Výstavu  Impresionisté na severním pobřeží Francie vletech 1850 a 1890 připravila Royal Academy of Arts

 v Londýně. Doposud nezhodnocené období impresionistické malby plážových scén, mariny a atmosferických jevů jste mohli shlédnout v této soukromé galerii od 7. července do 30. září 2007.

 

Přijedete-li na severní pobřeží Francie, kde se nachází pláže a přístavy, příliv a odliv La Manche a útesy spadají do moře v místech, jako je Les Petits Dalles, Fécamp, Yport, Etrtetat, Le Havre, Saint-Adresse, Honfleur, Villerville, Villers, Houlgate, Trouville, nezapomeňte se tam na chvíli zastavit... Zde impresionisté Édouard Manet, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, James Whistler, Eugéne Boudin, Gauguin a francouzští realisté F. Millet, Gustave Courbet, Barthold Jongkind… v letech 1850-1890 malovali tyto přímořské krásy Normandie se siluetami mořských loděk ve vlnách La Manche a na pobřeží se pohybovaly postavy buržoazních rodin a také císařovna Eugénie na pláži v Trouville na impresionisticky malovaném obrazu od Eugéne Boudina… Všechny postavy na obrazech těchto umělců jsou charismaticky přitahované mořem… Jde o moře, jde o impresi, jde o světlo, o barvy, jde o velké osvobození světla a stínu a palety na obrazech, jde o umění, jehož jedinou politikou a ideologií je filosofie, malba světla a barev.. Téměř ve stejné době, na severu Evropy, daleko od impresionistické Francie, norský malíř Edvard  Munch použil objev impresionistů - světla a barev k namalovaní obrazu o strachu člověka z lidské existence, obraz Výkřik (1893). Tento obraz otevřel novou epochu k malbě expresionistické.       

Během 19. století se normandské pobřeží, které bylo historicky zasvěcené rybářům a jejich rodinám těžce zápasícím o dary moře, postupně měnilo v plážová letoviska buržoazie a v místa tradiční léčby neduhů aristokratických rodin s myšlenkou vytvoření druhého domova pro odpočinek. Nově vytvořená železniční síť tuto snahu občanům žijícím ve Francii usnadňovala.

 

Pobřeží Normandie se stalo v letech 1860-1890 místem pro impresionistické hledání nové  výtvarné formy. Obrazy Renoira, Maneta, Boudina, Gauguina a dalších následovníků impresionistických myšlenek znázorňovaly odpočívající výletníky na pláži, plavce ve vlnách La Manche a siestu buržoazie na pobřeží Normandie.

Později impresionisté opouštěli plážové scenérie a zaměřovali se více na světelné a barevné vyjádření mariny, dramatu přírody pobřeží a přímořskou atmosféru.

Malířská technika impresionistických pláží Normandie se vyznačovala virtuózními tahy a údery štětce na plátně při zachování složité kompozice obrazu s citem pro detail.

Na obrazech se vznášely čluny v mořských vlnách bez postav, někdy pouze náznak figury na pláži či v moři. Impresionisté se tak stali v Normandii součástí nového módního života buržoazie na pobřeží moře

Procházíte-li sály Royal Academy v Londýně v Barlington House, Piccadilly, WIJ OBD, obklopí Vás obrazy barvami zářícího světa impresí a pohody a bezstarostného života.

 

Máte ráda impresionisty? Jela byste za uměním na výlet do zahraničí? Navštěvujete galerie z nutnosti, touhy nebo potřeby? Na co vlastně chodíte do galerií?

Reklama