Ze vzduchu i země je cítit přicházející podzim. Naše ratolesti tráví většinu všedních dní ve školní lavici a než mají hotové úkoly, je venku tma. Horké letní dny, které mohly trávit od rána do večera venku, jsou dávno pryč. Připravte dětem ještě alespoň jeden nezapomenutelný podzimní den na čerstvém vzduchu.

Program můžete přizpůsobit celé rodině. S menšími dětmi se hodí vyrazit třeba jen do blízkého parku. Pokud však máte možnost, vyjeďte na venkov, někam mezi pole a lesy. Atmosféra neprozkoumaného, nového prostředí vaše děti okouzlí. Navíc za tento výlet neutratíte spoustu peněz. Celý den strávíte v přírodě, která se vám sama postará o nezapomenutelný program.

podzim

Hry jako za starých časů

Začněme zábavou oblíbenou ve všech parcích dodnes, sbíráním kaštanů. Jakmile děti objeví první kaštan, samy si vymyslí hry a soutěže se sbíráním spojené. Nejlepším sběračem byl samozřejmě nakonec vždy ten, jehož kořist byla největší. A co s nasbíranými kaštany? Pokud jich máte opravdu hodně, můžete si část nechat na doma, nebo do školy do výtvarné výchovy, na výrobu kaštanových zvířátek. Zbylými kaštany potěšte zvířata v lese. Najděte s dětmi blízký krmelec a kaštany tam nechejte zvířatům jako pochoutku.

Pravý podzim přijde vždy až s pořádným větrem. Takovým větrem, který začne shazovat listí a kaštany ze stromů, očeše jablka a uloží trávu, aby byla připravena na sněhovou peřinu. Když ten pravý vítr přijde, je na čase vytáhnout draka. Na svůj výlet za město si vezměte nějakého pořádného. Čím více dětí tím více draků, to je jasné, závodit se dá v tolika disciplínách. Který drak asi vyletí výš? Čí drak se udrží déle ve vzduchu? Kdo to se svým drakem umí a kdo má draka neposluchu? Navíc se při této zábavě děti vyběhají a upustí ze zásoby své nehynoucí energie, kterou k naší všeobecné radosti neustále oplývají.

Svačinka s vůní ohně

Po divoké zábavě s draky je čas na pořádné jídlo. Na kraji pole nebo louky si najděte vhodné místo k rozdělání ohniště. Klestí a dřevo nasbírejte s dětmi po cestě, díky podzimnímu větru ho jistě bude všude dost. Také je dobré s sebou vzít alespoň staré noviny, aby se oheň opravdu podařilo rozdělat. Na ohni si můžete připravit spoustu dobrot. Klasikou jsou špekáčky. Pokud po cestě narazíte na jabloně, vezměte si pár spadaných jablíček a hned máte další chod. Abychom se vrátili do Ladova obrázku a atmosféry starých časů, vyzkoušejte pečené brambory. Pro děti bude lepší zabalit omyté brambory do alobalu. Poté zahrabte brambory do horkého popela, ve vzdálenosti asi deseti až dvaceti centimetrů od ohně a zhruba hodinu nechejte péct.

Než se brambory upečou, užijte si trošku holčičí zábavy. Kluci se můžou pod dohledem tatínka zabavit udržováním ohně a holčičky mají čas stát se pravými královnami podzimu. Do tašky si s sebou zabalte jehlu a režnou nit a po cestě k ohništi, nebo v jeho okolí pak společně nasbírejte šípky a jeřabiny. Z tohoto úlovku můžou vzniknout ty nejvzácnější šperky pro všechny podzimní parádnice.

Odměna po náročném dni

Jakmile se začne šeřit, je načase se vydat domů, než se o slovo přihlásí chladný večer. Mají děti ještě plné kapsy jeřabin, jablek a šípků?  O to lépe! Ze zbylých jablek si doma a udělejte čerstvou jablečnou šťávu a dejte ji svařit na plotnu. Po přidání skořice a hřebíčku je to nejlepší lék na vyhnání chladu z těla. Děti zahřejte něčím sladším - pravou horkou čokoládou. Vybírejte ale ty kvalitní, jako je například Choco Drinks od čokoládovny Carla, kterou si můžete dodatečně zjemnit našlehaným horkým mlékem. A co se zbylými šípky a jeřabinami? Vykouzlete si na stůl krásnou podzimní dekoraci. Šípky se navíc dají usušit a následně svařit do lahodného léčivého čaje.  

Uvidíte, že druhý den ve škole nebudou vaše děti mluvit o ničem jiném než o dobrodružství, které s rodiči zažily. Možností jak strávit společný čas s rodinou je mnoho. Hlavně nezapomínejte, že společné zážitky a vzpomínky jsou opravdu k nezaplacení.

Reklama