Milujete jídla z dýně? Já mám nejraději dýňovou polévku s trochou pálivého chilli (díky tomu se mi někdy podaří zahnat například začínající virózu). :) Ale pro vás mám jiný recept, naše čtenářka s nickem Lenig se s vámi chce podělit o recept na dýňový kompot. A co nám napsala?

„V naší rodině jsou velmi oblíbené dýňové kompoty, které milují naši nejmenší (od tří let) až po mého tátu (76), proto se každý rok snažím sehnat pěknou dýni a kompoty vyrobit. Letos jsem již dostala nějaké dýně, které jsem zpracovala, ale to bylo už v srpnu a bylo jen 5 skleniček. O dvě mě hnedle „pumpnul“ náš tříletý prasynovec, o další dvě tatínek, takže jsem si minulý víkend koupila další kousek a včera jsem začala. Na fotkách máte krok za krokem, jak si udělat skvělý a chutný kompot,“ píše Lenig.

dyne

Dýňový kompot:

3 kg čisté dýně

0,75 kg cukru

1.5 l vody

3 lžičky kyseliny citronové

3-4 lžičky ananasového aroma

lze dochutit i rumovým aroma

pár hřebířčků a kousek polámané skořice celé

1 pomeranč

Postup prací:

Dýni si nakrájíme na menší proužky, vydlabeme, oloupeme slupku a navážíme 3 kg čisté dužiny. Tu pokrájíme na kostičky a namočíme do vody s kyselinou citronovou. Když je vše nakrájené, přidáme cukr, voňavé aroma, skořici a hřebíček a nastrouháme

dyne

z půlky pomeranče kůru, kterou rovněž přidáme do mísy s dýní a vymačkáme z této půlky šťávu. Druhou půlku si nakrájíme na kolečka i s kůrou, ale necháme stranou. Takto se vše nechá alespoň 2 hodiny uležet.

dyne

Potom dáme do velkého hrnce,  přidáme plátky pomeranče, aby ještě pustily šťávu a chuť a vaříme do sklovata. Já tedy raději ochutnám, a když se mi zdá dýně na skus dobrá, tak vypínám.

dyne

Naplníme do skleniček, navrch dám vždy kousek pomeranče. Sterilizujeme 20 min při 85 stupních.

dyne

Pak skleničky otočím a nechám vychladnout.

Kdyby to šlo, dala bych vám ochutnat. Takto upravená dýně nemá nic společného s dýňovým kompotem, jaký nám podávali ve školních jídelnách k obědu. Je to neskutečná mňaminka.

Přeji všem úspěšné zavařování.

P.S. z jedné dávky (3 kg dýně) bylo včera 6 velkých a 3 menší sklenice.

Lenig

Reklama