Tak ... a máme podzim. Na jaře jsme spolu zkoušeli pěstovat bylinky - ty už máte, doufám, nasušené a uskladněné na zimu - a teď jsou pro změnu plné stromy ovoce.
A co s ním? Naše babičky ovoce sušily a schovávaly na zimu. A proč bychom měly sušit ovoce dnes, když si můžeme dopřát kompoty, džemy a nejrůznější protlaky?
Sušení ovoce je jedním z velmi mála způsobů úprav, kdy se k ovoci nepřidává žádný cukr, což je velice důležité zejména pro ty z nás, kdo si musí přísun cukru hlídat. Současně v ovoci zůstává i vláknina - sušeného ovoce sníte pár kousků a bude vám to stačit na celý večer. Mluvím teď ovšem o ovoci opravdu sušeném na způsob křížal - o voňavé pochoutce z dob mého dětství, nikoliv o ovoci proslazovaném, které můžete koupit v obchodech.
A jak na to? Začneme tím nejjednodušším - jablky a hruškami. Ovoce na sušení musí být velice dobré jakosti. Omyjeme ho, očistíme a nakrájíme na velmi jemné plátky. Pokud chceme, aby si plátky zachovaly původní barvu, musíme je krájet přímo do kyselého roztoku - stačí pár kapek citrónové šťávy rozpuštěné ve vodě, která zabrání hnědnutí dužniny. Pak ovoce rozložíme na síťku nebo na plech a pomalu sušíme. Ideální je, když máme troubu rozpálenou po předchozím pečení - plech necháme asi půl hodiny ve vyšší teplotě, pak teplotu zmírníme a dosoušíme při asi šedesáti stupních. Je jasné, že jablíčka i hrušky přehazujeme a přeskládáváme - a také zkoušíme, jak jsou plody usušené. Hotové křížaly jsou pružné, ohebné, ale nelámavé. Celé sušení trvá dvě až tři hodiny.
Švestky - odstopkujeme, vypeckujeme a pak necháme v jedné vrstvě dva až tři dny na sluníčku „zavadnout“. Následně je sušíme při vyšší teplotě (kolem 90°C) asi 12 hodin a pak ještě dosoušíme při nižší teplotě. Můžeme je i naplnit - někdy se dovnitř dávala rozinka, jindy kandované ovoce, dokonce i oříšek. Skvělé jsou s mandlemi… Pecka se vytahuje z předsušených švestek.
Meruňky - rozčtvrtíme a pak sušíme na slunci čtyři až pět dní řeznou plochou vzhůru.
Šípky - to už je trošku složitější. Naše babičky tvrdily, že šípek musí přejít mrazem, aby měl chuť a sílu. Není to pravda, ale šípky dozrávají dlouho poté, co už chytily svoji krásnou červenou barvu. Sklízíme je ještě tvrdé, ale zralé. Abychom zachránily v šípcích aspoň nějaký vitamín C, musíme je dát sušit hned po natrhání - a při teplotě asi 70 °C je sušíme až do úplného ztvrdnutí. Nečekáme na žádné zavadnutí a ani nedosoušíme.
A co zelenina? Natě petržele a celeru můžeme nasušit lehce - svazečky přivážeme do průvanu a necháme schnout. V dnešní době se ale doporučuje spíš zmrazování, které je o něco šetrnější a zároveň zachová chuť a vůni natí v plné síle. Při zmrazování se vyplatí do petrželové nati přidat kousíček natě celerové - v polévce je pak vůně mnohem výraznější.
Kořeny zeleniny - sušíme rychle, bez předsoušení. Před sušením ale musíme kořeny změkčit - povaříme je asi 3 minuty ve slané vodě. Pak teprve můžeme přikročit k vlastnímu sušení při teplotě asi 70 °C.
A teď už víte, jak pořizujeme zásoby na zimu… Přiznám se ale, že sama postupuji odhadem - po letech už mám docela slušnou zkušenost, bohužel nesdělitelnou, takže jsem si při zpracování článku musela vzít na pomoc knížku Konzervace a ukládání potravin v domácnosti od Karla Půhoného.
Nový komentář
Komentáře
Dnes jdu na šípky a černý bez. Šípky budu sušit a z bezu udělám šťávu a z její části likér
Landriel: Mě chutnají nejvíc sušené banány, ostatní ovoce ani ne, to pojídají v naší rodince jiní.
sušené ovoce miluju a taky oříšky. A taky se mi hrozně líbí takové ty sušené pomeranče a citrony, navěšené na stromku nebo jako dekorace u dárku. Máma má tuším i sušičku, ale moc to nepoužívá, radši taky suší v troubě.
Sušené ovoce mám moc ráda. Minulý rok jsem si ho koupila asi kilo na Vánoce, abych ho jedla místo cukroví a neztloustla jako každý rok 3 kg. Cukroví jsem sice nejedla,ale po sušeným ovoci jsem přibrala 5kg
Sušené ovoce mi nechutná Ale sušíme hrušky na frgály(valašské koláče)a ty jsou
Kopicka: Tak je vyfoť a pochlub se. A třeba dej i návod, jak na to
Já suším kytičky a pak z nich dělám nádherné suché vazby...
Důvodem našeho sušení ovoce byly vánoce.Máme ale velkou práci ,abychom na ty vánoce vůbec něco nechali.
Dala bych si! Ale sušit letos nějak není co. Snad jen pár hrušek. Ale ty spíš sníme jen tak.
Pipka: Nam teda kvetou salaty a brokolice, ale to by ucitelka Tvoje deti moc nepochvalila
Urcite jenom podzimni jsou ty chryzantemy a ocuny, jak uz tu zaznelo. A pak to, co kvete od jara do podzimu - zminovany rebricek (pak neco podobnyho se velkymi zlutymi kvitky, ale nevim, jak se to jmenuje), kopriva take kvete celorocne, ruze, jiriny, macesky, zvonky a z bylinek temer vsechny co u nas vubec kvetou - levandule, oregano (pro pi ucitelku dobromysl), majoranka, bazalka (uz nekvete fenykl, kmin, kopr, tem uz jenom dozravaji tobolky)...
Letos tedy moc ovoce diky velkym suchum nebylo a tak se ani nesusilo. Loni jsem si sice koupila susicku na ovoce, ale moc jsem toho nenasusila a zase je doma o kram vice. Ale slysela jsem, ze jsou dobre susene tresne. Delaji se podobne jako svestky, musi se vypeckovat a pak dat susit.
pipka: A snad taky ocůny, ne?
Budu si muset koupit sušičku ovoce, neboť je přímo miluji.
Ušáček: a myslíš jako prdelko že jabka a hrušky jsou teda co ? Kořenová zelenina ?
Me se zda taky 2-3 hodiny malo na susicku i na troubu a tech 60 celsiu (a predtim jeste vic) se me zda zase hodne...porad patram po nekom kdo susi v horkovzdusny troube vic plechu najednou a porad mi nikdo neradi, tak se ptam znova, susite nekdo v horkovzduchu ? Na kolik ? Nehctae otevreny dvirka (vzduch pak fouka samozrejme z velky casti ven...)
Aja: v sušičce suší tchyně jabka a suší přes noc. V 10 večer zapne a v 6 když vstává tak to vypíná. Ty 2-3 hodiny, jak je ve článečku, se mi zdá málo. Ale vlastní zkušenost nemám.
A je to .
Nejlepší jsou sušené švestky a jablka. To je z dob našich babiček.
Fakt by mě zajímalo, jak jsou na tom ostatní s jablky. Nám na stromech zůstalo téměř jenom listí...
Už se chystám na šípky.
Jediný sušený ovoce, které jím jsou sušené jablka no a pak samozřejmě různý druhy oříšků