Domácí pečený čaj má mnoho výhod. Víte přesně, co pijete, neobsahuje žádné konzervanty a náhražky a chutná mnohem lépe než čaj v sáčku. Nevěříte? Vyzkoušejte.
O pečeném čaji jsme si už psali. V létě v době rybízu, ostružin a malin jste si mohli připravit čaj červený, uskladnit, a teď si ho můžete v klidu užívat. Není přece nic hezčího než si večer udělat pohodu, za okny fučí, někdy prší, za chvíli začne sněžit. A k tomu rozsvícená svíčka a voňavý čaj. Idylka.
Kdo si nepřipravil čaj letní, může si připravit podzimní. Do toho jsem se pustila tentokrát i já a velice se mi povedl. Použila jsem ovoce ze zahrady rodičů, přidala něco málo z obchodu, voňavé koření a ke konci pečení i skvělé léčivé šípky. Ty už jsem nechala v troubě opravdu chviličku, aby se zbytečně tepelně neupravovaly.
Šípek je totiž velký poklad. Už odpradávna je nedílnou součástí lidového léčitelství. Je cenný pro vysoký obsah vitaminu A, ale především C. Obsahuje také vitaminy skupiny B a vitamin K. Z šípků se dá připravit výborné víno, šťáva, marmeláda. Přidám však jedno varování, dávejte si na to pozor i při použití šípků do pečeného čaje, aby se úplně nerozmáčkly a nevypadly z nich semínka. Semínka totiž mají poměrně agresivní chloupky, které můžou dráždit k silnému kašli, až dávení. Proto se čaj z šípků musí cedit přes plátýnko, nestačí přes obyčejné sítko. Stejně tak i marmeláda, šťáva. Šípky v uvařeném pečeném čaji si proto v hrníčku rozmáčknu lžičkou, ale šípky nejím (na rozdíl od ostatního ovoce) a nerozmačkávám moc prudce.
Do podzimní směsi jsem přidala i čerstvý tymián. Proč? Působí totiž jako silné přírodní antibiotikum. Pomáhá především léčit problémy horních cest dýchacích, angínu, ale působí příznivě také na cukrovkáře a revmatiky. Mám ho plnou zahrádku, mám velice ráda jeho vůni v mnoha jídlech a léčím jeho silou i své děti, když začnou pokašlávat. Přidejte ho až na úplný závěr, před promícháním, než naplníte čaj do sklenic.
Suroviny
- 2 kila podzimního ovoce - jablka, hrušky, švestky (klidně sušené), hroznové víno, i sušené hrozinky, kousky dýně, jeden nebo dva pomeranče pro lepší chuť...
- šípky
- 1 kg cukru (může být i méně)
- skořice podle chuti
- asi 10 hřebíčků
- můžeme, ale nemusíme, přidat 250 ml rumu
- můžeme, ale nemusíme, přidat čerstvý tymián
Postup
Jablka a hrušky nakrájíme na malé kostičky. Pomeranče omyjeme pod horkou vodou, protože je budeme používat i se slupkou. Poté nakrájíme také na malé kostičky. Nakrájíme i švestky, syrové, rozmražené nebo sušené, jak chceme. Hroznové víno necháme vcelku, šípky také.
Všechno ovoce smícháme ve vyšším plechu. Dochutíme skořicí a hřebíčkem. Zasypeme cukrem. Já jsem tentokrát nasypala jen poloviční množství cukru, aby směs byla méně sladká. Kdo bude chtít, může si čaj ještě přímo v hrníčku dosladit medem. Naopak jsem vynechala rum, aby mohly čaj pít i děti.
Připravenou směs všeho ovoce, kromě šípku, pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C, asi 30 - 45 minut. Ovoce pustí šťávu, opeče se a nádherně rozvoní. Asi deset minut před koncem pečení přidáme šípky.
Vyndáme plech z trouby a teď je ten pravý čas přimíchat zdrhnuté lístky tymiánu, případně přilít rum. Promícháme a vřelé plníme do čistých sklenic. Zavíčkujeme a převrátíme dnem vzhůru.
Po úplném vychladnutí skladujeme na temném a studeném místě.
Hezkou podzimní pohodu přeje Elly.
Nový komentář
Komentáře
Letos už jsem ho dělala dvakrát. Zkusím přidat tymián, jsem zvědavá na chuť čaje. A šípky jsem ještě do pečeného čaje také nepřidávala.
Už se na něho chystám.
Tak jsem udělala, šípky jsem nedala, ty nevím, kde já sehnat, už se skleničky chladí, doufám, že bude chutnat.
Mňamka nejlepší je se skořicí, skořice všechno krásně provoní.
Pečený čaj taky dělám.Dávám ovoce,co je zrovna na zahradě.Hrušky,švestky,jablka aj.Přidala jsem černý jeřáb,borůvky,nektarinky tvrdé.Jen toho cukru-1kg na 2 kg ovoce je dost.Stačí 700g.
vladka321 — #2 no já nevím, dýně nemá žádnou chuť a vůni, tak mám pocit, že tam je pouze kvůli hmotě
U těchto výrobků mi vždycky připadá škoda ovoce a energie..to radši udělám džem nebo kompot. Ale zalévat zavařenou předpečnou směs ovoce horkou vodou , prostě jsem tomu nepřišla na chuť.
pečený čaj mám ráda, občas si ho kupuji, letos jsem prvně zkoušela i vlastní výrobu, a povedl se, chuťově byl výborný, bohužel některé skleničky "vykvasily", nevím kde se stala chyba...škoda, příště si ho tedy raději koupím, ale každopádně je to dobrota :-)
kobližka — #22 neměli by se na to podívat odborníci z evropské komise?! Prodávat pod názvem "pečený čaj" něco, co čaj vlastně není??? Vždyť jsme jako spotřebitelé klamáni...
Dostala jsem ho od kamarádky , sama ho pekla, byl dobrý.
paníliška — #23 Jasně,je to takový zvyk,rozumím.
kobližka — #22 To máš jako s ovocnými čaji z obchodu, taky tam není lístek čaje a prodává se to pod názvem ovocný čaj.
paníliška — #13 Jo,jasně ale stejně si myslím,že se z toho udělá krásný,teplý ovocný nápoj,čaj ne.Ale kupuju to dceři,má ho ráda a uvažuju teď o koupi dárkového balení.
Taky jsem ho jednou dostala jako dárek, ale jinak si ho ráda dám i v kavárně nebo čajovně..
Pečený čaj nedělám, vždy ho dostanu na Vánoce jako dárek,a tak mi to vyhovuje
tetička25 — #16ještě pro doplnění... http://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-bylinkach---humorny-special/tymian.html
tetička25 — #16není to pravda. Stejné léčivé účinky tymiánu jsou i v listech...
pohadka — #14nejlepší je otevřít, čichnout, ochutnat...Ale s rumem by měl být v pořádku, pokud byl dobře zavřený a skladovaný.
elly — #15 No právě, že lístky - nať, ale tam už nelze očekávat ty léčivé účinky popsané výše, toto je tak na tymiánové ovonění.
Léčivé látky jsou v květech sbíraných těsně před rozkvětem nebo na začátku kvetení a sbírané za plného sluníčka kolem poledne.
tetička25 — #6používají se lístky, ne květy. Je to v receptu napsané