kdy se jehlice modřínu převlékají ze zelené do žluté, a poté do oranžové, červené a hnědé. Spektrum barev v kombinaci s unikátními panoramaty hor je v tomto období ohromující. Od 9. září až do 4. listopadu si můžete užít západ slunce ve zdejším regionu a blíž nebi i díky středeční večerní jízdě lanovky z Ortisei do Seiseralmu. Vždy v úterý se vyráží na náročnější túru s průvodcem od turistické kanceláře v Selvě do Alpe Juac. Ve čtvrtek se pravidelně koná pětikilometrová mírnější vycházka od turistické kanceláře v San Cristině na panoramatickou terasu Seurasas. S horským vůdcem a aperitivem! Podobný tematický charakter mají Zlaté Dolomity v regionu Tre Cime / Drei Zinnen, kulinářské túry Saus dl Altonn v Alta Badia a výpravy po stopách horských pohádek v oblasti Gitschberg/Jochtal.
5f5f2705ba394obrazek.png
Jihotyrolská pohostinnost © IDM Südtirol / Alex Filz

Tradice Törggelen

Dlouhou historii má za sebou jihotyrolská tradiční zvyklost Törggelen, probíhající zhruba od října až do začátku adventní sezony. Už kdysi dávno se farmáři a vinaři na podzim potkávali, aby ochutnávali své produkty. Někdo hostil, jiný přinesl na košt. Nyní zvou do své kuchyně, spíží i vinných sklepů i hosty z celého světa. Nejprve je dobré se vydat na túru, nebo aspoň procházku podzimní krajinou, a poté se odměnit kaštany, masovým talířem, knedlíky se zelím, polévkami či vínem.
K dispozici jsou také různé trasy: Kaštanový trail okolo Merana, cyklotrasa podél staré železniční trati u Bolzana, pěší stezka z Klausenu po vinné cestě k farmě Heinghof, zemědělská stezka Aica di Fié, okruh Neustift-Brixen nejsevernějšími vinicemi Eisackského údolí, Kaštanová stezka ve Valle Isarco/Eisacktalu a mnohé další. Stačí si jen vybrat. A ještě na vysvětlenou: Torggl se podle latinského slova torquere nazývaly dřevěné lisy na víno, odtud ten název.

Výlet k ledovcům

Míříte-li vysoko, ba pokud možno co nejvýš, zážitek na vás čeká ve Schnalském údolí, respektive nad ním. Jen si to představte: rozhlížíte se na okolní velehorské štíty z téhož místa, odkud tak činil jeden z našich nejstarších prapředků, známý jako Ötzi – muž z ledu. Podle vědců se narodil v roce 3345 před naším letopočtem. Vydat se za ním můžete na novou vyhlídkovou platformu Iceman na Ötzi Peaku (3 251 m n. m.). Trasa začíná v obci Kurzras/Maso Corto. Vyjet můžete lanovkou ke Glacier Hotel Grawand (3 212 m n. m.), nejvýše položenému hotelu v celé Evropě. Odtud k ocelové konstrukci vyhlídky už zbývá jen deset minut. Spatříte také oblast u Similaunského ledovce (3 606 m n. m.), kde Ötziho, nejstarší zachovanou lidskou mumii, v roce 1991 nalezli. Dnes spočívá jako cenný klenot v Jihotyrolském muzeu archeologie v Bolzanu. Vidět lze i ledovec Hochjochferner a na rozvodí, která zároveň tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Voda z těchto míst odtéká na sever do Černého moře a na jich do Jaderského moře.
5f5f2726124a8obrazek.png
Národní park Stelvio © IDM Südtirol / Armin Terzer

Dotyk přírody

Výlety za horskými bylinami jen tak v nabídkách horských průvodců nenajdete. V národním parku Stelvio okolo masivu Ortler na pomezí Itálie, Rakouska a Švýcarska, zvaném Terra Raetica, se však výpravy za zvonky, pryskyřníky a dalšími květinami konají. Specializuje se na ně třeba horský vůdce George Gapp ze Soldy. V Martellu pořádají i pravidelné bylinné workshopy. Objevovat zde lze faunu: chcete vidět plaché sviště, pozorovat supy nebo milostné hrátky jelenů? Jste na správné adrese. Stelvio s rozlohou 130 734 hektarů patří k největším národním parkům v Evropě. K nebi se tu tyčí Ortler (3 905 m), nejvyšší vrchol Jižního Tyrolska.
5f5f27427a1bbobrazek.png
Apfelhotel Torgglerhof Spa © IDM Südtirol / Florian Andergassen

Tip na pobyt

Toužíte-li okusit novotou vonící hostinec, zamiřte z Brennerské dálnice na západ. Apfelhotel Torgglerhof leží v St. Martinu v údolí Passeier nedaleko Merana. Je to vlastně rodinná farma, která nabízí výtečné ubytování a propojení tradice s inovací. Strávíte týden nebo pár dní se Seppem a Marií, ve venkovském prostředí, se zvyklostmi předávanými z generace na generaci. Ovšem užijete si i ryze současnou eleganci. Jejich „domácí“ jablečný mošt Anderdog a šumivé víno Mali získaly už několik mezinárodních ocenění. A další tipy na strávení osvěžujících dní najdete hnedle v blízkém okolí: muškaření, golf, paragliding…

Více o Jižním Tyrolsku se dozvíte na Suedtirol.info.
5f5f275df0bf0obrazek.png

Reklama