Ať se vám to líbí nebo ne, podzim je tady. Se vším všudy, včetně nevlídného sychravého a upršeného počasí. Sama za sebe musím říct, že jsem se na něj docela těšila. Budu mít zase více času na tvoření a zkrášlování u nás doma. Před několika dny jsem začala s podzimní výzdobou...

Při jednom hezkém slunečném dnu jsem si na vycházce posbírala nejrůznější přírodniny. Šípky, rozpuklé kaštany, žaludy, zajímavě tvarované větvičky a také spoustu hezky zbarvených listů (i když to nejhezčí zabarvování nás teprve čeká). V květinářství a hobby marketech jsem si nakoupila ostatní "suroviny", jako jsou umělé jablíčka (opravdu jako živé), malé umělé houbičky, přírodní lýko, drátky a také základy na věnečky (existuje hodně druhů i velikostí). A podzimní šílení mohlo začít...

Nejprve jsem si vyrobila věneček na dveře. Základ pro podzimní dekoraci je nejhezčí asi z proutí, které potom dozdobíte dostupným materiálem. Ceny těchto proutěných věnečků jsou velice příznivé. Věneček o průměru 20 cm stojí okolo třiceti korun, průměr 30 cm asi šedesát korun. Dražší jsou věnečky z vinné révy nebo z loupaného proutí.

Do tohoto základu jsem zapichovala jak přírodniny, tak nakoupené umělé doplňky tak, aby mi věneček barevně ladil. Opravdovou korunu mu ale dodaly kytičky z twist artového provázku. Pracovat s ním mě naučila Týna a musím říct, že tyhle kytičky jsou moc pěkným doplňkem téměř jakékoliv dekorace. Na podzimní věnec jsem si vyrobila kytičky podle své fantazie, v oranžových, hnědých, červených a bílých barvách. Ze stejného materiálu jsem si také vyrobila mochyni, k nerozeznání od pravé.

Věnec jsem pověsila na vstupní dveře, jak se povedl, to můžete posoudit sami. Zavěsila jsem ho na stuhu z přírodního materiálu, zakoupenou taktéž v hobby marketu.
Celá tato dekorace (větší věneček) vyjde asi na 100 Kč, cena pochopitelně závisí na množství koupených doplňků, které na věnec zavěsíte. Naopak může být nižší, pokud použijete opravdu pouze přírodní materiály.

Které další materiály můžete použít na podzimní dekorace?
Velice hezky vypadá oranžová mochyně, využít můžeme i nasušenou kukuřici, makovice, obilí, kamínky, různé bobule.

Další dekoraci jsem si zhotovila z malých dekorativních dýní. Ty můžete vypěstovat ze semínka nebo koupit v květinářství či hobby marketech. Prodávají se v různých velikostech, nejmenší okolo patnácti korun, střední za třicet a velké od čtyřiceti do šedesáti korun. Tyto dýně pak můžete dát do nějaké ošatky, košíku či misky a umístit je do předsíně, na schodiště, do jídelny nebo kamkoliv jinam. Já jsem dýně uložila do vlastnoručně vyrobené ošatky z pedigu.

Découpage je technika, která je dnes velice oblíbená nejen tady, mezi čtenářkami. Pomocí ubrousků můžete vyzdobit co zrovna potřebujete a co se vám líbí. Na výběr máte z mnoha ubrousků s podzimní tematikou, jako jsou listy, dýně, plody. Ubrousky a jiné materiály pro découpage najdete dnes v mnoha papírnictvích, hobby marketech nebo v internetových obchodech.

Velice jednoduchou a nenákladnou dekorací je kytička z šípkových plodů. Ustřihneme si je s dostatečně dlouhou větvičkou a dáme do malé vázičky. Pokud si šípkové větvičky ustřihnete delší, naaranžujte je do vyšší vázy spolu s větvičkami kroucené vrby.

Dekorace, na jejíž výrobě se můžou podílet i děti, je girlanda z krásně zabarveného listí. To jednoduše navlečeme na nit a hotovou girlandu pověsíme na zeď nebo do prostoru. Bohužel, tato dekorace vám nevydrží příliš dlouho, protože se nedá čistit. Usušené listy jsou příliš křehké, a nejdou proto oprašovat. Zaprášenou girlandu je proto lepší vyhodit.

Z barevných listů můžete s dětmi vyrobit také "strom" - dekoraci na zeď. Na balicí papír nakreslíme barvami kmen a holé větve, které potom děti polepí nejrůznějším barevným listím tak, aby byla koruna krásně pestrá a plná.

Další nápady čtenářek a rady najdete na diskuzi, kterou pro vás založila Týna RADY A NÁPADY.

Navíc jsem pro vás založila fotoalbum s podzimní inspirací. Můžete si prohlédnou podzimní tvorbu LeninkyT, Dašenky, Libči a JanyVi. Fotoalbum najdete ZDE .
 

                                   
Reklama