OBIPři chladnějších podzimních večerech, kdy dostanete chuť na svařák, a vlaštovky se připravují na cestu do teplých krajin, chystá se na odpočinek i naše zahrada. Během měsíců, kdy listí stromů hraje všemi barvami, je tak nejvyšší čas připravit také trávník na blížící se mrazivé období, a to ještě dříve, než spadne první sněhová nadílka.

Každá majitelka zahrady sní o hustém zeleném trávníku, který by byl chloubou jejího domu. S trochou píle a náležitou péčí se tento sen může stát jednoduše realitou. Pokud budete dodržovat několik základních pravidel, poznáte, že vypěstovat pěkný trávník není složitá věc. Péče však nespočívá pouze v zasetí, kropení a stříhání trávy, ale i v její důkladné výživě na podzim a důsledné přípravě na zimu. Opomenout byste neměly ani provzdušnění, pravidelné sečení a odstranění mechu.

Méně je někdy více

OBIV důsledku vegetačního útlumu během podzimu nevyžaduje trávník tak časté sečení jako během letních měsíců. Přesto však tráva roste až do doby, než klesnou teploty pod 7°C. Interval mezi jednotlivými sečeními tak můžete prodloužit. Nůž na sekačce přitom nezapomeňte nastavit na minimální výšku 4 cm nad povrchem trávníku. Nižší porost je náchylnější k poškození mrazem.

Listí shrabejte

Krása podzimu spočívá v jeho hrách s barvami. Listí stromů hraje všemi odstíny a vytváří tak překrásnou atmosféru tohoto ročního období. Po čase však opadává a vaší důležitou úlohou je listí z trávníku shrabat. Nejenže hromady opadaného listí nepůsobí na zahradě esteticky, ale zejména nedělají trávníku vůbec dobře. Spadaná vrstva vytváří vlhké a temné prostředí, ve kterém se daří plísním a v kombinaci s přikrývkou sněhu je přímo smrtící.

Tip odborníka:

„Se slabou vrstvou spadaného listí si hravě poradí jakákoliv sekačka, což vám notně ulehčí práci. Navíc jsou rozmělněná tráva a listí ideálním materiálem pro váš kompost a následné hnojení,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

I trávník potřebuje dýchat

OBIStejně jako každý živý organismus, i trávník potřebuje ke svému životu dostatek kyslíku. Proto provzdušnění, odborně vertikutace, přijde zejména na podzim trávníku nesmírně k duhu. Vertikutaci se doporučuje provádět dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Během léta došlo k jeho sešlapání, zhutnění, což může mít za důsledek odumírání jeho kořínků. Jednoznačně nejsnazší je použití travní frézy, kterou můžete díky vyměnitelným nástavcům využít i pro vertikutaci. Speciální zahradní techniku seženete například v hobbymarketech OBI. Pokud máte malou zahradu a nevyplatí se vám tak investovat do zahradních strojů, můžete trávník provzdušnit i za pomoc klasických vidlí. Ty do trávníku vpichujte cca 10 cm hluboko v 15 cm rozestupech. Po zapíchnutí s nimi lehce zakývejte, čím umožníte přívod kyslíku k samotným kořínkům.

Podzimní korekce

I přestože je jaro pro zakládání trávníku vhodnějším obdobím, založit ho lze i na podzim. Oprava jeho poškozených, ať už vyšlapaných nebo vypálených míst, je ovšem příhodnější právě na podzim. Špatnou trávu je nutné odstranit a prázdné místo důkladně prokypřit. Následně plochu uhrabejte a osejte některou z nabízených travných směsí. Jako poslední krok při opravách trávníku nově zasetou část přikryjte slabou vrstvou zeminy a jemně ji udusejte.

Dopřejte trávníku živiny

OBIPokud má být zelená pokrývka chloubou zahrady i následující rok, dopřejte ji kvalitní hnojivo. Na podzim je však, oproti jarnímu či letnímu dusíkatému hnojení, vhodnější použití hnojiv draslíkatých. Vysoký obsah draslíku trávu zocelí, pletiva vyzrají a tráva tak přečká zimní měsíce bez úhony, což napomáhá rychlejšímu zapojení trávníku do nové sezóny. Vhodné podnebné podmínky jsou takové, kdy nejnižší teploty ještě neklesají pod 12°C a déšť se na nějakou dobu drží stranou. Hnojivo rozházejte po trávníku ručně nebo pomocí rozmetadla.

Teď už víte, jak na to, tak kdy se pustíte do úprav vy?

Reklama