Pryč je doba, kdy jsme se na zahradě opalovali, lenošili, popíjeli kávičku nebo večer zpívali u táboráku. Zkrátka podzim je tu v plné své kráse a na nás místo zahradního relaxu čeká pořádná kupa práce. Většina plodů je již sklizena a my můžeme vesele začít vysazovat některé trvalky, cibuloviny, stromečky… Ale také je třeba naši zahrádku už připravit na zimní spánek…

Trvalky
Trvalky můžeme vysazovat jak na jaře, tak i na podzim. Tyto rostliny vyžadují skutečně důkladnou přípravu půdy a nesmíme opomenout, že i zakořenění jim trvá dlouho. Půdu tedy zbavíme podzemních plevelů, prohnojíme, a až poté můžeme přejít k samotné výsadbě. Odřízneme poškozené kořínky a sazeničky vysazujeme do země nepříliš hluboko, ale ani ne těsně pod povrch. Půdu zalijeme a přikryjeme listím, nebo chvojím. Tak rostlinky uchrání před mrazíky.

Cibuloviny
I cibuloviny si můžeme nyní vysadit. Především ty, které kvetou časně z jara. Doporučuje se sázet cibuloviny do takové hloubky, která se rovná dvojnásobku její velikosti. Mimo lilií, ty vyžadují hloubku o něco větší.
Náš tip: Ke každé cibulce si do země píchněte štítek s názvem rostlinky.

Je zřejmé, že podzimní práce na zahrádce není jen a pouze o výsadbě, čeká nás daleko více povinností, a některé z nich už zdaleka nejsou tak příjemné jako sázení kytiček.

Živý plot na podzim prostříháme a zarovnáme. Můžeme ho ještě naposledy přihnojit.
Pnoucí růže je také třeba připravit k spánku. Prořežeme je a těsně u země ořežeme odkvetlé výhonky. S hnojením už také ubíráme na intenzitě.
Trávník můžeme bez problému osít po celé zahradě, nebo jen na „vyšlapaných“ místech. Náš zelený koberec je možno také ještě před zimou prohnojit. Ovšem pouze hnojivem, které je speciálně určeno pro podzimní měsíce. Je samozřejmé, že shrabeme všechnu suchou trávu, listí a větvičky a trávník naposledy posečeme.
Kompost je nejideálnějším a nejlevnějším hnojivem pro naši zahrádku. Tedy i on si zaslouží trochu té péče. Je dobré ještě před zimou kompostovat, abychom z jara měli kvalitní a přírodní hnojivo.
Ovocné stromy ošetříme, rozpraskanou borku seškrábeme a spálíme. Taktéž můžeme vysadit nové stromečky a keře.

Já se přiznám, že ve mně pohled na podzimní zahrádku vzbuzuje nostalgii. Sním o létě, a přitom tolik miluju tu jedinečnou podzimní vůni. Všimli jste si, že právě na podzim zahrádka voní tak nějak jinak? Pohádkově? A právě v tuto chvíli bych si moc přála být na naší zahrádce, zachumlaná v dece, sedět na houpačce a snít…

A jak jste na tom s podzimní prací na zahradě vy, ženy-in?

Baví vás?
Milujete podzimní zahrádku?
Nebo naopak máte smutek na duši, že už tu bude zase zima?
Pálíte suchou trávu a listí?