Chystáte se do přírody, ale váš šatník vykazuje známky nepoužitelnosti. Pláštěnka a šustle, pozůstatky z dob minulých, již dávno nedostačují nárokům dnešních podzimních výletníků. Máme pro vás přehled podzimního outdoorového oblečení.
Nebojte se vyjít na procházku na podzim! Díky funkčnímu oblečení si dnes můžete dopřát dlouhé hodiny v přírodě, aniž byste zažila pocit chladu, mokra či naopak propocení, jako pod igelitem.
Kdo se ale má ve všem tom oblečení vyznat? Odborníci samozřejmě. Proto jsem kontaktoval Jiřího Šťastného z firmy HUDYsport, která se léta zabývá prodejem outdoorového oblečení a vybavení. Doporučeny mi byly značky Wild Roses, The North Face, Salewa, Arc´teryx či Millet, jejichž oblečení splňuje veškeré požadavky na podzimní vybavení. Zahřeje, nepromokne, neprofoukne a neomezuje volnost pohybu i při sportovním nasazení.
Oblečení z jakých materiálů byste doporučil na podzimní vycházky ven? Aby mi nebylo zima ani horko...
Na podzimní vycházky je nejdůležitější zvolit správné vrstvy oblečení. Na tělo přijde spodní vrstva jednoznačně z Merino vlny. Tato tak zvaná transportní vrstva odsává pot, dělá teplo a propocené nestudí. Zkuste oblečení třeba značky Icebreaker. Druhá vrstva je izolační a jejím úkolem je vytvořit teplo. Může být i zároveň vrstvou vrchní. Materiály jsou nejčastěji z přírodních či umělých vláken. To jsou všechna ta označní Polartec, Coreloft, Primaloft, fleece, Merino vlna a jiné. Dámy by rozhodně měly vyzkoušet oblečení italské značky Wild Roses, která se specializuje výhradně na dámské sportovní oblečení. Třetí, tak zvaná vrchní vrstva, má za úkol ochránit vás při jakékoliv nepřízni počasí. Materiály typu Gore-Tex, HyVent, SoftShell či Windstopper jsou maximálně prodyšné, větruodolné a také voděodolné. Zkuste oblečení značek Arc´teryx, Millet, Wild Roses.
Jestli to dobře chápu, tak se v takovém oblečení ubráním i dešti?
Déšť? Zapomeňte na pláštěnku či deštník. A zkuste oblečení z Gore-Texu. Gore-Tex Pacllite, Active Shell, Pro Shell jsou typy materiálů, které zvolíte dle ročního období či aktivitě. Oblečení značek Arc´teryx či Millet je to pravé.
Udělal byste mi takové malé cenové srovnání komplet podzimního outdoorového oblečení?
Co na hlavu...
- za málo: Slušivá čepice Diamond od Direct Alpine za 390 korun.
- komfortně: Novinka červená Wooli Toque od Arc´teryx za 920 korun.
Co na krk:
- za málo a komfortně: Módní hřejivý šátek Wool Buff za 549 korun a nebo pěkný roláček z Merino vlny od značky Icebreaker
Co na tělo:
- za málo: Dámská hřejivá bunda Lady Powder Fleece Jacket značky Millet za 2690 korun vás nadchne.
- komfortně: Nádherná dámská windstoperová bunda Lady Pro Lighter WDS Hoodie značky Millet Vás bude chránit před větrem a nepohodou za 4690 korun.
Jaké rukavice:
- za málo: Lehké prstové rukavice Run od Direct Alpine za 449 korun jsou to pravé do podzimního počasí
- komfortně: Elegantní prstové rukavice z Merino vlny od Icebreakeru nesmí chybět žádné dámě, Pořídíte je za 699 korun.
Co na nohy:
- za málo: Do barevného, pozdním slunkem ozářeného podzimu vezměte módní kalhoty Hubbella CO Pant Women od Salewy za 2190 korun.
- komfortně: Eleganci na nedělní procházce městem či výletě v lese zaručí pohodlné větruodolné outdoorové kalhoty Women´s Apex Trekking Pant od The North Face za 3390 korun.
Jakou obuv:
- za málo: Zkuste originální stylovky Snow Speaker III Women od The North Face za 2390 korun. Jsou krásně teplé.
- komfortně: I na podzim bývají přízemní mrazíky a tak zkuste nejprodávanější dámskou botu letošní sezony, Shila NM od Sorelu. Je elegantní, pohodlná a hřeje i v mrazech. Cena 5199 korun.
Summa summarum se vaše kvalitní podzimní oblečení vejde do 8658 korun, a budete-li se chtít opravdu hýčkat, zaplatíte 10248 korun.
A jak je to s materiály? Tady máte malý slovníček
Níže si můžete pročíst přehled materiálů, se kterými se při pořizování podzimního a zimního oblečení můžete setkat, a rozhodně byste po nich měly sáhnout!
- Softshell
Softshellové oblečení - nejčastěji mikiny nebo kalhoty - je oblečení vyrobené z elastického materiálu s příměsí Lycry. Ten je většinou voděodolný, větruvzdorný a prodyšný s dobrými termoizolačními vlastnostmi a mechanickou odolností. Poskytuje široký záběr použití. Je lehké a příjemné na dotek. Může sloužit jako samostatná vrchní vrstva nebo vrstva střední. - Fleece
Fleece je vyráběn nejčastěji ze 100% polyesteru. Díky umělému vláknu, které na rozdíl od přírodních nepřijímá vlhkost má tato odolná látky vynikající izolační vlastnosti za sucha i za mokra. Fleece se vyznačuje snadnou údržbou a je tak využitelný jak na oblečení pro sport tak pro volný čas. - GORE-TEX
Materiály GORE-TEX® vznikají slaminováním membrány GORE-TEX® s vysoce odolnými textiliemi. Jejich 100 % nepromokavost je zajištěna speciální technologií podlepení švů. Membrána GORE-TEX® se díky speciálním technologiím vyznačuje trvalou nepromokavostí, vysokou prodyšností, extrémní odolností vůči mrazu a při pohybu. Krom toho také mimořádně dlouhou životností. Tajemství spočívá ve struktuře membrány a velikosti jejích pórů, které jsou menší než kapky vody, ale naopak větší než molekuly vodní páry. Voda v kapalném skupenství (tedy déšť a sníh) nemůže membránou GORE-TEX® proniknout dovnitř, zatímco vodní pára (voda v plynném skupenství) jí projde snadno, což zajišťuje prodyšnost. Membrána GORE-TEX® je dále kombinována s různými textiliemi různých vlastností. Tak vznikají materiály jako GORE-TEX® Paclite Shell, GORE-TEX® Performance Shell nebo GORE-TEX® Soft Shell a Pro Shell. Ty se liší svými dílčími charakteristikami, základem a tou nejcennější složkou zůstává stále membrána GORE-TEX® - voděodolná, prodyšná, odolná s jasným cílem - udržet vás v pohodě za každého počasí. - DryEdge™
Dvě vrstvy lehké jako pírko to je Dry Edge. Tato nová, ultra lehká textilie se speciálním ošetřením vnitřní strany nabízí optimální komfort. Jejími přednostmi jsou: stlačitelnost, pevnost proti oděru, prodyšnost a nepromokavost. Všechny švy jsou tepelně svařeny, materiál je celý vodoodpudivě ošetřen, takže si zachová nepromokavost i po několika praních. Ještě vymakanějším bratříčkem se nyní stává materiál DryEdge™ 2L, který je tvořen dvouvrstvou konstrukcí materiálu DryEdge. - HyVent
Membránový materiál ze 100% polyesteru vyvinutý firmou The North Face, má řadu různých modifikací. V každém případě je však odolný proti vodě a mechanickému poškození a zároveň prodyšný. Odolná svrchní tkanina chrání před mechanickým poškozením a promočení, střední vrstva s polyuretanovým zátěrem a mikropory ponechává volný průchod párám z vnitřní vrstvy, na dotek příjemná vnitřní vrstva je navržena tak, aby odváděla vlhkost do mikroporů. - Peří
Malá hmotnost při vysoké tepelně izolační schopnosti, malý transportní objem a dlouhá doba životnosti dělají z kvalitního peří zatím stále nenahraditelný materiál. Za nejkvalitnější je již tradičně považováno peří vodních ptáků - husí, kachní nebo kajčí. To nesmí být chemicky čištěno, aby se nezbavilo přírodní ochranné vrstvy, která je chrání před vlhkem a náplň oblečení musí obsahovat vysoké procento prachového peří proti drobnému peří. Hodnota cuin (cubic inch) udává plnivost, tedy jakousi schopnost peří zaujmout objem při dané váhové jednotce - čím více prachového peří oproti peří drobnému, tím vyšší hodnota „cuin“, tedy i větší izolační schopnost.
Ve spolupráci s: www.hudy.cz
Nový komentář
Komentáře
No právě, podzim na krku a já nemám co na sebe. Musím se po nějakém oblečení zase podívat Třeba taková podzimní hezká bunda nebude vůbec na škodu
Ta cena za málo je pro nás hodně velká.
některé za málo mi za málo nepříjde
konecne nekdo rozepsal ty nazvy materialu
je pěkné to rozepsání materiálů
líbí se mi vysvětlení těch názvů ....
Tak za "malo" si predstavuji opravdu jine ceny. Tak max u tech bot bych to jeste brala...
Zrovna v sobotu jsem si v sekaci koupila uzasny kabatek pod zadek. Esprit, vrstveny efekt, dvojity limec, zapinani na dvojcestny zip a druky, super kapsy. Vhodny na chladnejsi podzim ci mirnejsi zimu. Spoustu zajimavych detailu.
Cena - 400 kc. Vypada jak novy.
OlgaMarie — #21 Nadčasová móda,pořád IN!
denkas — #19 To mi pletla ještě maminka asi už před 15 lety!
OlgaMarie — #16 Sluší ti to!
L_B — #18
OlgaMarie — #16 Super vohoz!!! Ty svetršaty se mě líbíTo sis pletla?
OlgaMarie — #16 tak tohle ma opravdu smrnc...
...a radim do kategorie "komfortne"...
OlgaMarie — #16 P.S. boty jsou nahoře dost úzké, džíny do nich nenacpu. Ach jó! A pro sichr jsem měla s sebou dlouhý plášť z kůže, který jsem dostala od jedné paní, co ho chtěla vyhodit, čistírna mě stála pětikilo, ale ráda jsem ho dala.
denkas — #13 Náves Suchá u Nechanic. Boty 750,-Kč, leginy + rolák cca 300,-Kč, svetrošaty - materiál asi před 35 lety za 200,-Kč, každá barva minimálně 2x páraná (šedá 3x) - vlasně z nich už v průběhu let minulých něco bylo, baretka po mamince jednoho z mých exšvagrů z 30. let minulého století. Na bílou kabelu jsem zapomněla, tu příležitostně. Stála 8 eur. Ale svetrošaty jsem si svlékla jen proto, abys viděla, co jsem měla pod nimi. O spodním prádle nebyla zmínka, tak ho číslit nebudu.
OlgaMarie — #14 Ta ty zařaď do "komfortně"
denkas — #13 Ty tepláky jsou nepoškozené a nevybledlé originálky Adidas!
OlgaMarie — #12 Tak nezapomen na foto!!!!
OlgaMarie — #11 P.S. Právě jsem manželovi řekla, že mě cestou bude muset vyfotit a vysvětlila mu proč. Na to mi odpověděl, že mě měl vyfotit včera v těch teplákách ze sekáče za dvacku.
Za chvíli se vydám na cestu. Že bych se nechala někde vyfotit a večer bych zde oblečení vyčíslila?
Téééda, na té ženě-in musí mít ale platy! Tak jsem přemýšlela, že když si levně dle zdejších tipů koupím za 8658,-Kč min. kousků oblečení, tak min. na tu hlavu něco potřebovat budu