Hrady a zámky s příběhy o bílých paních a bezhlavých rytířích dokážou i ratolesti namotivovat k nějakému kratšímu výletu. Náš tip na pohádkovou turistiku je italské Trentino, kde pověstem a duchařským historkám přidá i mystický podzim mezi Dolomity. V Trentinu najdete na 155 hradů a každý z nich vypráví jinou legendu a pro rodiče bude snad zajímavé propojení s českou historií.

casa.jpg

Ano, je to tak. V Trentinu totiž sídlily i rody, které známe i ze zámeckých prohlídek v naší domovině. Tak například Hrad Thun, který obývala česká větev Thunských hrabat, je plný nábytku z Prahy, a dokonce jeden pokoj nese přívlastek „Pražský“. Pokud ale spíše prahnete po čarodějnicích a strašidlech, pak určitě navštivte Castel Nanno, kde mezi lety 1611 a 1615 probíhaly čarodějnické procesy. V sále s paprskovitou klenbou jsou na vyčnívajícím kameni vyryty tři kříže, které připomínají popravy nespočtu místních žen. I další působivé události proslavily tento hrad a v neposlední řadě milostný příběh mezi Melisendou a Ludovikem. Dva mladí milenci, kteří se scházeli pod ochranou dubu, který mimochodem stojí na místě dodnes, byli chyceni „při činu“ a zazděni zaživa do výklenku v prvním patře hradu. Říká se, že se v noci ozývá naříkání obou milenců.

cas2.jpg

Na vrcholku Colle Tegazzo stojí Castel Pergine, kde podle místních žije „Bílá paní“. Zdejší pověsti vypráví o krásné ženě, která je stovky let uvězněná v jeho zdech. Byla manželkou tyranského kapitána, který ve středověku ve vesnici Pergine utiskoval obyvatele. A ani ona neunikla brutálním manýrům svého manžela, který jí ve všem bránil, dokonce ani pouhou procházku mimo hrad jí nedovolil. Zmožená tímto životem si jeden úplňkový večer oblékla bílé hedvábné šaty, které zářily v měsíčním světle, rozvázala si cop, postavila se k oknu a skočila do prázdna. I dnes můžete za úplňkových nocí zahlédnout v oknech a v sálech hradu Pergine stín překrásné ženy oblečené v bílém a s dlouhými rozpuštěnými vlasy a zaslechnout nádherný zlomený hlas zpívající v slzách sladkou píseň, která tesklivě opěvuje svobodu.

cas1.jpg

V Castelu Beseno zase bloudí duch černého rytíře, kterého za jeho krutost zabil dav obyvatel přilehlé vesnice. Duch se zjevuje návštěvníkům jako plamínek, který bloudí po zdech hradu. Jeden z těchto příběhů a mnohé dalších, které místní hrady skrývají, určitě zaujmou i vaše ratolesti a pomohou jim překonat i nějaké to převýšení na podzimních prázdninových výletech.

Více o podzimních toulkách za Trentinskými pověstmi zde
61654b2539aecobrazek.png

Reklama