balkonovky

Zima nás letos překvapila dřív, takže už si na balkoně nebo na terase asi neposedíme. Ale může být na ně alespoň pěkný pohled. Prázdné truhlíky a květináče působí smutně. Co do nich dát místo květin, aby na ně byla radost pohledět a zima nám tak lépe ubíhala?

Mrazíky už nás definitivně donutily k „úklidu“ balkonových květin, ale to neznamená, že by místo po nich mělo zůstat prázdné. Každé období má své klady. I listopad. Většina z nás ho moc v lásce nemá. Často prší, je šedo, ponuro a všechno se zdá horší, než ve skutečnosti je.

Je to zvláštní období mezi barevným podzimem, který nás inspiroval ke zdobení a adventem, kdy začínáme vánočně krášlit. Na tenhle krásný čas si musíme ještě chvilku počkat, ale základ můžeme mít už teď. Pak bude stačit jen vánočně „doladit“ a ušetříme si nejen práci, ale i peníze.

Takhle to mám vymyšlené já. Zatímco loni touto dobou byl balkon (díky stěhování) skladištěm, letos už můžu aranžovat. Chtěla jsem to zkusit bez obligátního chvojí a mít něco živého, tak jsem si v zahradnictví koupila pár odolných druhů rostlin, které jsou nejen krásné, ale při minimální péči přežijí i zimu.

Jsou to osvědčené brusinky, které nám místo květů nabídnou růžové a červené plody. Šťavnatě zelené bochánky hebe, s nimiž zaplníte prázdná místa a osvěžíte každé aranžmá. Křehké vřesy v něžných barvách. Sytě zelený břečťan jako vyšší dominanta a (můj oblíbenec) stříbřitě šedý drátovec, v němž vidím zvláštní nostalgii severských lišejníků. Zbyla mi ještě nějaká dýně, tak proč si ji nevystavit? Barevně kontrastuje a působí vesele.

Tyto rostliny můžete zasadit do společné nádoby a vytvořit si zajímavou kompozici. V této najdete všechny výše jmenované rostliny včetně máty, která v krásném zeleném převisu stále odolává zimním mrazíkům.

spolecna nadoba

Zasadit do zajímavých květináčků a rozmístit samostatně. Hezky vypadají proutěné košíčky, ale i pozinkované „kbelíčky“ za pár korun. Bílý vřes ve společnosti ozdobných brusinek a oblázků

kvetinacky

Nebo tradičně do truhlíků, po muškátech, lobelkách, afrikánech, surfiniích a jiných oblíbených květinách.

truhlík

Místo plastového truhlíku můžete vyzkoušet třeba plechovou „misku“, jakou vidíte na obrázku. Do ní jen vložíte květináčky s vřesem a keříčky hebe a máte jednoduché, ale něžné podzimní aranžmá.

Všechno může vypadat hezky a záleží jen na vašich možnostech a vkusu.

To podzimní, nebo vlastně zimní osazování truhlíků a zdobení balkonu mě strašně baví a hlavně nabíjí optimismem. Zvláště, když svítí slunce a nad hlavou mi štěbetají sýkorky.

Krmítko v podobě barevného domečku nesmí samozřejmě chybět. A taky svíčka v malé lucerničce, která navodí útulnou atmosféru, když se zešeří.

A zima může klidně přijít.

Uložit

Reklama