1.jpg

Malta je ideální i pro krátké výlety pro páry nebo přátele, vždyť let trvá jen 2,5 hodiny. Speciální nabídku má pro vás Airmalta – poslední sedadla od 2659 Kč (zpáteční letenka z Prahy, all inclusive Go Light tarif, včetně příručního zavazadla a všech poplatků). Více na https://airmalta.com/en

Nechte se okouzlit Maltskou historií
Malta má opravdu hodně co nabídnout. Není se co divit, její historie sahá až do období před 7000 lety. Odehrálo se zde mnoho historických událostí, které ovlivnily většinu národů ve Středozemním moři. Svou stopu zde zanechali Féničané, Kartáginci a Římané, ale také severoafričtí Arabové, kteří se na Maltě usadili během velké islámské expanze v 9. století. Další výraznou roli sehráli Maltézští rytíři, kteří přišli na ostrovy v roce 1530 a vládli až do roku 1964.

2.jpg

Střípky z historie budete nacházet v celém hlavním městě Vallettě. Toto opevněné město bylo vystavěno a pojmenováno velmistrem Jeanem Parisot de la Valette v roce 1565. Najdete zde mnoho památek, které stojí za návštěvu, ať již Palác velmistrů, barokní divadlo Manoel, katedrálu sv. Jana s jejím největším pokladem – obrazem od Michelangela di Caravaggia nazvaný Stětí sv. Jana Křtitele. Oázou klidu pro vás bude procházka Dolními barrakskými zahradami s překrásným výhledem na Velký přístav (Grand Harbour) a Trojměstí (Three Cities) ovšem jen do doby, než začne jedna z největších turistických atrakcí na Maltě – Saluting Battery. Střelecká děla umístěná v těchto zahradách spustí salvy denně ve 12:00 a 16:00 hod. Nesmíme zapomenout na megalitické chrámy, které jsou, stejně jako Valletta, součástí světového dědictví UNESCO.

3.jpg

Relaxujte na Gozu
Malta je souostroví, skládající se ze tří obydlených ostrovů – Malta, Gozo a Comino. Na ostrově Gozo najdete směs moderních i historických prvků a celý ostrov žije svou vlastní energií, která vám dovolí relaxovat a tzv. „dobíjet baterky“. Dostanete se sem trajektem z Malty již za 25 minut. I na Gozu byly vystavěné megalitické chrámy již před 6000 lety a jsou taky starší než pyramidy v Egyptě. Milovníci starořecké literatury by si neměli nechat ujít Jeskyni nymfy Kalypsó na východním pobřeží ostrova, kde podle Homérova eposu strávil Odysseus 7 let v zajetí při své cestě domů.

4.jpg

Maltská gastronomie stojí za vyzkoušení
Během návštěvy památek pořádně vyhládne a není nic lepšího, než si odpočinout v místní restauraci. Gastronomie je na maltských ostrovech jedinečná a cenově velmi dostupná. Kde jinde si dáte čerstvější ryby a mořské plody než v zemi, která je obklopena mořem. Do čerstvého základu maltské kuchyně patří také zelenina a ovoce. Víte, co je maltským národním pokrmem? Králík -  jako specialitu ho nabízí každá tradiční restaurace. Dále doporučujeme ochutnat slané koláčky z listového těsta plněné ricottou nebo masem nazývané Pastizzi. Z těstovin zkuste Timpana – zapečené těstoviny s mletým masem a rajčatovou omáčkou. Poslední specialitou, která stojí za degustaci, je hovězí roláda na víně Bragioli plněná kapary, olivami a vejcem či jinými přísadami.

5.jpg

Aktuální bezpečná Covid situace
Na Maltě je bezpečno z hlediska Covid-19, v rámci EU je Malta premiantem v očkování a jako první dosáhli kolektivní imunity. Aktuálně je naočkováno již 90% populace a očkuje se stále dále.
Aktuálně budou všichni starší 12 let vpuštěni na Maltu, pokud se prokáží platným očkovacím průkazem vydaným nejdříve 14 dní od data druhé dávky (nebo jednorázové dávky v případě Johnson & Johnson), který je uznán dozorcem pro veřejné zdraví, a to konkrétně: Maltský certifikát o očkování, EU elektronický COVID certifikát a NHS COVID Pass Letter/NHS App (Velká Británie). Děti od 5 do 11 let se musí prokázat negativním PCR testem ne starším než 72 hodin a zároveň musí být doprovázeny rodiči nebo zákonnými zástupci, kteří se prokážou uznávaným očkovacím průkazem. Děti do 5 let cestující s plně očkovanými rodiči nebo zákonnými zástupci nemusí předložit negativní PCR test. Nezletilí bez doprovodu nemohou cestovat na Maltu.

Malta přeje i aktivní dovolené a je ideální pro mnoho sportů. Památky můžete navštívit na kole, přírodu pozorovat po vylezení na některý z vrcholů nebo při ranním výběhu. Turisty oblíbená je kanoistika a potápění.

6.jpg

Ať už strávíte svou podzimní dovolenou na maltských ostrovech jakkoliv, tak všude narazíte na milé a vstřícné místní obyvatele, kteří jsou vždy ochotni vám pomoci a poradit. I to je jeden z důvodů, proč se návštěvníci na Maltu tak rádi vrací. Tak šťastnou cestu.

Reklama