Proto se jim také říká „listopadky“. Růžové, vínové, oranžové, bílé či zářivě žluté, to jsou barvy, které chryzantémám sluší. Nyní se dají koupit v každém květinářství, v květináči dokáží krásně rozsvítit podzimní výzdobu domu či bytu. Jsou nádhernou ozdobou teras a balkónů, dvorků i zahrádek, schodů. Takové rozkvetlé zápraží nebo parapet vám přinese radost, i když venku padají listy a je zamračeno. Ideálně, když seskupíte několik barevných druhů dohromady.
5bab823caea7fobrazek.png
Jak se o ně starat, aby vydržely co nejdéle?

O chryzantémy v květináči je třeba pečovat. Proto zastříhávejte odkvetlé květy, rostliny budou tvořit další nové a květina vám pokvete déle. Určitě je i pravidelně zahnojte, aspoň 2x do týdne. Tyto květiny ale nepotřebují mnoho vláhy, protože venku již není teplo a voda se tak rychle neodpařuje jako v létě.

Jak uchovat chryzantému v květináči přes zimu?

Ještě před příchodem mrazů chryzantému i s květináčem schovejte a najděte ideální místo, kde ji necháte přezimovat. Takové místo má být světlé, v teplotě mezi 5°-8°. Dbejte na to, aby nebyla ve vlhkém prostředí, zalévejte ji jen minimálně.
5bab828b68753obrazek.png

Jarní množení

Pokud chcete, můžete si z původní rostliny velmi snadno namnožit nové chryzantémy. Po ukončení zazimování (v březnu) rostlinu zahnojte, dejte ji dva týdny na „probuzení“ a pak z ní odeberte jednotlivé řízky. Ty vám běhen dubna zakoření, díky péči a hnojení se z nich stanou silné rostlinky, které na podzim zase vykvetou. Nesázejte je ale moc hluboko a vyberte jim dostatečně prostorný květináč pro kořeny. Podzimní bohaté květy budou odměnou za vaši péči.  Nezapomeňte, že chryzantémy potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihnojování, na jaře a v létě hnojivem s dostatkem dusíku a při nasazování poupat vyberte hnojivo s vyšším obsahem draslíku.
5bab83cc54840obrazek.png

Naše články:

Reklama